Młode ptaki zmieniają upierzenie – część II

młode ptaki

Tydzień temu, w pierwszej części artykułu o zmianie upierzenia przez młode ptaki, opisywałem ten proces na przykładzie szpaków, pleszek i kosów. Dziś pokażę jak zmienia się upierzenie młodych rudzików, dzięciołów białoszyich, bogatek i modraszek. Przy czym muszę zaznaczyć, że zmiana w przypadku obydwu sikor – bogatek i modraszek – jest niewielka: upierzenie młodzieńcze jest bardzo podobne do upierzenia dorosłego. Tym niemniej jednak są różnice, które warto poznać.

Przemiana młodego rudzika w osobnika dorosłego jest natomiast bardzo spektakularna, przy czym upierzenie zarówno młodego jak i dorosłego nie waham się nazwać pięknym: każde na swój sposób. Rudzik to gatunek bardzo w Polsce rozpowszechniony, w dodatku nie stroniący od miast, zatem każdy miał prawdopodobnie okazję się z nim zetknąć. Rudziki możemy obserwować zarówno latem jak i zimą z czego można by wyciągnąć wniosek, że jest to gatunek osiadły. Nic podobnego! Rudzik to ptak wędrowny i osobniki, które gniazdują w Polsce odlatują na zimę w rejon Morza Śródziemnego. Natomiast ptaki gniazdujące na północy Europy, niekiedy wybierają Polskę jako miejsce zimowania. Ponadto w ostatnich latach zdarza się coraz częściej, że także rudziki gniazdujące w naszym kraju, nie odlatują na zimowisko lecz spędzają zimę w swoim rewirze. Prawdopodobnie na pozostanie decydują się głównie samce co jednak trudno potwierdzić, gdyż osobniki obu płci wyglądają tak samo.

Młode rudziki, bezpośrednio po opuszczeniu gniazda, są bardzo nieporadne a ich zdolność do latania jest dość ograniczona. Szybko jednak nabierają sił, a ich umiejętności lotnicze błyskawicznie rosną. Upierzenie młodzieńcze rudzika jest bardzo mocno nakrapiane, pióra dorosłe pojawiają się najpierw na brzuchu a ostatnia w kolejce do wymiany piór jest głowa. Zdjęcia młodego rudzika (trzy zdjęcia poniżej i zdjęcie główne wpisu) nie są mojego autorstwa – pochodzą ze strony Pixabay.

młode ptaki

Upierzenie młodego rudzika jest gęsto nakrapiane.

młode ptaki

Rozpoczął się proces pierzenia: widać już pierwsze piórka w kolorze pomarańczowym.

młode ptaki

Proces wymiany upierzenia postępuje.

młode ptaki

Dorosły rudzik. Nie ma już śladu po nakrapianych piórach.

młode ptaki

Dorosły rudzik sfotografowany zimą w moim karmniku. Przybysz z północy Europy czy tubylec, który zdecydował się na zimowanie w moim ogródku?

młode ptaki

Jeszcze jeden zimowy portret rudzika.

Dzięcioły białoszyje są bardzo podobne do dzięciołów dużych. O ile jednak dzięcioły duże to najbardziej rozpowszechniony w Polsce gatunek dzięciołów, o tyle dzięcioły białoszyje należą do ptaków bardzo rzadkich. Ale tak się akurat składa, że okolicę gdzie mieszkam zasiedla sporo par białoszyich. Mam więc okazję obserwować i fotografować do woli te ciekawe ptaki, praktycznie nie wychodząc z domu (np. z balkonu). Od kilku tygodni, całymi dniami kręcą się wokół mnie trzy młode dzięcioły i dorosła samica. A od czasu do czasu pojawia się też dorosły samiec. Upierzenie młodych jest wyraźnie różne od upierzenia dorosłych osobników, ale różni się tylko w szczegółach. Natomiast upierzenie na grzbiecie, skrzydłach, ogonie i części brzucha, jest takie same jak u dorosłych.

Podstawowym szczegółem pozwalającym odróżnić młodego dzięcioła białoszyjego od dorosłego, są czerwone pióra na wierzchu głowy. Inne szczegóły wyróżniające przedstawia poniższa infografika.

młode ptaki

Porównanie upierzenia młodego i dorosłego dzięcioła białoszyjego.

młode ptaki

Młody dzięcioł białoszyi.

młode ptaki

U góry: dorosły samiec, u dołu: młody.

młode ptaki

Dorosła samica nie ma czerwonego paska na ciemieniu.

młode ptaki

Samica karmiąca młodego.

młode ptaki

Portret młodego.

Jak wspomniałem na wstępie, upierzenie młodych bogatek i modraszek jest bardzo podobne do upierzenia osobników dorosłych. Tym niemniej różnice są dostrzegalne nawet dla laika; wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia.

młode ptaki

Bogatki: po lewej dorosła, po prawej młoda. Młoda ma szare pióra zamiast czarnych a krawacik jest ledwo widoczny.

młode ptaki

Młoda bogatka

młode ptaki

Młoda bogatka.

młode ptaki

Młoda obserwuje któregoś ze swoich rodziców, który zdecydował się na kąpiel w przygotowanej przeze mnie łazience dla ptaków.

młode ptaki

Tym razem młoda nie zdecydowała się na kąpiel. Wkrótce nie będzie już miała żadnych oporów.

młode ptaki

Modraszka dorosła (po lewej) i młoda (po prawej). Młoda ma szare pióra zamiast niebieskich.

młode ptaki

Młoda modraszka w trakcie pierzenia: gdzieniegdzie widać już niebieskie piórka zastępujące szare.

młode ptaki

Ta młoda modraszka przyleciała do mnie żeby się wykąpać.

młode ptaki

Po kąpieli przysiadła w pobliżu i czyściła upierzenie.

młode ptaki

A na koniec jeszcze raz dorosła modraszka.

Dodaj komentarz