Patchworkowy madras

Moda_meska_madras_04

Tytuł: Patchworkowy madras brzmi trochę tajemniczo, muszę więc na wstępie wyjaśnić o co chodzi. Słowo patchworkowy (często spotkać można też pisownię: paczworkowy) to przymiotnik utworzony od, przeniesionego do polszczyzny, angielskiego: patchwork oznaczającego coś niejednolitego, pozszywanego z kawałków. W języku polskim patchwork jest rzeczownikiem, którego odcienie znaczeniowe mogą być nieco odmienne. Np. w zdaniu: ’kanapa przykryta była patchworkiem’ oznacza narzutę, natomiast w zdaniu: ’na podłodze leży kolorowy patchwork’ oznacza chodnik lub dywan. Zawsze chodzi jednak o coś, pozszywanego z kawałków różnych materiałów. Użycie przymiotnika: patchworkowy pozwala lepiej zdefiniować przedmiot. Jeśli powiemy: narzuta patchworkowa, to sprawa będzie jasna od samego początku.

Madras to oczywiście miasto w południowych Indiach (inna nazwa to Ćennaj) – stolica stanu Tamilnadu. Tym, którzy pamiętają czasy PRL-u, Madras skojarzy się z zapewne z herbatą – jedną z najlepszych dostępnych w tamtych czasach. Natomiast w tytule wpisu słowo madras (pisane z małej litery) użyte zostało jako nazwa specyficznej odmiany bawełny wywodzącej się z rejonów miasta Madras. Bawełna madras jest tkaniną luźno tkaną, cienką, lekką i przewiewną. Jednym słowem idealną w indyjskim klimacie. Inną cechą charakterystyczną tej bawełny jest jej specyficzny wzór: prawie zawsze jest to kolorowa krata, przy czym w tradycyjnym madrasie przędza użyta do tkania była barwiona wyłącznie naturalnymi barwnikami.

Żeby postawić kropkę nad i dodam, że patchworkowy madras powstaje przez zszycie ze sobą kwadratowych (rzadziej prostokątnych lub trójkątnych) skrawków kraciastego madrasu. Oczywiście poszczególne kwadraty muszą pochodzić z tkanin o różnych wzorach i kolorach; ich odpowiednie dobranie i zestawienie jest nie lada sztuką. W efekcie otrzymujemy materiał o niezwykłym wyglądzie i bajecznych kolorach. W sam raz na męską, letnią marynarkę.

Moda_meska_madras_08 Moda_meska_madras_09

Marynarki z patchworkowego madrasu są absolutnie odlotowe! Nadają się wprawdzie do zastosowania wyłącznie w słoneczne letnie dni, ale robią nieziemskie wrażenie. Świadczą poza tym o klasie noszącego, bo trzeba tu dodać, że są one jednym z atrybutów stylu preppy. Jeśli zobaczycie gdzieś zdjęcie faceta po 40-tce w marynarce z patchworkowego madrasu i z kolorową muszką na szyi, to prawie na pewno będzie to profesor Harvardu, Princeton, Yale lub innego uniwersytetu z Ivy Leage.

Moda_meska_madras_06

Ciekawe jest to, że styl preppy ogólnie, a patchworkowe marynarki w szczególności, nie cieszą się zbytnią popularnością w Europie. Powiem więcej; marynarki tego typu uchodzą za pewne dziwactwo, typowe dla Amerykanów. To wprawdzie tylko moja teoria oparta na dość powierzchownych obserwacjach, ale gdyby było inaczej, to takie marynarki musiałyby się pojawiać na Pitti Uomo. Wprawdzie patchworkowe marynarki i całe garnitury lansuje od lat Nick Wooster, ale po pierwsze nie są to patchworki madras tylko najczęściej tweedowe, po drugie nie są zszywane z kwadratowych skrawków lecz z większych fragmentów (np. całe przody, rękawy itp.) i po trzecie Nick to w końcu Amerykanin.

Jeśli mówi się o stylu preppy i patchworkowych marynarkach, to nie sposób nie wspomnieć o firmie Ralph Lauren. Poniżej jedna z propozycji tej marki, a dalej szereg patchworkowych inspiracji.

Moda_meska_madras_10

Moda_meska_madras_07 Moda_meska_madras_17 Moda_meska_madras_11 Moda_meska_madras_15 Moda_meska_madras_16 Moda_meska_madras_12 Moda_meska_madras_13

Moda_meska_madras_18

7 komentarzy

 1. Justyna 21/04/2015
  • Jan Adamski 21/04/2015
   • Justyna 21/04/2015
 2. spokojny 22/04/2015
  • Jan Adamski 22/04/2015
   • Bodek 03/05/2019
    • Jan Adamski 04/05/2019

Dodaj komentarz