Zimno!

Ptaki_zimno_14

Zimno! Wygląda na to, że zima zaczęła się na dobre i zawitały do nas silne mrozy. Dla ptaków zaczyna się najtrudniejszy okres. Potrafią sobie z nim poradzić, jeśli mają dostęp do wysokoenergetycznego pokarmu. W moich karmnikach znajdują go pod postacią ziaren słonecznika oraz mielonych orzechów zmieszanych ze smalcem. Dla ochrony przed zimnem ptaki stosują różne triki, które postanowiłem pokazać w dzisiejszym wpisie. Wszystkie zdjęcia wykonałem w moim ogródku przed domem. Przy czym biedne ptaszki cierpiały ziąb, podczas gdy ja siedziałem sobie w ciepłym salonie i jedynie obiektyw aparatu wystawiałem przez specjalnie skonstruowaną wstawkę w oknie.

Podstawowymi metodami ochrony ptaków przed zimnem są: stroszenie piórek i ochrona nóżek przez przysiadanie lub chowanie jednej z nich i stanie na drugiej. I tak na zmianę. Doskonale to widać na poniższych zdjęciach kwiczołów. Nie każdemu kwiczołowi zdarza się jednak no co dzień sytuacja, gdy całą garść owoców jarzębiny może spożyć w pozycji przykucniętej, ze schowanymi łapkami.

Ptaki_zimno_02Ptaki_zimno_03Ptaki_zimno_04Ptaki_zimno_01

Na dwóch następnych zdjęciach widzimy ziębę, która prezentuje metodę chowania jednej nóżki. Wygląda uroczo. A dalej samiec kapturki, który po mistrzowsku opanował sztukę stroszenia piórek i zamieniania się w małą kuleczkę. Kapturki to gatunek, który na zimę odlatuje do północno – zachodniej Afryki. Jednak pojedyncze osobniki decydują się na pozostanie. Samiec ze zdjęcia przetrwał zimę w doskonałej kondycji. Na wiosnę pojawiła się samica, z którą założył lęg i dochował się dwóch małych kapturek. Opisałem to we wpisie ’Najwierniejsi towarzysze’.

Ptaki_zimno_05Ptaki_zimno_06Ptaki_zimno_07Ptaki_zimno_08Ptaki_zimno_09Ptaki_zimno_10

Kosy zimują w Polsce i są przyzwyczajone do mrozów. Zarówno samce (czarne z żółtym dziobem), jak i samice (brązowe z brązowym dziobem) radzą sobie świetnie, stosując wypróbowane metody stroszenia piórek i chowania nóżek. Na końcu przeglądu zamieszczam dwa zdjęcia samca dzwońca. To też ptaki zimujące i dobrze radzące sobie z zimnem.

Ptaki_zimno_11Ptaki_zimno_12Ptaki_zimno_13Ptaki_zimno_16Ptaki_zimno_15

Ptaki_zimno_19Ptaki_zimno_20

4 komentarze

  1. Dorota 03/01/2016
  2. Maciej 04/01/2016
    • Jan Adamski 04/01/2016
      • Emilia 06/01/2016

Dodaj komentarz