Karnawał w Wenecji

karnawał w Wenecji

Jutro (27 stycznia) rozpocznie się słynny karnawał w Wenecji, który potrwa do 13 lutego. Jest to impreza na wskroś komercyjna, robiona pod turystów, a jednak fascynująca bogactwem kostiumów i feerią kolorów. Kostiumy są przeważnie damskie, więc nieszczególnie się kwalifikują do pokazywania ich w blogu o modzie męskiej. Jednak moje uwielbienie dla ich pomysłowości, różnorodności i przepychu spowodowało, że postanowiłem poświęcić im odrębny wpis. Z pomocą przyszła mi strona Pixabay, skąd mogłem zaczerpnąć odpowiednie zdjęcia.

Muszę tu dodać, że moja fascynacja dotyczy tyleż całych kostiumów, co jednego z ich elementów, a mianowicie masek. Uwielbiam weneckie maski i podczas każdego swojego pobytu w Wenecji zaglądałem do sklepów z maskami, których jest sporo w tym mieście. Za każdym razem przywoziłem też jakąś maskę jako pamiątkę, chociaż ich ceny były mocno zniechęcające. Sam nie wiem skąd wzięła mi się taka miłość do masek, ale prawdopodobnie jej źródło tkwi w dzieciństwie, kiedy to samodzielnie robiłem podobne maski, które służyły później jako maski kolędników. Pamiętam, że dość dobrze wychodziła mi maska diabła, ale żadną miarą nie byłem w stanie stworzyć udanej maski śmierci. Moje maski powstawały w ten sposób, że najpierw wykonywałem glinianą formę twarzy. Później na tę formę naklejałem – przy pomocy krochmalu – rozmoczone skrawki gazet. Żeby maska była solidna, należało nałożyć kilka, lub nawet kilkanaście warstw papieru. Po wyschnięciu, tworzyła się twarda skorupa dokładnie odtwarzająca glinianą twarz. Trzeba było jeszcze dodać rogi, wyciąć otwory na oczy i usta, wyszlifować powierzchnię papierem ściernym i pomalować. Jak łatwo zauważyć, weneckie maski, które z grubsza powstają w podobny sposób, nie mają wyciętych otworów na usta. Bo też ich posiadacze nie muszą śpiewać kolęd, co w moim przypadku było oczywistością.

Karnawał w Wenecji to tradycja wielowiekowa; pierwsza o nim wzmianka pochodzi z roku 1268, ale prawie pewne jest, że Wenecjanie przebierali się i nosili maski już w X wieku. Huczne zabawy trwały tam przez kilka miesięcy. Jak łatwo się domyślić ich frywolność powodowała, że obyczajowość zaczęła upadać, co wywoływało sprzeciwy Kościoła. Szczególnie źle był widziany fakt, że maski pozwalały ukryć płeć, co prowadziło do różnych niestosownych ekscesów. Władze miasta zaczęły przeto ograniczać noszenie masek różnymi aktami prawnymi. Przede wszystkim zakazano noszenia kostiumów poza okresem karnawału, zabronione było także wchodzenie w kostiumach do kościoła. Np. dekret władz miasta z roku 1603 zabraniał mężczyznom przebierania się za kobiety i odwiedzania zakonnic w żeńskich klasztorach. Po upadku Republiki Weneckiej karnawały zaczęły podupadać a ostateczny ich kres nadszedł wraz ze zdobyciem miasta przez Napoleona w roku 1797. Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego wczesne tradycje.

karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji karnawał w Wenecji

8 komentarzy

 1. Janusz 26/01/2018
 2. LadyM. 27/01/2018
  • Jan Adamski 27/01/2018
 3. Agar i Piżmo 28/01/2018
 4. Chris 28/01/2018
  • Jan Adamski 28/01/2018
   • Chris 29/01/2018
    • Jan Adamski 29/01/2018

Dodaj komentarz