Letnie marynarki – styl Rubinacci

styl Rubinacci

Kontynuując cykl wpisów o letnich marynarkach prezentuję dziś marynarkę w prawdziwie włoskim stylu. Nazwałem ją marynarką w stylu Rubinacci gdyż oprócz typowych cech stylu włoskiego (o czym dalej), ma jeszcze jedną nietypową cechę, która jest charakterystyczna właśnie dla Luki Rubinacciego. Mam na myśli długość marynarki, która sięga ok. 3 cm poniżej linii końca pośladków. Luca Rubinacci jest wnukiem znanego neapolitańskiego krawca i założyciela marki Rubinacci – obecnie jednej z najbardziej prestiżowych włoskich marek szycia na miarę. Siedzibą marki jest dziś Mediolan, ale w Neapolu nadal funkcjonuje rodzinny zakład prowadzony przez ojca Luki – Mariano Rubinacciego. Luca zwykł nosić marynarki wyraźnie dłuższe, nie tylko w stosunku do obowiązujących dziś trendów, ale nawet w stosunku do klasycznych pierwowzorów. Moim zdaniem wygląda to znakomicie ale na ten jego znakomity wygląd składa się wiele czynników, m.in. fakt, że składniki jego ubioru są szyte na miarę i to przez krawców bardzo biegłych w swoim fachu. Tym niemniej wydłużona marynarka z guzikiem położonym wyraźnie poniżej linii talii, ma swój udział w pozytywnym wrażeniu jakie się odnosi gdy się patrzy na garderobę Luki.

styl Rubinacci

Luca Rubinacci w Warszawie w roku 2016.

styl Rubinacci

Luca Rubinacci ze swoim ojcem Mariano, na ulicy Mediolanu. Zdjęcie pochodzi z konta instagramowego Luki.

Marynarka, którą dziś prezentuję jest marki Partigiani i pochodzi ze sklepu Klasyczne Buty. Jest uszyta z bardzo szlachetnej tkaniny będącej mieszanką wełny, lnu i jedwabiu i ma – jak wspomniałem – wszystkie cechy włoskiego stylu każualowego. Przede wszystkim jest na dwa i pół guzika! Jak zapewne wszyscy wiedzą tym określeniem nazywa się marynarki, które mają trzy guziki, ale ten górny pełni rolę ozdobną (?) i jest ukryty pod klapą, a dziurka do niego jest w dolnej części klapy (na drugim zdjęciu poniżej staram się to pokazać). Moim zdaniem ozdobność takiego rozwiązania jest dyskusyjna, ale we włoskich marynarkach każualowych (a często też w garniturowych) jest standardem i koniec. Nie ma co się nad tym rozwodzić.

Jak przystało na włoski styl, marynarka ma bardzo lekką konstrukcję half canvas i jest niemal całkowicie pozbawiona podszewki. Jest też pozbawiona wkładów barkowych a rękawy są wszyte metodą neapolitańską – z charakterystycznymi zmarszczeniami. Taki sposób wszycia ma swoją nazwę – spalla camicia – i jest rozwiązaniem bardzo cenionym przez sartorialistów. Trzeba przyznać, że w marynarce o takim charakterze jak dziś prezentowana, ma to rację bytu i wygląda bardzo dobrze.

Marynarka ma nakładane kieszenie, które mają kształt kwiatu tulipana a tylna krawędź kieszeni jest położona wyżej niż przednia. Także brustasza ma kształt łódeczki a nie zwykłego prostokąta. Ponieważ cały czas kręcimy się wokół stylu włoskiego (a ściślej – neapolitańskiego) to warto dodać, że tak wykończona brustasza ma swoją nazwę: barchetta.

Marynarkę Partigiani pokazuję w dwóch różnych stylizacjach. W pierwszej towarzyszą jej: spodnie eGARNITUR, koszula Tiestore, krawat i poszetka Poszetka, buty Meka, skarpetki Lancerto, zegarek Citizen, okulary The Bespoke Dudes i szelki Profuomo. W drugiej: spodnie Bytom, koszula eGARNITUR, poszetka Poszetka, buty Meka, zegarek Citizen, okulary The Bespoke Dudes i pasek EM Men’s Accesories.

styl Rubinacci

styl Rubinacci

styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci

styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci styl Rubinacci

9 komentarzy

 1. Lukas 22/06/2024
 2. Kamil 23/06/2024
  • Jan Adamski 23/06/2024
  • Jerzy 23/06/2024
   • Szymon 24/06/2024
    • Jerzy 25/06/2024
 3. PT 10/07/2024
  • Jan Adamski 10/07/2024

Dodaj komentarz