Dobieranie i łączenie kolorów

dobieranie kolorów

Dobieranie i łączenie kolorów to umiejętność, która nie jest przesadnie rozpowszechniona wśród polskich mężczyzn. Bo też większość z nich unika kolorów, jak diabeł święconej wody. Równocześnie spora część kobiet lubi i ceni kolorowe ubiory mężczyzn. Jeśli wziąć pod uwagę, że jednym z głównych celów mężczyzn, którzy dbają o swój ubiór i ogólnie o wygląd, jest zrobienie dobrego wrażenia na kobietach, to powyższe konstatacje wydają się ze sobą sprzeczne. Bo przecież, skoro wiele kobiet chciałoby widzieć mężczyzn w kolorowych ubiorach, to stosownie do tego, wielu mężczyzn powinno się tak nosić. Tymczasem zaskakująco dużo osób uważa, że prawdziwemu macho nie przystoją kolorowe ubiory; najwłaściwszy jest kolor czarny, warunkowo dopuszczalne są inne, ale w bardzo ciemnych odcieniach (granat, grafit itp.).  Jeśli ktoś tak uważa, to ma do tego pełne prawo. Nie zamierzam też twierdzić, że ubieranie się na szaro-czarno jest niewłaściwe. Przeciwnie: można być świetnie ubranym nie wychodząc poza czernie, szarości i granaty. Ja tylko zachęcam do nieodrzucania kolorów. I do sięgania po nie, przynajmniej od czasu do czasu. Bo dobieranie i łączenie kolorów jest samo w sobie świetną zabawą. Uzyskany pozytywny efekt jest już tylko dodatkową premią.

Mój wpis adresuję do osób, które chciałyby popróbować z ubiorami w weselszych i żywszych kolorach, ale boją się, że źle je dobiorą lub źle ze sobą połączą i uzyskają efekt odwrotny od zamierzonego. Czyli będą razić złym doborem barw i wzbudzać negatywne reakcje. Rzeczywiście takie niebezpieczeństwo istnieje; są kolory, które do siebie nie pasują i się ze sobą gryzą. Jak zatem uniknąć kolorystycznych wpadek? Są na to różne sposoby, ale najważniejsze są dwa;

 1. Dobieranie kolorystyki ubrań i dodatków na podstawie koła kolorów;
 2. Stosowanie zasady powtórzenia kolorów.
dobieranie kolorów

Koło kolorów jest podzielone na 12 segmentów w 12 różnych kolorach, ułożonych w ściśle określonej kolejności.

Koła kolorów, które można wyszukać przy pomocy Googla wpisując frazę koło kolorów, albo wheel of colours, mają zawsze taki sam układ kolorów, ale same kolory mogą się nieco od siebie różnić. Można też znaleźć takie, w których poszczególne segmenty są podzielone na odcienie, czyli różne nasycenie poszczególnych kolorów, można też natknąć się na koła 24-segmentowe. Jednak 12-segmentowe wydają się najbardziej przyjazne do stosowania.

A zasada korzystania z koła kolorów jest następująca: pasują do siebie kolory sąsiadujące oraz przeciwlegle z koła kolorów. To bardzo proste i zawsze się sprawdza. Jeśli chodzi o kolory sąsiadujące, ich współgranie ze sobą wydaje się dość oczywiste. Mniej oczywiste może być pasowanie kolorów przeciwległych, więc spójrzmy na kilka przykładów. Zdjęcia pochodzą z targów Pitti Uomo, a ich autorką jest Małgorzata Adamska.

dobieranie kolorów

Piękne kolory garnituru i krawata i idealne zestawienie dwóch kolorów przeciwległych. Efekt imponujący.

dobieranie kolorów

Sympatyczna ekipa z Rumunii: Sorin, Raluca i Robert. Autorką pomysłu malowania ubrań i jego wykonawczynią jest Raluca. Zestawienie kolorów u Sorina jest bardzo dobre.

dobieranie kolorów

Paky (z lewej) zastosował zasadę kolorów sąsiednich, zaś Fadi (z prawej) – zasadę kolorów przeciwległych.

dobieranie kolorów

Kierując się tylko wyczuciem, każdy zwróci uwagę, że kolor kapelusza całkiem nieźle współgra z kolorem marynarki, ale kolor butów – już nie. Rzut oka na koło kolorów potwierdza to intuicyjne wrażenie: kolory kapelusza i marynarki wprawdzie nie sąsiadują bezpośrednio, ale są bardzo blisko siebie. Natomiast kolor butów jest już wyraźnie oddalony, ale nie jest przeciwległy. Czyli nie znajduje zastosowania ani zasada kolorów sąsiadujących, ani przeciwległych.

Mieszanie_kolorow_10

Zdjęcie Fadiego (w żółtej marynarce) wymaga dodatkowego komentarza. Mianowicie wprowadził on jeszcze jeden kolor – czerwony. A kolor czerwony jest akurat w połowie drogi pomiędzy żółtym a niebieskim. Czy zatem jego wprowadzenie jest błędem? Nie jest. Bowiem zasada dobierania kolorów sąsiednich lub przeciwległych – nie wyklucza innych. Ona tylko gwarantuje trafioną kombinację, ale to nie znaczy, że inne kombinacje będą nietrafione. Diabeł tkwi w szczegółach, czyli odcieniach. Połączenie czerwonego z niebieskim może być zarówno udane, jak i nieudane. Osoby nie czujące się pewnie w dobieraniu kolorów powinny przyjąć jeszcze jedną zasadę: nie wprowadzać więcej niż dwóch intensywnych kolorów. Wstrzemięźliwość w mnożeniu kolorów powinna być analogiczna do wstrzemięźliwości w mnożeniu wzorów: najbezpieczniej, gdy tylko jeden z elementów ubioru jest wzorzysty, a pozostałe są gładkie. Co znów nie znaczy, że każda kombinacja kilku wzorzystych elementów, zawsze będzie porażką.

dobieranie kolorów

Marynarka, koszula i muszka w paski, do tego wzorzysta poszetka. Efekt powinien być tragiczny. Czy jest? Oceńcie sami.

