Młode bogatki

młode bogatki

Młode bogatki, na pierwszy rzut oka, są takie same jak dorosłe osobniki. Ale dokładne przyjrzenie się, ujawnia znaczące różnice. Młode mają bardziej puchate upierzenie w nieco innej kolorystyce; pióra, które u dorosłych są czarne, u młodych są szare. Uważny obserwator zauważy też różnice w budowie dzioba; młode bogatki mają tzw. zajady, czyli jakby przedłużenie dzioba, pozwalające na jego szerokie rozwarcie. Każdy zna przecież ten widok: bardzo szeroko rozwarte dzioby ptaków, domagających się pokarmu od rodziców. Taką budowę dzioba nazywam niemowlęcą bo ona dość szybko zanika i dziób przyjmuje normalny wygląd.

W moim ogródku mam zainstalowaną budkę lęgową dla bogatek i każdego roku jakaś para zakłada w niej lęg. To, że budka jest akurat dla bogatek, wynika ze średnicy otworu wlotowego, do którego nie zmieszczą się większe ptaki, jak np. wróble lub mazurki, nie mówiąc już o szpakach. Ale zmieszczą się oczywiście mniejsze i sporadycznie się zdarza, że budkę zajmują modraszki (też zresztą – podobnie jak bogatki – z rodziny sikor). Ale otwór wlotowy ustalony pod wymiar bogatek, jest też właściwy dla pleszek i także się zdarza, że to pleszki zajmują budkę dla bogatek i zakładają w niej lęg.

Poniżej wybór zdjęć, które zrobiłem młodym ptakom i ich rodzicom. Trzeba wiedzieć, że młode – po opuszczeniu budki lęgowej – przenoszą się na ogół (wraz z rodzicami) do innego rewiru. Chcąc je sfotografować, trzeba czatować na moment gdy opuszczają budkę, bowiem przez kilka lub kilkanaście minut przebywają w jej pobliżu. Po czy znikają. Ale nie definitywnie i w kolejnych dniach można je czasami dostrzec w pobliżu.

młode bogatki

Młoda bogatka opuszcza budkę lęgową.

młode bogatki

Na tym zdjęciu wyraźnie widać szary kolor główki i niemowlęcą nasadę dzioba.

młode bogatki

Dla porównania – dorosły osobnik.

młode bogatki

Młode bogatki, tuż po opuszczeniu budki lęgowej, latają bardzo sprawnie, ale w pierwszych chwilach są trochę zdezorientowane.

młode bogatki

To zdjęcie zrobiłem w kilka sekund po tym jak młoda opuściła budkę. Niemowlęcy dziób widać tu bardzo wyraźnie; z każdym dniem zajady będą maleć a dziób będzie się upodabniał do dziobu dorosłego osobnika.

młode bogatki

Młoda przygląda się jak któreś z rodziców zażywa kąpieli. Jednak sama na razie nie zdecyduje się na kąpiel.

młode bogatki

Mama bogatka z porcją pokarmu.

młode bogatki

Tym razem tata: tą wielką porcją obdzieli kilka młodych.

młode bogatki

Młoda bogatka czeka na nakarmienie.

młode bogatki

Jeszcze jeden rzut oka na młodą bogatkę tuż po opuszczeniu budki lęgowej.

Dodaj komentarz