Pakiet podstawowy w szafie mężczyzny

Pakiet_podstawowy_01

Czasami warto pokusić się o uporządkowanie i usystematyzowanie wiedzy powszechnie znanej. Właśnie taką próbę postanowiłem podjąć, opisując pakiet podstawowy w szafie mężczyzny. Trzeba by jeszcze dodać: eleganckiego mężczyzny. Są to rozważania trochę oderwane od życia, bo każdy przecież ma jakiś zasób składników garderoby i wskazówki, co powinno się w tym zestawie znaleźć w pierwszej kolejności, nie mają praktycznego znaczenia. Więc proponuję potraktować mój przegląd jako zwykłą zabawę, a przy okazji obejrzeć zdjęcia takich garniturów, marynarek, spodni, butów, koszul i krawatów, jakimi nikt by zapewne nie pogardził.

Poniższa tabela ujmuje wszystkie podstawowe elementy, dzieląc je na dwie grupy: podstawową i rozszerzoną. Jeśli ktoś ma inne spojrzenie na sprawę, to proszę o uwagi w komentarzach. Może wspólnymi siłami uda się stworzyć pakiet jeszcze lepszy ?

Szafa_07

GARNITUR

Garnitur to podstawowy element ubioru eleganckiego mężczyzny. O garniturach pisałem wielokrotnie, m.in. we wpisie Klasyczny garnitur. Przy obecnym szaleńczym pędzie do zwężania klap marynarek i nogawek spodni należy baczyć, aby klapy nie były węższe niż 7 cm, a nogawki spodni niż 18 cm. Nie należy się bać relatywnie krótkich rękawów marynarek (powinny się kończyć ok. 1,5 – 2 cm powyżej przegubu nadgarstka; w żadnym wypadku nie powinny sięgać do przegubu kciuka, jak twierdzą niektórzy). Należy pamiętać, że granatowy garnitur jest najbardziej uniwersalny, bowiem sprawdzi się zarówno w eleganckiej stylizacji wieczorowej, jak i w ciągu dnia. Warto mieć na uwadze, że bardzo modne są obecnie garnitury trzyczęściowe (z kamizelką), oraz to, że w garniturze dwurzędowym, każdy mężczyzna wygląda bardzo dystyngowanie.

Pakiet_podstawowy_02
Piękne granatowe garnitury marki Suitsupply. Jeśli garnitur ma pełnić funkcję ubioru wieczorowego, warto wybrać taki bez kieszeni biletówki.
Pakiet_podstawowy_03
Szare garnitury marki Próchnik. Idealne do pracy.
Pakiet podstawowy 04
Garnitur dwurzędowy marki Próchnik i jednorzędowy, trzyczęściowy marki Suitsupply: pakiet rozszerzony.

MARYNARKA

Granatowy blezer to must have każdego mężczyzny. Może mieć metalowe (srebrne lub złote) guziki i wtedy będzie najbardziej stylowy. Ale może też mieć zwykłe plastykowe, granatowe guziki i też będzie super. Możemy go łączyć z szarymi, wełnianymi spodniami i krawatem w pasy i powstanie wtedy elegancki zestaw klubowy. Możemy łączyć z beżowymi chinosami i kolorowym krawatem i powstanie idealny zestaw casualowy. W lecie możemy połączyć blezer z chinosami w kolorze białym. Jeśli będziemy mieli tyle samozaparcia, żeby wymienić guziki w blezerze – na białe, to uzyskamy efekt wprost piorunujący.

