Prywatyzować!!!

 

Dalsze utrzymywanie rządowego parasola nad polskim górnictwem źle się skończy dla branży. Przyszłością sektora są kopalnie prywatne!

Nie uwierzycie, ale taką wypowiedź znalazłem w artykule opublikowanym wczoraj w Interii. Ze swojej strony dodałem tylko wykrzyknik na końcu. Z satysfakcją odnotowuję, że opinie, które intensywnie (żeby nie powiedzieć: nachalnie) lansuję od początku istnienia mojego bloga, zaczynają się także pojawiać w mediach głównego nurtu. Zacytowane słowa padły z ust Arkadiusza Krężela, który obecnie jest przewodniczącym rady nadzorczej Impexmetalu, ale znany jest przede wszystkim ze swej poprzedniej działalności, jako długoletni prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (1991 – 2006).

Arkadiusz Krężel mówi zresztą jeszcze więcej: ’Wszędzie tam, gdzie obecność państwa trwała zbyt długo, mieliśmy kryzysy. Przykładem był przemysł stoczniowy, teraz przemysł górniczy. Praktyka jednak pokazuje, że prywatne zakłady wydobywcze w Polsce mogą być efektywne w górnictwie węgla kamiennego i mogą funkcjonować całkiem dobrze – patrz Bogdanka czy Silesia.  Inwestorzy prywatni mają bowiem znacznie lepsze od państwa pomysły na to, jak zarabiać na wydobyciu węgla’. Nic dodać, nic ująć, jest tylko jeden mały szkopuł. To jest ciągle jedynie opinia. Od takiej opinii do decyzji podjętych przez rząd – droga daleka. Jednak, gdy tego typu opinie będą się pojawiać częściej, to rząd nie będzie mógł pozostać na nie głuchy. Bo rząd wprawdzie bez skrupułów działa wbrew interesowi swoich obywateli, ale tylko po cichu. Gdy sprawa nabierze rozgłosu – jest gotów do działań racjonalnych. Mam nadzieję, że to w końcu nastąpi i rząd zacznie robić to, co uczyniłem tytułem dzisiejszego wpisu: prywatyzować!

Dodaj komentarz