Firmy sukcesu: Emanuel Berg

Emanuel Berg to chyba jedyna polska marka odzieżowa, która odnosi międzynarodowe sukcesy na rynku produktów klasy premium. Znana jest przede wszystkim z wysokiej jakości koszul i bluzek szytych z najlepszych tkanin, które sprzedaje w 220 punktach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Hong Kongu, Singapurze i większości krajów europejskich. Posiada też sieć własnych salonów w kraju oraz w Niemczech, Francji i na Węgrzech. Jest jedyną polską firmą, która wystawia się na słynnych targach Pitti Uomo (od 9 lat jest obecna na każdej edycji targów). Oficjalną stronę marki można znaleźć tutaj.

Jarosław Berg-Szychułda – twórca marki Emanuel Berg, z żoną Petrą, która w firmie odpowiada z kolekcję damską. Fot. Cz. Czaplinski.

Emanuel Berg

Stoisko Emanuel Berg na 88 edycji Pitti Uomo w roku 2015.

Emanuel Berg

Emanuel Berg jest firmą rodzinną, więc nie dziwi obecność na targach Pitti Uomo przedstawicieli kolejnego pokolenia.

Założenie firmy szyjącej i sprzedającej luksusową odzież, to spełnienie marzeń Jarosława Berg-Szychułdy, które swój początek miały w podróżach. W Brazylii, jako młodzieniec, zetknął się po raz pierwszy z klasyczną męską elegancją w codziennym wydaniu, co wywarło na niego bardzo silny wpływ, choć w owym czasie nie doceniał jeszcze jego wagi. Dopiero później, będąc już w Niemczech, stał się pasjonatem elegancji i szyku w najlepszym wydaniu. I w roku 1989, mając już doświadczenie w dystrybucji towarów luksusowych oraz niezbędne kontakty, postanowił przemienić pasję w biznes. Był autorem zarówno koncepcji biznesowej przedsięwzięcia, jak i projektantem oraz technologiem produkcyjnym. Zgodnie z jego koncepcją, pełną kontrolę nad jakością końcową produktu mogła zapewnić tylko własna szwalnia, zatrudniająca krawcowe wyszkolone pod okiem autora pomysłu. O żadnym zlecaniu szycia innym szwalniom nie mogło być nawet mowy. W ten sposób powstał zakład produkcyjny w Tczewie, który dziś zatrudnia 200 osób i który miałem okazję odwiedzić. Zdjęcia -autorstwa Małgorzaty Adamskiej – pochodzą z tego zakładu, po którym oprowadzał nas pan Michał Linke – dyrektor marketingu.

Emanuel Berg

Z panem Michałem Linke w magazynie tkanin.

W początkowym okresie firma Emanuel Berg sprzedawała swoje produkty wyłącznie za granicą, głównie w Niemczech. Pierwszy własny sklep powstał w Marsdorf w Niemczech, w 1995 roku, zaś na rodzimym podwórku – w roku 2006 w Gdyni. W Gdyni ma też swoją siedzibę centrala firmy, bo trzeba wiedzieć, że oprócz pracowników (a właściwie pracownic) zatrudnionych w szwalni w Tczewie, jest jeszcze sporo osób zatrudnionych w innych niż produkcyjny, działach. Łącznie jest to 300 osób, czyli 100 osób w działach nieprodukcyjnych.

Wspomniałem dotychczas o szyciu koszul RTW, czyli gotowych do noszenia, po które idzie się do sklepu i kupuje w odpowiednim rozmiarze. Takie koszule są oczywiście w ofercie Emanuel Berg, ale głównym założeniem modelu biznesowego firmy jest szycie na miarę (MTM). I to nie tylko koszul, ale także garniturów oraz odzieży damskiej. Ten segment rozwija się bardzo dynamicznie, gdyż stale rośnie zainteresowanie klientów ubiorami idealnie dopasowanymi. Obecnie stosunek produktów MTM (made to measure) do RTW (ready to wear) z metką Emanuel Berg, wynosi 40/60 i z roku na rok zmienia się na korzyść MTM. Muszę jeszcze dodać, że w firmie rzadko używa się określenia Made To Measure, nazywając ten segment: Private Tailoring. Trzeba przyznać, że taka nazwa brzmi zdecydowanie lepiej i ma w sobie nutkę ekskluzywności. Zamówienie koszuli na miarę jest możliwe w każdej chwili, w każdym z salonów marki, gdyż w każdym z nich są doradcy/styliści, którzy zdejmują miarę i ustalają z klientem wszelkie szczegóły koszuli, o czym napiszę jeszcze w dalszej części wpisu. W tym miejscu dodam, że zamówienie na koszulę na miarę można złożyć nie tylko w salonach własnych, ale także w wielu spośród 220 punktów rozsianych po całym świecie, o których pisałem na wstępie. Jeśli klient w Tokio zamówi np. uszycie koszuli, to zamówienie jeszcze tego samego dnia trafia do Tczewa. Po dwóch tygodniach gotowa koszula jest wysyłana do własnego centrum dystrybucyjnego w Niemczech, skąd wędruje do miejsca docelowego – w tym przypadku Tokio. Gdyby komuś się śpieszyło, to możliwa jest także usługa ekspresowa (produkt trafia do klienta po tygodniu) i super-ekspresowa (3 dni).

