Karnawał w Wenecji 2024

wenecja

Od 27 stycznia trwa karnawał w Wenecji, który zakończy się – jak zwykle – w przeddzień Środy Popielcowej, co w tym roku wypadnie 13 lutego. Wenecki karnawał jest bardzo bogaty w różne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe ale tym co chyba najbardziej fascynuje są parady przebierańców, którzy ściągają tu z całego świata, żeby zaprezentować swoje wymyślne kostiumy i maski. Przepych tych kostiumów, bogactwo kolorów, dbałość o najdrobniejsze detale wprawiają w niekłamany zachwyt. Kostiumy są zwykle wzorowane na strojach historycznych, ale wierność pierwowzorom nie jest czymś do czego ich twórcy przywiązywaliby szczególną wagę. Liczy się przepych i jeszcze raz przepych!

Tradycja weneckich karnawałów jest i długa, i krótka zarazem. Długa, bowiem pierwsze wzmianki o karnawałowych szaleństwach w Wenecji pochodzą z XI wieku, zaś prawdziwy rozkwit tego obyczaju nastąpił od połowy XII wieku i trwał nieprzerwanie przez ponad 600 lat! Moje stwierdzenie, że tradycja karnawałów jest krótka bierze się natomiast z faktu, że po podbiciu Republiki Weneckiej przez Napoleona w roku 1797, zakazano imprez karnawałowych. Tradycja została wskrzeszona dopiero w roku 1979, czyli całkiem niedawno patrząc z perspektywy historycznej. Od tego czasu odbywa się regularnie, jeśli nie liczyć dwuletniej pauzy covidowej w latach 2021/2022.

Jednym z najbardziej charakterystycznych rekwizytów weneckiego karnawału są słynne maski – na które zresztą zwykło się mówić: maski weneckie. Najpopularniejsze są maski zakrywające całą twarz (najczęściej w kolorze białym, z ozdobami lub bez), ale często spotyka się też maski zakrywające czoło, a kończące się na nosie i kościach policzkowych. Jeszcze innym rodzajem masek są tzw. maski doktora zadżumionych (medico della peste) z charakterystycznym zakrzywionym nosem-dziobem.

Nas interesują stroje, a te są głównie kobiece choć oczywiście bywają i męskie. I to wcale nie mniej fantazyjne, kolorowe i bogate. Zresztą nie sposób dociec, czy pod maską skrywa się kobieta czy mężczyzna. A żeby było jeszcze trudniej to zdarza się, że kostium jest typowo męski, zaś maska ma rysy twarzy kobiece. Dodam jeszcze na koniec, że zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą ze strony Pixabay.

Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w WenecjiKarnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji Karnawał w Wenecji karnawał w Wenecjikarnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji

3 komentarze

  1. Bebo 07/02/2024
    • Jerzy 08/02/2024
  2. boor 15/02/2024

Dodaj komentarz