Firmy sukcesu: Bonus MG

firmy

Gdybym zadał pytanie gdzie w Polsce znajduje się największy sklep z garniturami, prawdopodobnie nikt nie potrafiłby udzielić prawidłowej odpowiedzi. Bo nie znajduje się, jak można by sądzić, w Warszawie, w Krakowie, we Wrocławiu, ani w żadnym innym dużym mieście. Znajduje się w Skórczu – niespełna czterotysięcznym mieście w województwie pomorskim, malowniczo położonym nieopodal Borów Tucholskich. W moim cyklu Firmy sukcesu, przedstawiam dziś firmę Bonus MG.

Firma powstała w roku 1999 a jej założycielem był Andrzej Grzenia. Początkowo był to po prostu mały sklep z męską odzieżą w małym miasteczku – Skórczu. Ale muszę dodać, że tradycje handlowe w rodzinie pana Andrzeja sięgają siedmiu pokoleń wstecz. Największy rozwój, rodzinny biznes zanotował na przełomie wieków XIX i XX, zaś model biznesowy polegał na skupowaniu płodów rolnych od okolicznych rolników, wożeniu ich do Gdańska, gdzie były zbywane i przywożeniu stamtąd towarów importowanych. Transport do Gdańska i z Gdańska odbywał się zaprzęgami konnymi, ale gdy w roku 1905 uruchomiona została linia kolejowa, przodkowie pana Andrzeja byli jednymi z pierwszych, którzy wykorzystali ten środek transportu. Okres PRL-u to nie był dobry czas dla przedsiębiorczych indywidualistów, więc rodzinny biznes nie miał szans na rozwój. Rok 1999 to był właściwie nowy początek. Mały sklep przemieniał się w coraz większy, gdyż panu Andrzejowi Grzeni udało się stworzyć na tyle ciekawą ofertę, że klienci ściągali na zakupy do Skórcza z coraz odleglejszych stron. Największa zmiana zaszła w roku 2010 gdy otwarta została pierwsza część sklepu w nowym obiekcie – zakupionym trzy lata wcześniej – starym młynie. Młyn został odnowiony i gruntownie przebudowany. W jego części zachowane zostało stare wnętrze z oryginalną drewnianą konstrukcją, ale większość powierzchni handlowych sklepu to dzisiaj zupełnie nowe, przestronne wnętrza w starych murach. Sklep cały czas się rozrasta; obecnie do dyspozycji klientów jest 2000 m² powierzchni handlowej oraz 30 sprzedawców. W roku 2019 przybędzie kolejne 1000 m², po zaadaptowaniu poziomu minus 1 i po dobudowaniu magazynów.

firmy

Pięknie odrestaurowany młyn „pod Orłem” – siedziba firmy Bonus MG i sklepu.

firmy

Zachowały się detale, jak np. oryginalny szyld młyna…

firmy

…oraz cyfry składające się na rok budowy.

firmy

Drewniana konstrukcja budzi podziw.

firmy

Dbałość o detale wystroju.

firmy

Schody pomiędzy poziomami sklepu w części z zachowanym starym wystrojem.

firmy

Skrzydło dostosowane do potrzeb sklepu obsługującego równocześnie dużą liczbę klientów.

firmy

Wnętrza są bardzo przestronne.

firmy

Są nawet miejsca relaksacyjne.

W sklepie Bonus MG jest niewielki dział damski oraz niewielki dział z odzieżą sportową. Zdecydowaną większość powierzchni handlowej zajmują garnitury (a także spodnie i marynarki oddzielnie) oraz dodatki: koszule, buty, krawaty i muszki, skarpetki, różnego rodzaju akcesoria, a także okrycia wierzchnie. Wybór jest bardzo duży, o czym napiszę jeszcze w dalszej części. Muszę też dodać, że zdecydowana większość produktów, pochodzi z produkcji własnej, pod marką Bonus MG.

Każda firma oferująca odzież męską, która nastawia się na masowego odbiorcę, musi odpowiednio wyważyć proporcje pomiędzy produktami, „których łaknie lud” a produktami skierowanymi do wyrobionych klientów. Trzeba dodać, że część firm (może nawet większość) odpuszcza sobie grupę klientów świadomych modowo i koncentruje się wyłącznie na produktach, na które jest masowy popyt. W Bonus MG te proporcje wydają się być ustalone na rozsądnym poziomie. Poza tym z każdym miesiącem przybywa produktów klasycznych, a ubywa produktów zawierających wątpliwe ozdobniki. Usłyszałem tam pewną bardzo pouczającą historię. Otóż jakiś czas temu uszyto dwie partie niemal identycznych garniturów w kolorze granatowym. Jedyna różnica pomiędzy nimi polegała na tym, że jedna partia garniturów miała obrębienia dziurek i butonierki nitką w kolorze takim samym jak materiał garnituru, a druga partia – nitką białą. Oczywiście wszystkie garnitury były w tej samej cenie. Moim zdaniem garnitury z białymi obrębieniami były estetycznymi dziwolągami. Mówiąc wprost – były pretensjonalne. Ale klienci byli przeciwnego zdania. Sprzedaż wyglądała tak, że na 10 garniturów z białymi obrębieniami sprzedawał się jeden z obrębieniami granatowymi. Ale jak wspomniałem, oferta się zmienia. W dziale obuwniczym, w którym wybór jest przeogromny, można znaleźć piękne klasyczne modele, a można się też natknąć na buty w estetyce discopolowej.

firmy

Wybór butów jest bardzo duży.

firmy

Model z nowej kolekcji. Cena: 250 zł.

firmy

Inny model z nowej kolekcji. Cena: 250 zł.