Przy okazji omawiania marynarek, warto zwrócić uwagę na szerokość klap. Klasyczne marynarki zawsze miały dość szerokie klapy; po prostu szerokie klapy wyglądają elegancko i nadają marynarce pewnego dostojeństwa. Niestety kilka lat temu duże sieciówki postanowiły, że będą szyć kuse, przykrótkie marynareczki z wąziutkimi klapami (3 – 4 cm), co wyglądało wręcz ohydnie. Na domiar złego ten trend podchwyciły także niektóre renomowane firmy odzieżowe, które ze względu na dużą skalę swojej produkcji, mają ogromny wpływ na kształtowanie gustów. I tak marynarki z wąskimi klapami weszły do polskiego kanonu i ciągle nie chcą z niego wyjść. W każdym razie radzę zwracać uwagę na szerokość klap, przy zakupie marynarek. Jeśli ktoś chce być modny i stylowy, to powinien celować w 9 – 10 cm przy klapach otwartych i 10 – 12 cm przy klapach ostrych w marynarkach dwurzędowych. Klapy ostre w jednorzędówkach mogą być nieco węższe (10 – 11 cm). Wymienione szerokości będą bardzo sartorialne, ale w normalnych warunkach 7 cm też jeszcze ujdzie (dla klap otwartych). Mniej już nie.

Pakiet podstawowy 06
Blezery marki Brooks Brothers.
Szafa_09
A w pakiecie rozszerzonym: na zimę tweedowa marynarka Brooks Brothers, a na lato bawełniano-lniano-jedwabna marynarka Suitsupply.
Szafa_15
Dwurzędowa marynarka w kratę z pakietu rozszerzonego: stylowa, efektowna i modna. Tutaj: z oferty Próchnika.

SPODNIE

Do pakietu podstawowego proponuję trzy pary: dżinsy, chinosy i spodnie flanelowe na zimę. To niewiele, ale można z nich utworzyć wiele kombinacji z marynarkami lub swetrami. Nota bene swetry pominąłem w swoim pakiecie podstawowym, co wiele osób będzie mi miało za złe. Ale powiem szczerze: nie przepadam za swetrami.

Szafa_10
Beżowe chinosy, spodnie flanelowe i klasyczne dżinsy marki Brooks Brothers.

BUTY

W przypadku butów wybór wydaje się dość oczywisty: czarne oksfordy są niezbędne do eleganckich wieczorowych stylizacji, zaś brązowe brogsy są butami najbardziej uniwersalnymi. Można je założyć dosłownie do wszystkiego – z wyjątkiem właśnie stylizacji wieczorowych. No i jeszcze nie będą pasować do czarnych spodni, np. czarnych chinosów. Ponadto na lato niezbędne wydają się mokasyny lub loafersy, zaś na zimę – trzewiki lub botki.

Szafa_14
Piękne buty marki Shoepassion. Oksfordy i brogsy z górnego rzędu są szyte metodą Goodyear.

KOSZULA

Mnogość kolorów i wzorów koszul oraz rodzajów kołnierzyków i mankietów jest taka, że ustalenie pakietu podstawowego nastręcza sporo trudności. Wybór białej i błękitnej jest dość oczywisty, reszta to już czysty subiektywizm. Wybierając koszulę warto mieć na uwadze, że wyłogi kołnierzyka powinny być na tyle duże, żeby się skryć pod klapami marynarki (dotyczy to tylko sytuacji, gdy zakładamy krawat). Jeśli wyłogi kołnierzyka są za małe, wygląda to bardzo nieelegancko. Niestety największe sieciówki, a także sporo firm specjalizujących się w szyciu koszul, szyją je z małymi, nieeleganckimi kołnierzykami; trzeba więc uważać.

Szafa_12
Piękne i znakomite jakościowo koszule marki Miler. W dolnym rzędzie z lewej: koszula lniana.

KRAWAT

Elegancki krawat musi, przede wszystkim, mieć właściwą szerokość, równą mniej więcej, szerokości klap marynarki. Wąskie krawaty wyglądają nieelegancko, a ekstremalnie wąskie, czyli tzw. śledzie, są w dodatku nieestetyczne. Trzeba być wyczulonym na szerokość krawatów, bowiem większość dostępnych w naszych sklepach, to krawaty zbyt wąskie: mają zwykle  5 – 6 cm, podczas gdy powinny mieć 8. Ale co zrobić jeśli marynarka ma klapy o szerokości 5 – 6 cm? Odpowiedź jest prosta: natychmiast pozbyć się takiej marynarki. Jednak współzależność szerokości krawatów i klap marynarek, ma swoje granice. Szerokość krawata powinna się zatrzymać na 10 cm. I takież krawaty powinny mieć zastosowanie w marynarkach, w których klapy osiągają 12 cm i więcej. Wprawdzie ta moda na ekstremalnie szerokie klapy nie dotarła jeszcze do Polski, ale nie ma obawy: na pewno dotrze. Pierwsze jaskółki są spodziewane już w sezonie jesień/zima 2016/2017. W poniższym zestawieniu, granatowy krawat ma szerokość 10 cm. Ja go już mam.