Mieszanie_kolorow_10

Drugą zasadę dobierania kolorów nazwałem powtórzeniem kolorów. Chodzi o to, że jeśli jeden z elementów ubioru ma wzory w różnych kolorach, to na pewno bezpieczne będzie połączenie go z drugim elementem, który jest w kolorze wzoru występującego na pierwszym. Lub jeśli oba elementy mają wzory w różnych kolorach, to bezpiecznie można je ze sobą zestawić jeśli któryś z kolorów pojawia się i na jednym, i na drugim. Jeśli brzmi to dość skomplikowanie, to najlepiej przeanalizować sytuację na przykładach.

dobieranie kolorów

Szaroniebieski kolor spodni powtórzony na kapeluszu, krawacie, bransoletkach i wisiorku zwisającym z butonierki.

dobieranie kolorów

Zestawy kontrowersyjne, ale koordynacja kolorystyczna bez zarzutu. Typowe przykłady zasady powtórzenia kolorów.

dobieranie kolorów

Piękna marynarka z bawełny seersucker w granatowo zielone paski i zielony kapelusz z granatową wstążką, czyli idealne powtórzenie kolorów. Kontrowersyjna jest tylko sprawa użycia filcowego kapelusza w lecie; ale to zupełnie inna kwestia.

dobieranie kolorów

Mój przyjaciel Amos (w środku) lubuje się w ubiorach pstrokatych. Wzbudzają one kontrowersje, ale mnie się podobają. Kolor kapelusza jest powtórzeniem jednego z kolorów marynarki i kamizelki.

dobieranie kolorów

Marynarka i buty pana z lewej powtarzają jeden z kolorów wzorzystych spodni, krawat powtarza inny z kolorów spodni. Proporcje marynarek obu panów i ich odstające klapy – pominę milczeniem.

Mieszanie_kolorow_10

Ciekawym aspektem wykorzystywania kolorów w męskich stylizacjach, jest akcent kolorystyczny w zestawach monochromatycznych. Taki akcent potrafi bardzo ożywić stylizację i spowodować, że przestaje być nudna, a zaczyna być intrygująca. Najczęściej tym kolorowym akcentem bywa krawat, ale może to być także poszetka, skarpetki, czy choćby kwiatek lub wpinka do butonierki.

dobieranie kolorów

Bardzo ciekawy i odważny akcent kolorystyczny w stonowanej stylizacji. Szkoda, że nie wiemy jaką poszetkę wybrał pan ze zdjęcia.

dobieranie kolorów

Ale dzięki Photoshopowi i umiejętnościom Małgorzaty, postanowiłem zaproponować trzy rożne poszetkowe warianty. Pierwszy nazwałem: zachowawczym – poszetka jest biała.

dobieranie kolorów

Drugi wariant ochrzciłem nazwą: stylowy – poszetka nawiązuje do koloru skarpetek.

dobieranie kolorów

Trzeci wariant nazwałem ekstrawaganckim – poszetka wprowadza nowe kolory, ale z zachowaniem zasady powtórzenia kolorów.

dobieranie kolorów

A to mój pomysł na kolorystyczny akcent w stonowanej stylizacji.

Mieszanie_kolorow_10

Ja sam często stosuję zasadę powtórzenia kolorów. Jeden z takich przypadków chciałbym tu opisać. Gdy przed laty kupiłem w Próchniku, dwurzędową marynarkę w kratę, było dla mnie oczywiste, że powinienem dobrać do niej chinosy w kolorze takim, jak linie kraty. A linie są w dwóch różnych kolorach: beżowym i rdzawym. Stanęło zatem na dwóch parach chinosów, których dobranie udało się bardzo dobrze, co można ocenić na poniższych zdjęciach. Obydwie stylizacje, które prezentuję na kolejnych zdjęciach są z całą pewnością dobrze skoordynowane kolorystycznie. Jednocześnie dość znacznie różnią się od siebie charakterem.

dobieranie kolorów

dobieranie kolorów dobieranie kolorów dobieranie kolorów dobieranie kolorów dobieranie kolorów

Jak widać dobieranie i łączenie kolorów w męskich stylizacjach, nie jest bardzo skomplikowane. Trzeba tylko chcieć spróbować. Bardzo do tego namawiam, ale zastrzegam, że nic na siłę. Najpierw trzeba czuć potrzebę, a dopiero później zastanawiać się jak to zrobić. W każdym razie życzę powodzenia 🙂

8 komentarzy

 1. taxus 31/08/2016
 2. nat25 06/09/2016
 3. Tomasz_wwy 30/07/2020
 4. Chris 02/08/2020
  • Jan Adamski 03/08/2020
 5. Marcin 10/02/2022
  • Jan Adamski 10/02/2022
 6. PT 18/03/2023

Dodaj komentarz