Sklep Bonus MG jest podzielony na strefy. W strefie pierwszej znaleźć można garnitury z poliwiskozy. Ich cena wynosi 420 zł lub 499 zł. W strefie drugiej zgromadzono garnitury z wełny w cenie 699 zł – 899 zł, można tam także zamówić szycie na miarę w systemie MTM. Cena garniturów MTM: od 1200 zł do 1999 zł. Odrębną strefą jest jeszcze ta, o której wspomniałem na wstępie, mieszcząca się w części o zabytkowym wystroju. Są to nieduże działy: damski i każualowo-sportowy. Jednak oczkiem w głowie właściciela firmy jest największa strefa, dedykowana ubiorom weselnym. Celowo użyłem określenia ’ubiory weselne’ zamiast ’ubiory ślubne’, bowiem oprócz bardzo bogatej oferty garniturów dla pana młodego, znajdziemy tam ubiory dla innych uczestników uroczystości (np. świadków, rodziców), nawiązujące do ubioru pana młodego. Np. dla pana młodego granatowy smoking z kołnierzem szalowym pokrytym czarną satyną, a dla świadka – garnitur z tego samego co smoking materiału i o tym samym kroju, ale już bez smokingowych atrybutów i z klapami otwartymi. Muszę tu zresztą dodać, że oferta smokingów jest imponująca (ponad 30 modeli): od klasycznych modeli nie odbiegających od konserwatywnego wzorca, aż do ubiorów, które nazwałbym ślubnymi fantazjami na bazie smokingu. Bardzo wielu klientów poszukuje właśnie takich fantazyjnych i niepowtarzalnych strojów.

Z punktu widzenia kupujących bardzo istotną kwestią jest sprawa ewentualnych korekt krawieckich. Otóż wszelkie korekty spodni oraz skracanie rękawów marynarek mieszczą się w cenie garniturów. Garnitur po korektach można odebrać następnego dnia, lub jest wysyłany kurierem na adres klienta. Oczywiście na koszt sklepu.

firmy

Na tym efektownym wzorcu widać jakie są możliwości dopasowania marynarki szytej w systemie MTM.

firmy

Strefa ślubna.

firmy

Garnitury dwurzędowe są w mniejszości, ale i tak oferta jest bardzo bogata. Plakietki z na-zwami modeli i ceną są słabo widoczne na zdjęciu więc dopowiem, że pokazują cenę 699 zł.

firmy

Akcesoria i dodatki, a w tle pudełka z koszulami.

firmy

Sklep Bonus MG jest bardzo przyjazny dla klienta na co wpływ ma tyleż jego przestronność i wystrój, ile bardzo fachowa obsługa.

firmy

Na przykładzie można obejrzeć, jak wygląda konstrukcja marynarki szytej na miarę.

firmy

Tak mogą wyglądać garnitury na miarę. Kamizelkę w prawym garniturze należałoby jednak uszyć nieco dłuższą, zaś w lewym – nieco krótszą.

firmy

Półpodszewka i wełna Vitale Barberis. Czego chcieć więcej?

firmy

Na mnie największe wrażenie w sklepie Bonus MG zrobił zakres dostępnych rozmiarów: od najmniejszych…

firmy

…do naprawdę wielkich.

Sukces firmy Bonus MG może się wydawać zaskakujący. Chyba nikt inny w Polsce nie zastosował takiego modelu biznesowego: sklepu stacjonarnego w małej miejscowości dość odległej od dużych ośrodków. Aż trudno uwierzyć, że tak wielu klientów decyduje się na pokonanie wielu kilometrów, żeby dotrzeć do sklepu. Ten ruch oczywiście nie bierze się znikąd; jest wynikiem przemyślanej strategii marketingowej. Jakiej? Jak łatwo się domyślić, jest to tajemnicą firmy. Jednak jednym z kluczowych elementów mających wpływ na sukces, wydaje mi się fachowość i nienachalna przyjazność obsługi. To zaś jest wynikiem bardzo żmudnego procesu szkoleniowego. Dość powiedzieć, że sprzedawca uzyskuje samodzielność po 150 godzinach szkoleń. Warto też podkreślić, że sklep znajduje się w miejscu doskonale skomunikowanym – 8 min. jazdy od zjazdu ’Kopytkowo’ z autostrady A1. Miałem okazję sam się o tym przekonać: od startu spod naszego domu w Warszawie, do zaparkowania na parkingu pod sklepem, minęło równo 2,5 godziny.

Na facebookowym profilu sklepu można przeczytać m.in. opinie klientów. Jest tych opinii ponad 400, średnia ocen (na 5 punktów możliwych): 5,0. W Google uzbierało się 388 opinii; średnia ocen: 4,7. Warto zapoznać się z niektórymi opiniami z czystej ciekawości. Nie znajdziecie drugiej takiej firmy w Polsce.

Na koniec jeszcze kilka impresji fotograficznych ze sklepu. Autorką wszystkich zdjęć jest Małgorzata Adamska.

13 komentarzy

 1. Bartosz Borczyk 06/04/2018
  • Jan Adamski 06/04/2018
 2. Krzysztof 06/04/2018
 3. Marzena 06/04/2018
 4. Mateusz 06/04/2018
  • Jan Adamski 06/04/2018
   • Mateusz 15/04/2018
 5. ak 06/04/2018
  • Jan Adamski 06/04/2018
 6. Aleksander 07/04/2018
 7. Zibi 12/04/2018
 8. Marek 18/07/2018
  • Inka 08/03/2019

Dodaj komentarz