Szafa_13
Marka EM Men’s Accesories oferuje duży wybór krawatów z różnych przedziałów cenowych, w tym ogromny wybór knitów.
Udostępnij wpis

Podobne wpisy

0 0 głosów
Ocena arykułu
guest
45 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Bizancjum
Bizancjum
8 lat temu

No cóz, wpis rewelacyjny.

Dariusz Kazimierczak
Dariusz Kazimierczak
8 lat temu

Blezer…..Eh, Panie, gdzie by to dostać? 🙂

Mad
Mad
8 lat temu
Odpowiedz do  Dariusz Kazimierczak

To zwykła marynarka. Wystarczy wymienić guziki na metalowe w dowolnym zakładzie krawieckim albo samemu. 🙂

Ja bym zmienił brązowe brogsy na brązowe derby a brogsy przeniósł do zestawu rozszerzonego. Wydaje mi się to uzasadnione ponieważ, ten fason i do tego porządnie wykonany jest w Polsce raczej ciężko dostępny.
pozdrawiam

Filip
Filip
8 lat temu

Pierwsze Brogsy na co dzień, łatwiej dopierać zestawy z koniakowymi czy ciemnobrązowymi jak na zdjęciu?
Pozdrawiam! 🙂

Paweł
Paweł
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Czy mógłby Pan rozwinąć fragment, że koniakowe brogsy pasują kolorystycznie do granatowego garnituru, jednak stylistycznie niekoniecznie? Dziękuję i pozdrawiam 🙂

jacol
jacol
8 lat temu

Właśnie. Gdzie dostać można blezer?!

Dariusz Kazimierczak
Dariusz Kazimierczak
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Nie do końca ma rację. Mam granatowe marynarki, ale bądź to zbyt formalne, do formalnych zestawów koordynowanych, bądź to zbyt „swobodne”, zbyt cienka wełna etc., by zrobić z nich blezer, choćby na najzacniejsze guziki popodmieniać. Do tych formalnych, ponadto, metalowe guziki zwyczajnie nie będą pasować. Do tych drugich też nie, bo to inna bajka a i guziki zbyt „ciężkie”.

Mad
Mad
8 lat temu
Odpowiedz do  Dariusz Kazimierczak

Będą pasować do tych formalnych, może być zarówno jedno jak i dwurzędowy.
Tutaj jest przykład bardzo formalnej marynarki typu „blazer” na księciu Karolu.
http://4.bp.blogspot.com/-972_-sSZOlw/UalYnMDsh3I/AAAAAAAAIKE/C5u9lRkcZqs/s640/Prince-Charles-DB-Blazer.jpg

Michał
Michał
8 lat temu

Jak zawsze świetny wpis panie Janie.
Mam dwa pytania powiązane z powyższym tematem.
1. Gdzie w sieciówkach dostępnych w Polsce nabędę klasyczną, granatową marynarkę (nie musi być blezer) spełniającej choć trzy poniższe kryteria:
– klapy będą miały przynajmniej 8 cm szerokości
– górny guzik będzie na wysokości talii a nie mostka! (co jest plagą w sieciówkach)
– będzie posiadać wysokie wcięcie pachy.
Może któryś z czytelników wiedziałby coś na ten temat?
2. Interesuje mnie szerokość knitów. Praktycznie wszędzie mają one po ok 5 cm, więc są dość wąskie. Rozumiem, że te zasady szerokości krawatów o których Pan wspomina, nie dotyczą knitów? Chyba, że wie Pan gdzie można nabyć szersze knity?
Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Pacałowski
Tomasz Pacałowski
8 lat temu

