Młode ptaki zmieniają upierzenie – część I

młode ptaki

Obecnie możemy zaobserwować ciekawe zjawisko: młode ptaki, które wylęgły się w tym roku, przechodzą pierwsze pierzenie czyli wymianę piór młodzieńczych na dorosłe. W czasie tej wymiany ptaki wyglądają dość dziwacznie gdy mają część piór młodzieńczych i część dorosłych. Nawet laik potrafi wtedy zauważyć, że coś jest nie tak. Rzecz dotyczy oczywiście tylko tych ptaków, których młodzieńcze upierzenie wyraźnie różni się od dorosłego. Przykładem – zdjęcie powyżej, na którym widzimy młodą pleszkę w trakcie pierzenia. Na głowie i piersi ma upierzenie młodzieńcze, a na brzuchu (a także okrywach skrzydeł i ogonie – czego nie widać) – upierzenie dorosłe. Różnice w upierzeniu ptaków młodych i dorosłych można łatwo zaobserwować u szpaków, których wokół nas jest bardzo dużo. W czerwcu i na początku lipca, parkach i na różnych skwerach i trawnikach, można było dostrzec szpaki dorosłe szukające pożywienia i podążające za nimi krok w krok młode. Obecnie młode szpaki już się usamodzielniły i połączyły się w stada. Jeśli ktoś zobaczy gdzieś takie żerujące stado to z łatwością dostrzeże ptaki, które są w trakcie wymiany piór i mają na sobie zarówno pióra młodzieńcze jak i dorosłe. Wygląda to dość zabawnie i wręcz nienaturalnie.

młode ptaki

Dorosły szpak poszukujący pożywienia i dwa młode podążające za nim.

młode ptaki

Dorosły szpak karmiący młodego: bardzo wyraźnie widać różnice w upierzeniu.

młode ptaki

Młody szpak w trakcie pierwszego pierzenia: na brzuchu ma już pióra dorosłe a na głowie i na skrzydłach – pióra młodzieńcze.

Wracam do pleszek, od których zacząłem ten wpis: u tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy czyli samice bardzo różną się wyglądem od samców. A młode – przed pierzeniem – trochę przypominają z wyglądu dorosłe samice tyle tylko, że są całe nakrapiane. Przy czym młode obojga płci wyglądają tak samo; dopiero po pierzeniu można stwierdzić płeć ptaka.

młode ptaki

Pleszka – samiec.

młode ptaki

Pleszka – samica.

młode ptaki

Pleszka młoda – przed pierzeniem.

młode ptaki

Młoda pleszka sfotografowana w ogródku sąsiadki.

Sytuacja podobna jak u pleszek występuje też u kosów; wyraźny dymorfizm płciowy i młode – jednakowe obojga płci – bardzo podobne do dorosłych samic. Z tym, że to podobieństwo do samic bywa różne: przeważnie młode kosy bywają nierozróżnialne od dorosłych samic, ale zdarza się i tak, że ich upierzenie jest bardzo mocno nakrapiane i wtedy nie ma żadnej wątpliwości, że mamy do czynienia z młodym ptakiem.

młode ptaki

Kos – dorosły samiec.

młode ptaki

Kos – dorosła samica.

młode ptaki

Młody kos – w zasadzie nierozróżnialny od dorosłej samicy. Ja go identyfikowałem po zachowaniu 🙂

młode ptaki

Młody kos z mocno nakrapianym upierzeniem; tego osobnika nie sposób było pomylić z dorosłą samicą.

młode ptaki

Młody kos w promieniach zachodzącego słońca.

W dzisiejszym wpisie pokazałem jak zmienia się upierzenie młodych szpaków, pleszek i kosów. W drugiej części – za tydzień – opowiem o rudzikach, dzięciołach białoszyich, bogatkach i modraszkach.

Dodaj komentarz