Akcesoria i drobiazgi: teczki i torby

_Moda_meska_teczki_01a

Postanowiłem dziś spojrzeć na męskie teczki, torby i aktówki z nieco nietypowego punktu widzenia. Przyjmuje się bowiem, że przedmioty te są typowo użytkowe i służą do przenoszenia różnych przedmiotów czy dokumentów. I to jest oczywiście prawda, ale obserwacja stylowo ubranych mężczyzn na różnych modowych imprezach, w tym głównie na Pitti Uomo, skłoniła mnie do postawienia tezy, że teczki stały się elementem składowym stylizacji. Są bardziej dodatkiem modowym niż użytkowym. Przy okazji służą też zapewne do przenoszenia dokumentów, kluczy i innych drobiazgów, co jest bardzo ważne bowiem jest nie do pomyślenia, żeby stylowy mężczyzna miał wypchane kieszenie. Ale główna rola teczek i toreb przesuwa się ku ich funkcji modowej, jako uzupełnienia stylizacji. Jeśli spojrzymy na zdjęcie Toma Forda w kompilacji powyżej, albo na czarnoskórego dżentelmena poniżej, to prawie na pewno możemy wykluczyć, że dźwigają oni ze sobą mnóstwo rzeczy, do czego służą im wielkie torby. Zresztą czarnoskórego pana siedzącego na murku piazzetta we florenckiej Forteza Da Basso, miałem okazję obserwować bezpośrednio, gdy spacerował ze swoją torbą po placyku. I jestem pewien, że jedyne co miał w środku, to styropian albo pogniecione gazety.

_Moda_meska_teczki_02

Mogłoby się wydawać, że ta moja konstatacja o modowym znaczeniu teczek i jej ewentualna popularyzacja wśród mężczyzn, powinna się jawić jako rewolucja dla producentów tych wyrobów. Tak, jak dla producentów szamponu do włosów stało się spopularyzowanie idei, że włosy myje się szamponem dwukrotnie. Na logikę nie ma to sensu, ale czy jest dzisiaj ktokolwiek, kto myje włosy jednokrotnie? A przecież z punktu widzenia producentów szamponu, takie podejście spowodowało podwojenie popytu niemal z dnia na dzień. Więc gdyby dziś wszyscy mężczyźni uznali, że teczka jest oczywistym i niezbędnym dodatkiem do stylizacji, tak jak pasek czy zegarek, to dla producentów tych akcesoriów oznaczałoby już nie to, że podwojenie produkcji, ale jej zwielokrotnienie. Jednak producenci wiedzą swoje i nie są podatni na takie obrazoburcze tezy. Zwróciłem się do kilkunastu wytwórców skórzanych akcesoriów z propozycją współpracy przy popularyzowaniu idei, o której piszę. Jak się zapewne domyślacie, gremialnie olali moje pomysły. Dwóch wprawdzie odpowiedziało, ale tylko po to, żeby mnie pouczyć jaka jest i będzie funkcja męskiej teczki. Współpracą nie byli zainteresowani. Być może się jednak mylę i moje spostrzeżenia nie mają sensu? Czas pokaże. Ja będę się jednak trzymał swojej koncepcji.

Zresztą chyba nie tylko ja tak uważam, o czym może świadczyć moje zdjęcie w towarzystwie innych blogerów: Alberta i Rafała. Daję słowo, że nie było ono zaaranżowane, a moi koledzy nie wiedzieli nawet, że przygotowuję wpis o teczkach. Po prostu na pewne wydarzenie, na które byliśmy zaproszeni, każdy z nas przyszedł z teczką – bez żadnych wcześniejszych uzgodnień. Czyżbyśmy byli trendsetterami? Dodam jeszcze, że zupełnie nadzwyczajnym zbiegiem okoliczności jest fakt, że wszyscy mamy na sobie koszule James Button, a na nogach – buty Yanko.