Moja szafa wygląda tak:

1. Garnitury całoroczne: siwy i granatowy – jednorzędowe.
2. Garnitury letnie (casualowe) bawełniano-lniane: beżowy i granatowy z możliwością mieszania marynarki i spodni.
3. Marynarki: Granatowy wełniany blazer z jasnymi guzikami, czarna wełniana z bordowymi guzikami i klapami w szpic, granatowa i szara marynarka wełniano-lniana.
4. Cztery kamizelki: prosta siwa w czarną kratkę, prosta granatowa w drobną ciemną kratkę, szara melanżowa z grubszej wełny z klapami i letnia wełniano-lniana beżowa w kratę z klapami szalowymi dwurzędowa.
5. Dżinsy, granatowe, szare i czarne spodnie 5-kieszeniowe + miodowe chinosy.
6. Jasno-brązowe brogsy. Czekam jeszcze na jasne i ciemno brązowe oraz czarne oxfordy do kompletu.
7. Ze 30 koszul, z czego połowa to błękity, a połowa kratki + kilka białych.
8. Grafitowy, brązowy w błękitne wzorki i granatowo szary krawat jedwabny + 2 proste knity (granat i brodo). Dojdą jeszcze dwa jedwabne: zgaszony pomarańcz w granatowe kropeczki i granatowy w drobne białe kółka.
9. Białe i błękitne poszetki + kilka jedwabnych.

Pracuję w sklepie z garniturami, więc mogę sobie pozwolić 😉

Panie Janie, ja również nie lubię nosić swetrów., a w pracy nie wyobrażam sobie chodzić w samej koszuli. Chodzę głównie w kamizelkach i jak jest zimno, to zakładam marynarkę, a bez krawata czuję się goło…

Pozdrawiam,
Tomasz Pacałowski

Tomasz Pacałowski
Tomasz Pacałowski
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Oczywiście, że nie, ale są dwa plusy:

1. Zniżki pracownicze -50%
2. Wcześniej wiem o wszelkich promocjach i mogę je lepiej wykorzystać.

Nie to, że się jakoś przechwalam tym, co mam. Ot, po prostu taka kolekcja mi się uzbierała, a która jest wynikiem m. in. czytania niniejszego bloga 😉

Paweł Kwaśny
8 lat temu

Hmm. Nie powiem żebym dzięki Twojemu blogowi stał się nagle eleganckim mężczyzną, ale teraz przynajmniej wiem, że słoma wystaje mi z butów. Głównie dzięki za długim rękawom marynarek i nogawkom spodni 😀. Oj, krawiec będzie miał sporo pracy.

Paweł Kwaśny
8 lat temu
Odpowiedz do  Paweł Kwaśny

P. S. Ale przestałem już wiązać połwindsora 😀

Mateusz
Mateusz
8 lat temu

Witaj Janie

Pytam o blezer, bo jest dosyć sporo definicji tego „tworu”. Czy pisałeś może już na ten temat?

Pozdrawiam
M.

Wiktor
Wiktor
8 lat temu

Drogi Janie,
w pakiecie podstawowym zawarłeś szare spodnie z flaneli. To niewątpliwie słuszny wybór – zarówno strona wizualna, jak i praktyczna (odporność wełnianej flaneli) zachęca, by zaopatrzyć się w spodnie tego typu. Tu jednak napotykam na pewien problem – artykuły z flaneli wełnianej są w Polsce dość trudno dostępne, a znalezienie rozsądnych cenowo spodni z tego materiału okazuje się dla mnie zbyt trudno. Bardzo proszę Cię o radę, czy do 300 zł można gdzieś je kupić?
P.S. Chciałbym także wyposażyć się w granatową wersję tych spodni, by połączyć je z moją szarą flanelową dwurzędówką.

Marek Adamski
Marek Adamski
8 lat temu
Odpowiedz do  Wiktor

Dwa sezony temu kupiłem w Bytomiu za chyba 2 stówki.

M
M
7 lat temu
Odpowiedz do  Wiktor

W sezonie zimowym kupiłem ładne flanelowe spodnie w Massimo Dutti za 350 zł.

