To właśnie tego wieczoru…

To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc, jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

Piękny wiersz Emilii Waśniowskiej wprowadza nas w nastrój tego niezwykłego dnia – jedynego w swoim rodzaju, ciepłego i rodzinnego – wigilii Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją, zasiadamy tego dnia wspólnie do świątecznej wieczerzy, obdarowujemy się prezentami i składamy sobie życzenia.

Zatem i ja chciałbym złożyć życzenia moim czytelnikom. Życzę Wam ciepłych, radosnych i spokojnych Świąt oraz wielu miłych chwil w rodzinnym gronie. Życzę zwolnienia tempa w rutynowych, codziennych zmaganiach i nabrania dystansu do tego co wydarza się wokół. Niech atmosfera wigilijnego spotkania pozostanie z Wami przez cały kolejny rok, chroniąc Was przed smutkami i zwątpieniami. Niech nadzieja zagości w Waszych sercach i doda Wam sił w stawianiu czoła codzienności.

W dzisiejszym wpisie nie ograniczam się tylko do życzeń. Postanowiłem bowiem – korzystając ze świątecznej okazji – odpowiedzieć na pytanie: jak się ubrać na Święta? Od razu zaznaczam, że nie uznaję taryfy ulgowej i nie trafia do mnie argumentacja, że Święta w rodzinnym gronie to okazja do ubraniowego luzu. Wręcz przeciwnie; uważam, że ważność chwili należy podkreślić odświętnym strojem. Przy czym tę odświętność/formalność można stopniować: od najwyższej – wieczorowej – podczas wieczerzy wigilijnej, do nieco obniżonej – dziennej – w pierwszy dzień Świąt i luźniejszej w drugi dzień. Jak to widzę – pokazują poniższe zdjęcia.

to właśnie tego wieczoru

Podczas wigilijnej wieczerzy nie wyobrażam sobie innego stroju jak wieczorowy: czarny lub granatowy garnitur, biała koszula i czarne wiedenki lub lotniki. To właśnie tego wieczoru ubiór powinien być najbardziej formalny.

to właśnie tego wieczoru

Pierwszego dnia Świąt, rodzinne spotkania odbywają się przeważnie w ciągu dnia. Zatem elegancki dzienny garnitur będzie najlepszym wyborem.

to właśnie tego wieczoru

Tegoż pierwszego dnia można sobie jednak pozwolić na odrobinę ekstrawagancji; dwurzędowy garnitur w kratę lub prążki lub zamszowe buty (na poprzednim zdjęciu) będą w sam raz.

to właśnie tego wieczoru

W drugim dniu Świąt proponuję postawić na zestaw koordynowany. Z marynarką jednorzędową…

to właśnie tego wieczoru

…albo dwurzędową.

3 komentarze

  1. Fifinho 24/12/2019
    • Jan Adamski 24/12/2019
  2. J.Ty. 25/12/2019

Dodaj komentarz