Czas na budowę gniazd

Gniazdo_01

Nastała wiosna i moje ptaki wzięły się za budowanie gniazd. Pierwsze przystąpiły do dzieła sójki, które żyją w stałych parach, zatem odpada im problem kojarzenia się w pary każdej wiosny; mogą przystąpić do dzieła wcześniej od innych ptaków. Już w roku ubiegłym sójki wybudowały gniazdo tuż obok mojego ogródka i dochowały się potomstwa w liczbie trzech sztuk. Opisałem to dokładnie we wpisie: Młode sójki opuszczają gniazdo. Tym razem wybrały miejsce jeszcze bliższe mojego domu, ale nie od strony ogródka, lecz od strony ulicy. A konkretnie wybrały wysoką tuję rosnącą tuż obok drzwi garażowych mojej sąsiadki Bogdzi, w odległości około 10 m od wejścia do mojego domu. Takie usytuowanie jest trochę kłopotliwe z punktu widzenia możliwości fotografowania. Bo o ile w ogródku spędzam dużo czasu i mogę czatować z aparatem godzinami, o tyle taka sama czynność od strony ulicy, nie jest już taka atrakcyjna. Tym niemniej pierwsze zdjęcia sójek znoszących budulec na gniazdo – udało mi się zrobić. Budowa jest we wstępnej fazie, co widać po znoszonych patykach, które mają tworzyć główną konstrukcję. W miarę postępów w budowie, patyczki będą coraz drobniejsze, a w końcu zostaną zastąpione przez zeschnięte liście, mech, piórka i tym podobne rzeczy służące do wyścielania gniazda. Mam nadzieję, że uda mi się sfotografować wszystkie te etapy.

Gniazdo_02 Gniazdo_03 Gniazdo_04 Gniazdo_05

Sikorki, które w dużej liczbie korzystają zimą z moich karmników, jeszcze nigdy dotąd nie założyły gniazd, ani w budce lęgowej, którą ja im przygotowałem, ani w budce Bogdzi. Co ciekawe interesują się nie budką lęgową dla sikorek (z małym otworem wlotowym i niżej umieszczoną), lecz budką dla szpaków. Widać to na kolejnych zdjęciach; na trzech pierwszych budkę lustruje modraszka, a na trzech kolejnych – bogatka. Ale nie mają szans, bowiem na pewno budkę tę zaanektuje w końcu para szpaków.

Gniazdo_06 Gniazdo_07 Gniazdo_08Gniazdo_08aGniazdo_08bGniazdo_08c

A szpaki są w gotowości. Nie zauważyłem wprawdzie jeszcze skojarzonych par. Ale samce kontrolują budkę co jakiś czas i na pewno któryś z nich już ją uważa za swoją. Jak znajdzie partnerkę i przekona ją do założenia lęgu, to zaczną budowę gniazda. Na trzech pierwszych zdjęciach poniżej, widać szpaki, które aktualnie kręcą się przy budce i karmnikach. Natomiast cztery kolejne zdjęcia pochodzą sprzed roku i pokazują szpaka w trakcie znoszenia budulca na gniazdo. Mam nadzieję, że będę mógł na bieżąco relacjonować tegoroczną budowę gniazda, wysiadywanie jajek i karmienie młodych.

Gniazdo_09Gniazdo_10Gniazdo_11Gniazdo_12Gniazdo_13Gniazdo_14Gniazdo_15

Dodaj komentarz