Piotr
Piotr
8 lat temu

Dwie uwagi.
Wpis ciekawy przydatny. brakuje mi w nim:
– okrycia wierzchniego. Płaszcz oraz jakaś kurtka puchowa na chłodniejsze miesiące, a wisoną, jesienią np. kurtka pikowana lub trencz.
– dzianin – swetrów, koszulek polo

Po co pokazywać marynarki z Próchnika dwurzędowe skoro nigdy ich nie było w sprzedaży?

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu
Odpowiedz do  Piotr

Janie tez uważam że ciekawy wpis ,ale też zgodzę się z kolegą Piotrem jeśli chodzi o dostępność marynarek Próchnika pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Janie zdradż coś więcej potrzebuję płaszcza granatowego dwurzędówki, wiem były dostępne w poprzedniej kolekcji ,ale Ja właśnie kupowałem ich dwurzędowe marynarki ( tzn te które były w ofercie ) ;).

Piotr
Piotr
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

W przypadku Próchnika problemem nie jest strona wizualna produktu. On się broni. Dla mnie pozytywnym zaskoczeniem od Próchnika będzie normalny sklep internetowy i dostęponość ubrań od razu po rozpoczęciu sezonu.

Bardzo cenię Rafała Czapula, mam wiele jego ubrań, zarówno z Próchnika jaki i Rage Age, ale te sprawy o których wspomniałem mają na tragicznym poziomie. Nie rozumiem tego. Dużo trudniej jest przecież zrobić dobry produkt, świetną sesję (doceniam R. Wolańskiego), mieć pomysł niż zainwestować pewną kwotę w sprzedaż produktu..

Co do zaskoczeń. To podeślę kilka przypadkowych linków z rzeczami z nowej kolekcji będącymi na stronie www. Oczywiście brak informacji, że to coś nowego.
http://sklep.prochnik.pl/spodnie/4751-spodnie-ortler-3.html
http://sklep.prochnik.pl/spodnie/4747-spodnie-lhotse-5.html
http://sklep.prochnik.pl/marynarki/4729-marynarka-tiricz-9.html
Każdy produkt jest na świetnym poziomie estetycznym. Dobre zestawy (co też nie jest w polskich sklepach normą patrząc na niektóre połączenia ubrań w choćby Vistuli) i co z tego jak na wstępie mamy super mega hiper promocję 30,40%? Nie znoszę być jako klient po prostu oszukiwany. A tak się w Próchniku czuję.
Jeszcze jedno. Kiedy prezentowałeś efekty swojej pracy nad lookbookiem sesji wiosna/lato w komentarzach podawałeś informacje o niektórych produkach, że za chwilę będą, już za moment itd. Ok, rozumiem, że miałeś takie informacje. Ale skoro kilka miesięcy temu robiono klienta, za Twoim pośrednictwem i wykorzystując Twój autorytet, w konia dlaczego teraz mam wierzyć, że będzie inaczej?

Janie wspomniałeś o pozytywnych zaskoczeniach. Wymieniłem dwie rzeczy, które mi u nich nie odpowiadają i mylśę, że każdego klienta denerwują. Jedna już na wstępie im się nie udała.

O.v.K.
O.v.K.
8 lat temu
Odpowiedz do  Piotr

Wypada się jedynie zgodzić.
Lookobook zapowiadał, że Próchnik pozamiata krajową konkurencję, przynajmniej w kwestii marynarek…

Tymczasem żadnej z zapowiadanych dwurzędówek nie uswiadczyłem w żadnym z salonów a jednorzędówki wespół z garniturami rozczarowały mnie składem materiałów. Nawet garnitur lniano-jedwabny (miałem w ręku i na sobie przy przymiarce) naprawdę świetny kawał roboty projektanckiej… a podszewka nie dość, że pełna, to jeszcze w połowie sztuczna.

Próchnik ma ogromny potencjał; stylistycznie wiedzie prym, konstrukcyjnie jest na akceptowalnym poziomie (moim zdaniem przebija o kilka długości Bytom ale trochęodstaje od Vistuli), ale matriałowo i sprzedażowo leży. Po prostu brak konsekwencji a do teo chyba lekkie przeszacowanie ambicji i możliwości.

