Dzięcioły

Dzięcioły są powszechnie znanymi ptakami. Mają charakterystyczną, pionową sylwetkę i poruszają się po pniu drzewa, gdyż wyspecjalizowały się w zdobywaniu pokarmu – korników i larw owadów – poprzez wydostawanie ich spod kory. Rzadko można je zobaczyć jak przysiadają na gałęzi, gdyż ich naturalnym środowiskiem są właśnie pnie chorych lub zmurszałych drzew. Tę cechę dzięciołów wykorzystałem konstruując mój karmnik, specjalnie dla nich przeznaczony, co widać na niektórych spośród zdjęć, które wybrałem do dzisiejszego wpisu.

Dzięcioły charakteryzują się też dużym i silnym dziobem z długim językiem, mocnymi nogami z dwoma parami przeciwstawnych palców (wyjątkiem jest dzięcioł trójpalczasty) i wyjątkowo sztywnymi piórami ogona, które spełniają ważną rolę, gdyż dzięcioły podpierają się nimi podczas wędrówki po pniach drzew. Dzioby służą dzięciołom także do wykuwania dziupli, w których zakładają lęgi. Siła dzioba i szybkość z jaką dzięcioł przerabia drewno na wióry, są nieprawdopodobne. Rekordzistą pod tym względem jest dzięcioł czarny – największy z gatunku. Gdy pracuje, wióry sypią się nieprzerwanym strumieniem, jak spod piły łańcuchowej.

Impulsem do napisania tego wpisu był fakt, że od kilku tygodni regularnie odwiedza mnie dzięcioł białogrzbiety, który jest ptakiem bardzo rzadkim. Jego liczebność w Polsce szacuje się na około 500 par, przy czym występuje głównie we wschodnich rejonach kraju; w puszczach z licznym starodrzewiem. Skąd się wziął w Warszawie? Nie mam pojęcia. Nie udało mi się na razie zrobić mu zdjęcia, gdyż przylatuje na krótko i zwykle go nie widzę, a jedynie słyszę jego głos. Zaledwie dwukrotnie udało mi się go dojrzeć, w tym raz – przez lornetkę – widziałem go bardzo dokładnie. Mam nadzieję, ze wkrótce uda mi się zrobić jakieś zdjęcia i będę mógł poświęcić wpis tylko jemu. A na razie publikuję zdjęcia ze strony Pixabay.

dzięcioły

Dzięcioł białogrzbiety jest podobny do dzięcioła dużego, ale jest od niego nieco większy, zaś samiec ma czerwony berecik na całej głowie a nie tylko plamkę na ciemieniu, jak to ma miejsce u dzięcioła dużego.

dzęcioły

Dzięcioł białogrzbiety.

Wspomniałem o karmniku dla dzięcioła; jest to po prostu pieniek, w którym nawierciłem otwory. W otwory te wtykam smalec wymieszany z mielonymi orzechami, co okazało się przysmakiem nie tylko dla dzięciołów, ale także dla sikorek, mazurków, szpaków, sójek, a nawet kawek. W każdym razie zimą przyciąga wiele dzięciołów dużych, a kilka lat temu pożywiał się u mnie także dzięcioł białoszyi. To kolejny bardzo rzadki ptak, jednak niezwykle ekspansywny: jego populacja powiększa się z roku na rok. Ostatnie dane do jakich dotarłem mówiły o 2000 par w całej Polsce, ale było to kilka lat temu. Obecnie populacja dzięciołów białoszyich jest zapewne większa. Co ciekawe, dzięcioły tek krzyżują się z dzięciołami dużymi i dochowują się młodych. Powstałe mieszańce są jednak bezpłodne.

dziecioly

Samiec dzięcioła dużego na moim karmniku.

dziecioly

Samica dzięcioła dużego.

dziecioly

Dzięcioł duży.

dziecioly

Dzięcioł duży.

dziecioly

Samiec dzięcioła białoszyjego, który odwiedzał mnie regularnie kilka lat temu.

dziecioly

Dzięcioł białoszyi.

dziecioly

Dzięcioł białoszyi.

Poniżej wybrane dzięcioły różnych gatunków; zarówno te, które występują w Polsce, jak i nie występujące. Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.

dziecioly

Dzięcioł zielony.

dziecioly

Dzięcioł zielony żywi się głównie mrówkami, dlatego częściej niż na drzewach, można go spotkać na ziemi.

dziecioly

Dzięcioł zielony.

dziecioly

Dzięcioł różowoszyi nie występuje w Polsce.

dziecioly

Dzięciur czerwonobrzuchy nie występuje w Polsce.

dzięcioły

Dzięcioły smugoszyje to jedne z największych dzięciołów.

dzięcioły

Dzięcioł smugoszyi.

dzięcioły

Dzięcioł smugoszyi.

dzięcioły

Dzięciur czerwonobrzuchy nie występuje w Polsce.

dzięcioły

Dzięciołek.

Dzięciur złotoczelny nie występuje w Polsce.

Dzięciur żołędziowy nie występuje w Polsce.

dzięcioły

Dzięcioły płowe nie występują w Polsce.

dzięcioły

Dzięcioły łąkowe pomimo swojskiej nazwy nie występują w Polsce. To bardzo rzadkie ptaki występujące w Amazonii.

12 komentarzy

 1. Darek 29/07/2018
 2. maks224p 24/11/2020
  • Jan Adamski 25/11/2020
 3. Barbara 31/01/2021
  • Jan Adamski 01/02/2021
 4. Adrian 05/10/2021
  • Jan Adamski 05/10/2021
 5. wwwwww 02/05/2022
 6. Łukasz 02/05/2022
  • Jan Adamski 02/05/2022
 7. AdrianG 28/06/2022
 8. Adam 17/11/2022

Dodaj komentarz