Kurs na zaostrzenie

Tytułowy kurs na zaostrzenie, to tendencja do wydłużania i zaostrzania nosków eleganckich butów męskich, którą można zaobserwować w kolekcjach różnych marek na rok 2015. Trzeba tu zauważyć, że buty smukłe wyglądają znacznie lepiej i bardziej dystyngowanie, niż buty szerokie. Niestety nie każdy ma stopę wąską i szczupłą. Jest raczej na odwrót i chyba większość mężczyzn ma stopy masywne i szerokie. Dochodzi do tego wysokość podbicia: im wyższe, tym but musi być obszerniejszy i masywniejszy. Więc z tą smukłością sprawa nie jest prosta. Renomowane firmy obuwnicze stosują kopyta o różnej ‚tęgości’. Tęgość uwzględnia właśnie szerokość stopy i wysokość podbicia. Tęgość oznacza się literami alfabetu, a najczęściej spotykane tęgości to F (stopa szczupła), G (stopa średnia) i H (stopa masywna). Stopni skali może być jednak więcej, ale zawsze im bliżej początku alfabetu, tym tęgość będzie mniejsza, czyli stopa szczuplejsza.

Tendencję, o której piszę można wyraźnie zobaczyć porównując dwa modele eleganckich oksfordów firmy Shoepassion: model 543 z lewej i 556 z prawej. Oba są piękne, przy czym 543 jest kwintesencją klasyki. Jednak ja wybieram 556!

A wracając do kursu na zaostrzenie. Jest pewien wybieg, który pozwala na wykonanie buta, który będzie wyglądał na smukły, nawet dla dość szerokiej stopy. Tym wybiegiem jest wydłużenie buta połączone ze zwężeniem noska – co obrazowo nazwałem zaostrzeniem. Projektant buta staje jednak przed dylematem na jak duże wydłużenie i zaostrzenie może sobie pozwolić, żeby but nie stracił proporcji i subiektywnie sprawiał wrażenie pięknego. Jest tu cienka granica, której przekroczenie spowoduje, ze buty staną się po prostu nieładne, gdyż zatracą proporcje. Najwyraźniej w tym sezonie projektanci doszli do wniosku, że mogą sobie pozwolić na dużo. Trzeba przyznać, że osiągnięty efekt jest bardzo ciekawy, chociaż są też przypadki przegięcia. Ich jednak nie będę pokazywał.

Przykład idealnie zachowanych proporcji: buty marki Louis Vuitton.

Wydłużenie i zaostrzenie noska można prześledzić na przykładzie tego modelu marki Gucci.

Firma Crockett & Jones to legenda na brytyjskim rynku, uosobienie dystyngowanego stylu brytyjskiego dżentelmena. Buty tej marki nosił m.in. James Bond. Niedługo znów zobaczymy Daniela Craiga w kolejnym odcinku przygód Jamesa Bonda: Spectre. I znów w butach Crockett & Jones. Wydłużenie nosków jest wyraźnie widoczne w nowych butach tej marki.

Młoda brytyjska marka Gaziano & Girling (rok założenia 2006) ma swoją fabrykę obuwia w Kettering, niedaleko Northampton. Zasłynęła finezyjnymi modelami męskich butów o bardzo smukłej linii. Nie ustrzegła się jednak także wpadek, szczególnie w próbach łączenia skóry z innymi materiałami. Ale zgodnie z deklaracją na wstępie, wpadek nie pokazuję. Trudno natomiast nie zachwycić się przyciemnianymi, zaostrzonymi noskami z finezyjnymi zdobieniami.

Główne zdjęcie wpisu to buty francuskiej marki Septième Largeur. Ona także słynie ze smukłych, wydłużonych butów. Oferuje też buty z surowej skóry, do własnoręcznego malowania, a także buty ręcznie malowane przez firmowych artystów.

Czy kurs na zaostrzenie okaże się jednosezonowym kaprysem projektantów, czy zagości na dłużej w ofercie? Gdyby miało to zależeć ode mnie, to opowiadałbym się zdecydowanie za modelami wydłużonymi. Z drugiej strony buty, szczególnie te z wyższej półki, to inwestycja na lata. Więc gwałtowne zmiany mody w tym zakresie nie są raczej mile widziane. Bardzo jestem ciekawy w jakim obuwiu pokażą się w tym roku goście Pitti Uomo. Będę miał okazję się o tym przekonać, gdyż tym razem będę tam obecny. I oczywiście przekażę swoje spostrzeżenia moim czytelnikom.

 

We wpisie wykorzystałem zdjęcia zaczerpnięte ze stron: crocketandjones.com/ gazianogirling.com/ septiemelargeur.fr/ bexley.com/ fashionthought.com/ shoepassion.pl/ linksnojack.com/ parisiangentleman.fr/ photoopusa.tumblr.com/ pierrecorthaby.blogspot.fr/  theshoesnobblog.com/ zquotes.net/

[banner id=”9907″]

 

13 komentarzy

 1. tom______i 24/03/2015
 2. tom______i 24/03/2015
 3. Mike 24/03/2015
  • Jan Adamski 24/03/2015
 4. LT 24/03/2015
 5. KarloS 25/03/2015
 6. jdas 25/03/2015
 7. krys 16/04/2015
  • Jan Adamski 16/04/2015

Zostaw komentarz