Nadchodzi sezon dokarmiania

Ptaki_karmnik_00

Dopiero niedawno zaczęła się jesień więc ptaki mają dość łatwy dostęp do pożywienia i stosują jeszcze dietę letnią. Powoli jednak zaczynają się przestawiać na dietę zimową (przeważnie polega to na zamianie owadów na ziarna) i rozglądać za karmnikami. Dla mnie będzie to czas zwabiania ich przy pomocy przemyślnych karmników i fotografowania przy tej okazji. Czyli sezon dokarmiania i fotografowania. Postanowiłem, w dzisiejszym wpisie, przypomnieć różne moje karmniki i pokazać ptaki, które z nich korzystają.

Na początek – karmnik dla dzięcioła. Jest to pieniek z nawierconymi otworami, w które wtykam wymyślony i sporządzony przeze mnie pokarm: mieszankę smalcu i mielonych orzechów. Taki pokarm okazał się przysmakiem nie tylko dla dzięciołów, których sporo się u mnie pojawia, ale także dla: kapturek, bogatek, szpaków, a nawet kawek.

Ptaki_karmnik_01a Ptaki_karmnik_02 Ptaki_karmnik_03 Ptaki_karmnik_04 Ptaki_karmnik_05 Ptaki_karmnik_06 Ptaki_karmnik_07 Ptaki_karmnik_08

Innym rodzajem karmnika jest tak zwana kostka tłuszczowa, którą kupuję w specjalistycznym sklepie. Kostka jest w zasadzie przeznaczona dla sikorek, ale smakuje też innym ptakom. Na kolejnych zdjęciach widzimy: kapturkę z modraszką, rudzika, ponownie kapturkę, szpaka, znów modraszkę i – na ostatnim zdjęciu – grupę mazurków.

Ptaki_karmnik_09 Ptaki_karmnik_10 Ptaki_karmnik_11 Ptaki_karmnik_12 Ptaki_karmnik_13 Ptaki_karmnik_14

Przygotowane przeze mnie kiście jarzębiny wykonane z mrożonek, miały przyciągnąć gile. Zanim pojawiły się gile, jarzębina została skonsumowana przez kwiczoła.

Ptaki_karmnik_15 Ptaki_karmnik_16 Ptaki_karmnik_17

Mam też oczywiście tradycyjny karmnik z daszkiem, do którego wysypuję ziarna słonecznika. Jest odwiedzany przez wiele różnych ptaków. Wybrałem po dwa zdjęcia: grubodzioba, kapturki, bogatki, kowalika, rudzika i szczygła.

Ptaki_karmnik_18 Ptaki_karmnik_19 Ptaki_karmnik_20 Ptaki_karmnik_21 Ptaki_karmnik_22 Ptaki_karmnik_23 Ptaki_karmnik_24 Ptaki_karmnik_25 Ptaki_karmnik_26 Ptaki_karmnik_27 Ptaki_karmnik_28 Ptaki_karmnik_29

3 komentarze

  1. Oliwia 12/10/2020
    • Jan Adamski 12/10/2020
  2. Darek 23/10/2020

Dodaj komentarz