_Moda_meska_teczki_17

_Moda_meska_teczki_03_Moda_meska_teczki_16

A wracając do podstawowego wątku: skoro teczki mają spełniać rolę dodatku modowego, to czas oczywiście skończyć z ograniczaniem się do kolorów czarnego i brązowego i należy zaszaleć! A ileż zabawy czeka nas przy dobieraniu koloru teczki do koszuli, garnituru, krawata, poszetki, płaszcza, butów… Niestety oprócz zabawy czeka nas też trochę wydatków, ale będę przestrzegał zasady, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Natomiast kilka słów muszę poświęcić kolorystyce. Trzeba bowiem pamiętać, że elementem ubioru, który najbardziej powinien współgrać z teczką lub torbą – są buty. Czarne torby nadają się do zestawienia wyłącznie z czarnymi butami. Bardziej uniwersalne są buty brązowe – do nich można nosić teczki w różnych kolorach, z wyjątkiem czarnego. Elegancki mężczyzna będzie miał na uwadze nie tylko kolor, ale także rodzaj skóry, z jakiego jest wykonana jego teczka lub torba. Teczka zamszowa będzie idealnie pasowała do zamszowych butów (patrz: zdjęcie nr 5 w zestawie z Pitti Uomo), ale tutaj wymagania nie są bezwzględne i zestawienie zamszowych butów i teczki ze skóry licowej nie jest błędem. Dla zupełnych wyczynowców pozostaje idealne dobranie zarówno koloru, jak i rodzaju skóry, tak jak zrobił to pan na zdjęciu nr 4. Nie bez kozery mówię o wyczynowcach, bowiem bardzo łatwo jest tu o przegięcie. Mianowicie buty i teczka uszyte z tej samej skóry dałyby zły efekt. Coś w rodzaju krawata i poszetki z tego samego materiału. Czy pan nr 4 wygląda rewelacyjnie stylowo, czy już lekko obciachowo – oceńcie proszę sami.

Innym ważnym kryterium przy wyborze teczek lub toreb jest ich formalność. Do garniturów, szczególnie tych w ciemnych barwach, będą pasować eleganckie, proste teczki bez dodatkowych przeszyć i ozdobników. Im ubiór mniej formalny, tym wzornictwo teczek może być odważniejsze. Świetną ilustracją tej tezy może być zdjęcie nr 3. Odważne połączenie eleganckiej dwurzędowej marynarki z bojówkami i płócienną torbą ze skórzanymi aplikacjami, dało bardzo dobry efekt. Ta sama torba np. w rękach pana z prawej strony zdjęcia nr 2, wyglądałaby fatalnie.

Myślę, że nadszedł już czas na pokazanie kilku inspiracji. Pochodzą one z tegorocznej letniej edycji Pitti Uomo. Muszę powiedzieć, że na mnie największe wrażenie zrobił Massimo Pirrone w pięknym dwurzędowym garniturze z ciemnobrązową skórzaną teczką z kieszeniami na przodzie i ze specjalnymi rzemykami do mocowania cienkich przedmiotów, np. parasola. Massimo umieścił tam zrolowaną gazetę ze starannie wyeksponowanym tytułem, a była to gazeta nie byle jaka, tylko watykańska Corriere Della Sera. Rewelacja!

_Moda_meska_teczki_09 _Moda_meska_teczki_04 _Moda_meska_teczki_05 _Moda_meska_teczki_06 _Moda_meska_teczki_07 _Moda_meska_teczki_08 _Moda_meska_teczki_10 _Moda_meska_teczki_11 _Moda_meska_teczki_12

Pora na koniec zerknąć na sklepowe półki. Pominę polskich producentów, skoro modowe podejście do teczek uważają za fanaberię. Zresztą rodzime produkty są albo dość toporne, albo typowo urzędnicze. Wyrobów z polotem, w ładnej kolorystyce – brak. Za to w dobrych zachodnioeuropejskich sklepach – do wyboru, do koloru. Na uwagę zasługują też polscy importerzy wyrobów renomowanych producentów, którzy oferują je we własnych sklepach internetowych. Wysyłka następuje z Polski.

x_28 x_26 x_31x_25 x_29_Moda_meska_teczki_15

Autorką większości zdjęć wykorzystanych we wpisie jest Małorzata Adamska, zdjęcie trzech blogerów wykonała Katarzyna Purchalak. Pozostałe zaczerpnąłem z: gq.com.mx/ zimbio.com/ brooksbrothers.com/ santosshoes.com/ officina66.pl/

15 komentarzy

 1. LT 13/10/2015
  • Kasiarz 05/12/2015
  • Przeciwnik damskich torebek w męskich stylizacjach 26/09/2016
 2. Alan 13/10/2015
  • Jan Adamski 13/10/2015
 3. kewin 15/10/2015
 4. Janusz 15/10/2015
 5. Krzysztof 16/10/2015
 6. M. 14/03/2017
  • Jan Adamski 14/03/2017
   • M. 15/03/2017
 7. Michał 12/10/2018
  • Jan Adamski 12/10/2018
 8. Juliusz 16/11/2021

Dodaj komentarz