Białe spodnie. Kochać czy nienawidzić?

Białe spodnie kojarzą się z latem i słoneczną, ciepłą pogodą. Czy zatem wkrótce ujrzymy je w dużej liczbie na ulicach miast? Oczywiście! Tyle tylko, że na ulicach Rzymu, Mediolanu czy Neapolu, natomiast na ulicach Warszawy, Krakowa czy Wrocławia raczej bym się ich nie spodziewał. Polscy mężczyźni – w większości – mają do białych spodni stosunek negatywny, żeby nie powiedzieć – wrogi. W ankiecie przeprowadzonej półtora roku temu przez miesięcznik LOGO, połowa badanych zadeklarowała, że nigdy w życiu nie założyłaby białych spodni. Ta niechęć ma swoje odbicie w ofercie firm odzieżowych. Np. w bardzo bogatej ofercie chinosów marki Lancerto nie ma ani jednej pary w kolorze białym, podczas gdy różnych odcieni koloru bordowego – naliczyłem aż 15 (!). Jedną parę białych chinosów znalazłem w sklepie internetowym Vistuli, a w ślad za tym w jej ofercie marynarek, można zobaczyć dwie stylizacje z użyciem tych spodni.

Na przeciwnym biegunie sytuuje się ceniona u nas marka Suitsupply, oferując kilkanaście par spodni w kolorze białym lub „złamanej bieli”, uszytych z bawełny, lnu lub mieszanek lnu z bawełną. W ofercie marynarek, kamizelek, koszul i koszulek polo produkty te są prezentowane przez modeli, zaś do stylizacji często są używane białe spodnie. Wygląda to bardzo stylowo.

białe spodnie

Stylizacje Vistuli z użyciem białych chinosów.

białe spodnie

Pokaźną liczbę białych chinosów różnych marek znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Peek & Cloppenburg.

białe spodnie

Smart każualowe stylizacje Suit Supply z użyciem spodni białych i w kolorze złamanej bieli.

Wspomniana niechęć polskich mężczyzn do białych spodni bierze się z opacznie pojmowanej „męskości”. Białe spodnie uchodzą za niemęskie, zaś noszący je mężczyzna jest przez wielu postrzegany jako zniewieściały lub (co gorsza) homoseksualny. To jest mechanizm samonapędzający się, gdyż nawet jeśli komuś podobają się białe spodnie to ich nie założy z obawy przed posądzeniem o zniewieścienie albo coś jeszcze gorszego (w jego mniemaniu). Jak wiadomo prawdziwy macho ubiera się szaroburo i niechlujnie, gdyż moc jego oddziaływania kryje się nie w ubiorze, lecz w sile i dominacji. Wprawdzie taki stereotyp powoli odchodzi w zapomnienie w dużych miastach, szczególnie tych z silnymi ośrodkami akademickimi, ale ciągle jeszcze dominuje na prowincji.

Tymczasem białe spodnie wyglądają bardzo stylowo i świadczą o klasie mężczyzny, który je nosi. Mają też taką zaletę, że pasują do nich wszystkie kolory, więc nie ma obawy o jakieś rażące niedopasowanie kolorystyczne. Białe spodnie sprawdzają się doskonale w letnich stylizacjach smart każualowych i każualowych oraz we wszelkich luźnych stylizacjach wakacyjnych i sportowych. Warto je łączyć z wyrazistymi kolorami, gdyż wtedy biel pokaże cały swój urok i moc. Ale nie ma też przeszkód, żeby pójść w kierunku bieli totalnej i do białych chinosów założyć białą, lnianą koszulę lub bawełniany tiszert, uzupełniając zestaw białymi trampkami lub sneakersami i wieńcząc całość – białą panamą.

białe spodnie

Intrygujący przykład bieli totalnej.

W zestawach smart każualowych z marynarką, warto jednak pokusić się o kontrast kolorystyczny. Bardzo klasyczny zestaw można stworzyć łącząc białe spodnie z granatową marynarką – najlepiej z białymi guzikami. Pod marynarkę można włożyć koszulę i krawat, ale ciekawy efekt można osiągnąć zamieniając koszulę na tiszert w biało – niebieskie pasy. Możliwości jest nieskończenie wiele, a niektóre z nich pokazują poniższe zdjęcia.

białe spodnie

Mateusz Szczepański (9 na Marszałkowskiej) w klasycznym połączeniu białych spodni z granatową marynarką z białymi guzikami.

białe spodnie

Podobna w duchu, stylizacja Irka Korzeniewskiego (Styleman).

białe spodnie

Frank Gallucci i Luca Rubinacci w stylizacjach o odmiennym charakterze.

białe spodnie

Frank Gallucci marynistycznie.

białe spodnie

Kwari Jacobs z dalekiej Australii.

białe spodnie

Obrazek typowy dla Pitti Uomo. Białe spodnie są OK, ale szerokość ich nogawek – raczej nie.

białe spodnie

Ten włoski luz jest nie do podrobienia: Matteo Formichetti (z lewej) i Franco Mazzetti (z prawej).

białe spodnie

Białe spodnie w wydaniu azjatyckim…

białe spodnie

…i afrykańskim.

13 komentarzy

 1. Przemek 25/05/2019
 2. J.Ty. 25/05/2019
  • Łukasz 25/05/2019
 3. Chris 25/05/2019
  • Jan Adamski 25/05/2019
   • Chris 26/05/2019
    • J.Ty. 26/05/2019
     • Giorgio 11/11/2022
 4. Krzysztof 25/05/2019
 5. Krzysztof 29/05/2019
  • Jan Adamski 29/05/2019
   • Krzysztof 29/05/2019
 6. Blog Ozonee 27/07/2019

Dodaj komentarz