Szkoda.

Ewa
Ewa
8 lat temu

Witam,
Niedawno trafiłam na ten blog i jestem zachwycona 🙂 Mam tylko pytanie czy był kiedyś wpis jak ubrać mężczyznę z nadwagą? Takiego mam w domu 🙂 i chciałabym wiedzieć jak dobrać dla niego garnitur albo codzienną stylizację, aby w końcu przestał nosić t-shirty i bojówki.
Pozdrawiam

Zbyszek
Zbyszek
8 lat temu
Odpowiedz do  Ewa

Zależy co masz na myśli mówiąc nadwaga ? Bo dla facetów z nadwagą nie ma problemu z kupieniem ubrań. Problem się robi jak ktoś jest już dość otyły i niski.

Marek Adamski
Marek Adamski
8 lat temu

To prawda zgadzam się z przedmówcą. Próchnik ma znakomite produkty, według mnie lepszej jakości i stylistyce niż Vistula czy Bytom. Mam dużo ich ubrań i wszystkie z wyjątkiem koszul oceniam bardzo wysoko. Ale ich e-sklep i polityka sprzedażowa jest tragiczna. Te ich przeceny to zwyczajne robienie klienta w konia, do tego problem z dostępnością. Ja również polowałem na letnie marynarki i się nie doczekałem.
Mam ta niewątpliwą przewagę, że mieszkam w Łodzi skąd ja wiadomo wywodzi się Próchnik i często zaglądam do ich sklepu outletowego. Warto, tam nieraz można dostać znakomite produkty w bardzo przystępnych cenach

Łukasz
Łukasz
8 lat temu

Trzy pary spodni i czwarta jako dodatkowa? Gdzie sztruksy na jesień i wiosnę? Gdzie lniane spodnie na lato – jedne typu czino, drugie w kant do letniej marynarki? NIe umiał bym też obejść się bez szarych czino – w tej chwili mam gładkie, ale przekonałem się, że fakturowane były ciekawsze.

emil
emil
8 lat temu

Teraz każdy już wie w co powinien się zaopatrzyć. A gdzie zaopatrzacie się w garnitury itp? Polecacie jakieś sklepy? Ja ze swojej strony polecam Grand Moda Męska 🙂

Michał
Michał
8 lat temu

Wiem, że to rozwiązanie nie dla każdego, ale godne polecenia są niektóre sklepy z odzieżą używaną. Być może to kwestia mojej dobrej karmy, ale gdy dojrzałem do wymiany zawartości szafy i dzięki temu blogowi (oraz paru innymi) wiedziałem czego szukać, to za śmieszne wręcz pieniądze zakupiłem praktycznie wszystko z listy (poza butami i głównym garniturem), plus płaszcze. Krawaty kupowałem na allegro. Teraz oczywiście czas na dopasowanie wszystkiego u krawca.
Życzę powodzenia.

Romano
8 lat temu

Bardzo wartościowe informacje na temat ubioru, garniturów i koszul jakie powinny być lekturą obowiązkową dla każdego mężczyzny.
Pozdrawiam

Paweł
Paweł
8 lat temu

A co Pan sądzi o swetrowej kamizelce? Np szara kamizelka (coś jak sweter tylko bez rękawów)? Czy warto takie coś kupić czy raczej nie nadaje się takie coś do noszenia? 🙂
Pozdrawiam

Paweł
Paweł
8 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Dziękuję bardzo za szybką i jakże rzeczową odpowiedź!
Cieszę się, ża trafiłem na Pańską stronę.

Michał
Michał
7 lat temu

Panie Janie,

Tabela świetna. Ze swojej strony zaproponowałbym dodanie odpowiednio okna dla pasków. W wersji podstawowej, skórzany czarny pasek + brązowy, może być mniej oficjalny. A w wersji roższerzonej pasek pleciony. Przydało by się dodać również okienko dla poszetek.

Pozdrawiam
Michał