Przedsiębiorcy i 'dobra zmiana’

przedsiębiorcy

Wicepremier Mateusz Morawiecki ma znaczące osiągnięcia w produkowaniu efektownych slajdów, które mają pokazać świetlaną przyszłość, jaka nas czeka. Prawdopodobnie zdaje on sobie jednak sprawę, że nacjonalizacja wszystkiego co się da, komplikowanie przepisów, podnoszenie podatków, tworzenie nowych instytucji kontrolnych i zaostrzanie kar za uchybienia podatkowe – nie spowoduje wzrostu tempa rozwoju gospodarczego a co za tym idzie dobrobytu obywateli. Dlatego jedna z jego prezentacji nosi tytuł: Konstytucja dla biznesu i zawiera zestaw propozycji, które mają przedsiębiorcom ułatwić prowadzenie biznesu i rozwijanie ich przedsiębiorstw. A co na to sami przedsiębiorcy? Pokazują to poniższe infografiki, które stworzyłem w oparciu o badania przeprowadzone przez Business Center Club i Konfederację Lewiatan.

przedsiębiorcy

Pesymizmowi przedsiębiorców nie ma się co dziwić, jeśli weźmie się np. pod uwagę fakt, że nowo powstały urząd: Krajowa Administracja Skarbowa, ma uprawnienia do zablokowania rachunków bankowych każdego przedsiębiorcy, jeśli tylko uzna to za stosowne. Banki mają obowiązek zablokować takie rachunki natychmiast. A w przygotowywanym właśnie rozporządzeniu ministra finansów, przewidziano premie dla urzędników KAS za wydanie interpretacji lub decyzji niekorzystnych dla podatników. Włos się jeży na głowie!

Wicepremier Morawiecki goszcząc niedawno w London School of Economics na konferencji Polish Economic Forum zapewniał polskich studentów najlepszych londyńskich uczelni, że warto wracać i rozwijać się w Polsce. W charakterystycznym dla siebie kwiecistym stylu ogłosił, że należy: ’odważnie rzucić się na falę nowego życia gospodarczego’. Niejako odpowiedzią na jego apel były wyniki badania przeprowadzonego wśród studentów. Okazało się, że coraz więcej z nich w ogóle nie myśli o powrocie do kraju. O ile bowiem w roku 2016 zainteresowanie powrotem deklarowało 83% badanych, to w roku 2017 – już tylko 75%.

Dodaj komentarz