Najelegantsze miasta świata 2017

najelegantsze miasta

Znana i obecna na naszym rynku marka Zalando, przygotowała ciekawy ranking: Najelegantsze miasta świata. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, można mieć wątpliwości czy rzeczywiście przyjęte kryteria odzwierciedlają to, co w powszechnym odczuciu wiąże się z elegancją. Końcowy efekt jest jednak bardzo ciekawy i w dużym stopniu zbieżny z potocznymi odczuciami: wiadomo jak dobrze w kontekście elegancji postrzegamy Paryż, Wiedeń, Mediolan czy Londyn, a te właśnie miasta znalazły się w czołówce rankingu. Powstał on dużym nakładem pracy, przy udziale licznego grona dziennikarzy magazynów modowych z różnych krajów świata, jak również dziennikarzy prasy branżowej poświęconej architekturze i urbanistyce. Poniższa tabela pokazuje pierwszą dziesiątkę najelegantszych miast wraz ze wszystkim ocenami cząstkowymi. (Trzeba na nią kliknąć i wtedy pokaże się w powiększeniu).

najelegantsze miasta

Metodologia polegała na wytypowaniu 400 miast – pretendentów, a następnie w wyniku dyskusji w gronie ekspertów, zawężeniu listy do 80 miast. Kolejnym etapem było przyznawanie ocen (od 1 do 5 punktów) w zdefiniowanych kategoriach: trzech z grupy modowej, pięciu z grupy 'miejskiej’ i jednego – cenowego. Przy wyliczaniu oceny ostatecznej, poszczególne grupy uzyskały różną wagę: grupa modowa – 50%, grupa miejska – 40% i grupa/kategoria cenowa – 10%. Kryterium, które jest najbliższe subiektywnie postrzeganej elegancji na ulicach miast, jest ’ocena prasy branżowej’ – w grupie modowej. Zaproszeni do współpracy dziennikarze magazynów poświęconych modzie, oceniali zakres elegancji w poszczególnych miastach. Warto dodać, że waga tego kryterium w ogólnej ocenie wyniosła niecałe 17%, to znaczy niewiele. Gdyby uszeregować miasta według tylko tego jednego kryterium, to w czołowej dziesiątce nastąpiłyby pewne przetasowania i wyglądałaby ona następująco:

 1. Paryż
 2. Mediolan
 3. Nowy Jork
 4. Londyn
 5. Los Angeles
 6. Wenecja
 7. Florencja
 8. Rzym
 9. Helsinki
 10. Bazylea

najelegantsze miasta

Czy to w ocenie ogólnej, czy w ocenie na podstawie jednego tylko kryterium ’ocena prasy branżowej’, w pierwszej dziesiątce mamy aż cztery miasta włoskie co jest bardzo znamienne, ale i zgodne z intuicyjnym wyczuciem. Trochę może zaskakiwać brak Neapolu wśród 80 najelegantszych miast, ale można się domyślać, że miasto to przegrało z kretesem w kategoriach miejskich. Warto jeszcze dodać, że niezwykle ciekawie wygląda końcówka tabeli w omawianej kategorii, czyli mówiąc w uproszczeniu: elegancji widzianej na ulicach. Na samym dole mamy Istambuł, z wynikiem… 0 pkt. To znaczy, że wszyscy typujący dziennikarze, jak jeden mąż, ocenili to miasto na zero! OK. Pozycję Istambułu można jakoś mentalnie przyjąć do wiadomości, ale tuż powyżej tureckiej stolicy, z wynikiem 0,06 pkt (!) mamy wielką niespodziankę: Lizbonę! Czy naprawdę w Lizbonie sytuacja wygląda tak fatalnie? Zaś tylko nieco wyżej od Lizbony uplasowały się: Tallin, Tampere, Berlin, Göteborg – daje to dużo do myślenia.