Emanuel Berg

Widok szwalni jest typowy; tajemnica sukcesu tkwi w wyszkoleniu załogi, doskonałej organizacji pracy i zastosowaniu najlepszych tkanin i dodatków.

Emanuel Berh

Dział szycia Private Tailoring; tu powstają pojedyncze egzemplarze.

Wszystko zaczyna się od projektu.

Emanuel Berg

Wykrawanie przy pomocy lasera…

Emanuel Berg

…sterowanego komputerowo.

Emanuel Berg

Jedna z operacji; klient zażyczył sobie koszulę z kieszonką i monogramem na niej.

Emanuel Berg

Prosta – wydawałoby się – operacja zaprasowywania mankietów i kołnierzyków, odbywa się na dość skomplikowanym urządzeniu.

Emanuel Berg

Każdy model kołnierzyka i mankietu ma swoją metalową formę…

Emanuel Berg

…i coś w rodzaju jej negatywu.

Emanuel Berg

Każdy guzik każdej koszuli ma stopkę wykonaną termozgrzewalną nicią. Dzięki temu jest nieodrywalny.

Emanuel Berg

Stół do kontroli jakości szwów.

Emanuel Berg

Urządzenie do wyszywania monogramów.

Emanuel Berg

Klient może wybrać kolor wyszywanego monogramu.

Emanuel Berg

Mój monogram jest wyszywany na skrawku tkaniny.

Emanuel Berg

Wygląda tak, ale gdybym zamawiał koszulę to wybrałbym nić o mniej kontrastowym kolorze.

Emanuel Berg

Na koniec zwiedzania szwalni – kilka fotograficznych impresji 🙂

Chcąc mieć pełny obraz firmy Emanuel Berg, nie mogliśmy nie odwiedzić jednego z salonów. Wybraliśmy salon w centrum handlowym Klif w Warszawie. W salonie można kupić gotowe wyroby, ale można też złożyć zamówienie na koszulę na miarę. Ponieważ dokonanie wyboru spośród 1000 tkanin, 84 rodzajów kołnierzyków, czy 36 rodzajów mankietów nie jest łatwe, można liczyć na fachową poradę.

Emanuel Berg

W salonie marki poczesne miejsce zajmują koszule, ale nie brak w nim innych elementów garderoby zarówno męskiej, jak i damskiej.

Emanuel Berg

Jak np. butów kultowej marki Crockett & Jones.

Emanuel Berg

Znajdziemy tu także luksusowe perfumy i wody toaletowe marki Creed.

Emanuel Berg

Jak mówi znane porzekadło: dżentelmeni nie dobierają koloru skarpetek ani do spodni, ani do butów, lecz do nastroju.

Emanuel Berg

Oferta Emanuel Berg dla pań.

Emanuel Berg

Jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonu: próbnik tkanin koszulowych dla zamawiających w systemie Private Tailoring.

Emanuel Berg

Klient zamawiający koszulę wybiera oczywiście typ, kształt i wielkość kołnierzyka, a do wyboru ma 84 możliwości.

Emanuel Berg

Stójka 3,8 mm czy 4,2 mm? Wyłogi 7 cm czy może 9 cm? Wybór nie jest łatwy.

7 komentarzy

  1. Krzysztof 21/12/2017
    • Rafal 24/03/2019
      • Jan Adamski 25/03/2019
  2. jacek tylek 06/01/2018
  3. Damian 21/12/2023
  4. Anna Laura 24/12/2023

Dodaj komentarz