Nieco mniej niż ocena elegancji na ulicach, na ogólnym wyniku ważyła kwestia dostępności cenowej produktów modowych w odniesieniu do siły nabywczej mieszkańców poszczególnych miast. Uważam, że to ważne kryterium, zatem poświęcę mu nieco uwagi. Okazuje się, że najlepszym miastem do robienia zakupów jest Kapsztad a tylko nieco gorzej od niego plasują się: Marsylia, Sewilla, Haga, Strasburg, Nicea, Kolonia, Hamburg, Sofia i Wiedeń. Czyli w pierwszej dziesiątce są trzy miasta francuskie i dwa niemieckie – tego bym się nie spodziewał! Na drugim biegunie – czyli miast, w których nie należy robić zakupów (chyba, że ma się dużo zbędnej gotówki) – znalazły się: Reykjavik, Monte Carlo, Singapur, Denpasar (Bali), Oslo, Seul, Hong Kong, Moskwa, Petersburg, Szanghaj. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że w okolicach dwóch biegunów dostępności cenowej (czyli miasta najdroższego i najtańszego) znalazły się Monte Carlo i Nicea; a przecież miasta te dzieli odległość ledwie 20 km. I w jednym najdrożej, a w drugim najtaniej? Trudno to wytłumaczyć.

A wracając do grupy kryteriów modowych muszę jeszcze wyjaśnić znaczenie kryterium: ’stolica mody’. Pod tym hasłem uwzględniono liczebność autorskich atelier projektantów, tygodni mody, pokazów, wystaw i ogólnych wydarzeń modowych, jak również to, ilu światowej sławy projektantów mody mieszkało i pracowało w danych miastach. Natomiast dość oczywiste wydaje się kryterium ’uczelnie modowe’, bo oznacza ono obecność w mieście grup młodych ludzi zainteresowanych modą i wiążących z modą swoją karierę zawodową. Inną sprawą jest to, czy zawodowe zajmowanie się modą jest jednoznaczne z byciem eleganckim? Mam co do tego wątpliwości gdy patrzę na naszych rodzimych przedstawicieli świata mody. Ale może w wielkim świecie jest  inaczej?

najelegantsze miasta

Pewnie wszystkich interesuje jak w tym światowym rankingu przedstawiającym najelegantsze miasta, plasuje się Polska. Nie najgorzej. W zestawieniu znalazły się dwa nasze miasta: Kraków i Warszawa. Przy czym Kraków na doskonałej pozycji nr 27. Warszawa trochę słabiej, bo na pozycji nr 58. Ale i tak powyżej takich miast jak Tel Aviv, Budapeszt, Haga, Rotterdam i wielu innych. Z kolei Kraków bezpośrednio wyprzedza: Dublin, Niceę, Frankfurt, Montreal i Chicago. Wskaźniki Warszawy są dość przeciętne, natomiast Kraków wyraźnie wyróżnia się w jednej dziedzinie: ’atrakcyjność dla turystów’. Zajmuje pod tym względem siódmą pozycję, ustępując pola jedynie: Londynowi, Singapurowi, Paryżowi, Dubajowi, Oslo i Istambułowi. Być może jest to jedyny ranking, w którym atrakcyjność turystyczną Krakowa oceniono wyżej niż atrakcyjność Pragi (10 pozycji za Krakowem) 🙂 Niestety zarówno Kraków jak i Warszawa słabo wypadły w kategorii elegancji obserwowanej na ulicach: Kraków mniej więcej w połowie stawki, zaś Warszawa dużo niżej, dwadzieścia dwa miejsca od końca. Poniżej – pełne zestawienie miast sklasyfikowanych w rankingu.

Ranking ’Najelegantsze miasta świata’ to tylko zabawa, ale zabawa bardzo pouczająca. Warto czasami się tak zabawić. Jeśli ktoś chciałby zgłębić temat, to pełne wyniki znajdzie tutaj. Stamtąd pochodzi też wykorzystana we wpisie tabelka. Natomiast zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.

17 komentarzy

 1. traveler 26/10/2017
  • Marcus L. Lucullus 26/10/2017
   • traveler 26/10/2017
  • Jan Adamski 26/10/2017
   • Marcus L. Lucullus 26/10/2017
  • Przemysław 26/10/2017
 2. Marcus L. Lucullus 26/10/2017
 3. Przemysław 26/10/2017
 4. Wojtek G. 27/10/2017
 5. picton 28/10/2017
 6. Hubert 28/10/2017
 7. Agar i Piżmo 29/10/2017
 8. Lazurowe Wybrzeże 30/10/2017
 9. Patryk 30/10/2017
  • Jan Adamski 30/10/2017
 10. Ja 05/11/2017
 11. Blog Ozonee 21/03/2018

Dodaj komentarz