Brąz i róż

brąz i róż

Brąz i róż to kolory, które zdominowały niedawno zakończoną, 94 edycję Pitti Uomo. Zjawisko to zasługuje na szersze omówienie, gdyż w naszym pięknym kraju obydwa kolory nie cieszą się zbyt dobrą reputacją w światku mody męskiej. Różowy uchodzi wręcz za kolor wybitnie niemęski i nie jest to opinia odosobniona, lecz powszechna nawet wśród osób, które modą się interesują. Gdy opublikowałem fotorelację z drugiego dnia Pitti Uomo i wspomniałem o rozgoszczeniu się koloru różowego w stylizacjach targowych gości, jeden z czytelników – podpisujący się: Sławek – uznał, że jest to dowód, iż: mężczyźni nam w Europie od dobrej już dekady niewieścieją. Jego obrazoburcze stwierdzenie wywołało ripostę innych czytelników. Zabawnie i z sarkazmem skwitował to Przemysław, który napisał: Dokładnie tak, różowe tkaniny to plaga niszcząca męskość. Sam dałem się jej porwać. Kiedyś, naczytawszy się blogów modowych, kupiłem różową koszulę. Od tej pory sikam wyłącznie na siedząco 🙁 Natomiast Radek skierował do Sławka propozycję: Proponuję Panu udać się do miasta Palermo, wpaść na lokalny stadion US Palermo w czasie meczu, kiedy jest tam różowo, aż oczy bolą. Następnie wejść jak najwyżej i krzyknąć po włosku, że fani i piłkarze tej drużyny są zniewieściali.

Oczywiście mity o tym, że kolor różowy jest niemęski, albo że jest przypisany do homoseksualnej mniejszości, są tylko mitami i z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Różowy to po prostu jeden z odcieni czerwonego – koloru kojarzonego z siłą i pewnością siebie, a także z miłością i oddaniem. Różowa koszula to jeden z najważniejszych klasyków męskiej elegancji – obok koszuli białej i błękitnej. Niechęć do różowego wśród polskich mężczyzn po części bierze się z ich ogólnej niechęci do żywych kolorów (w szczególności jasnych), a po części z obawy przed zarzutem zniewieścienia – cokolwiek by to miało znaczyć. Jednak i u nas zdarzają się odważni, gotowi przyodziać się w róż, o czym m.in. świadczy zdjęcie Rafała Maślaka w poniższym zestawieniu. Sartorialiści z Europy, Azji czy Afryki nie mają z tym najmniejszego problemu. Nawet Lino Ieluzzi, który wydawał się dotychczas zakochany w różnych odcieniach koloru niebieskiego, tym razem założył różową marynarkę. W połączeniu z białą koszulą, granatowymi spodniami i granatowym krawatem, dała ona znakomity efekt. Jednak osobą, która najlepiej wpisała się w tegoroczny trend na Pitti Uomo był mój znajomy z Republiki Południowej Afryki – Brian Lehang. Pierwszego dnia targów Brian miał na sobie garnitur w kolorze różowym, zaś drugiego – w kolorze jasno brązowym.

We wpisie wykorzystałem zdjęcia, które Małgorzata zrobiła podczas Pitti Uomo, jak również zdjęcia z kont instagramowych różnych osób. Jeśli zdjęcia pochodzą z Instagrama, to linki do odpowiednich kont są ukryte pod nazwiskami osób pokazanych na zdjęciach. Czasami się zdarza, że zdjęcia nie pochodzą z kont osób, które na zdjęciach figurują. W takich przypadkach – obok nazwiska jest podana nazwa konta i link do niego. Autorem zdjęcia głównego wpisu jest Marco Badiani, a zdjęcie pochodzi ze strony The Florentine.

brąz i róż

Lino Ieluzzi

brąz i róż

Lino Ieluzzi

brąz i róż

W niebieskiej marynarce: Terence Moeketsi Khala z Zambii, w różowym garniturze: Brian Lehang z RPA.

brąz i róż

Jedna z ikon Pitti Uomo: Franco Mazzetti z Włoch.

brąz i róż

Gabriel Akinosho z Wielkiej brytanii.

brąz i róż

Arash Fateh z Iranu.

brąz i róż

Rafał Maślak

brąz i róż

Osoby nieznane.

brąz i róż

Pat i Mphahela Mokgatle z Zambii i Kwari Jacobs z Australii.

brąz i róż

Frank Cronin z Wielkiej Brytanii.

brąz i róż

Osoby nieznane

brąz i róż

Matt Le Blanc i Luis-Nicolas Darbon z Francji.

brąz i róż

Mr. Raro z Włoch.

brąz i róż

Mariano Di Vaio Włochy/USA

brąz i róż

Osoba nieznana.

brąz i róż

W niebieskim garniturze: Leonida Ferrarese, w różowym garniturze: Mirko Ciaccia Zaccaria.

brąz i róż

Paulo Rodrigues z Portugalii.

brąz i róż

Lucian Sorin z Rumunii.

brąz i róż

Osoby nieznane

brąz i róż

Christopher Korey.

brąz i róż

Osoba nieznana.

Brąz w męskich stylizacjach wydaje się kolorem zupełnie niekontrowersyjnym, a jednak brązowe garnitury uchodziły u nas przez lata, za niesprzedawalne. Gdy dwa lata temu projektowałem, wraz z kolegami, kolekcję Va Banque dla Próchnika, zaprojektowaliśmy dwa garnitury, jedną marynarkę i jedne spodnie, w kolorze brązowym. I rzeczywiście sprzedawały się wolniej od innych elementów kolekcji, ale jednak się sprzedały.

Na Pitti Uomo, kolor brązowy zawsze był obecny, ale na edycji w styczniu tego roku pojawiło się wyraźnie więcej płaszczy, marynarek i garniturów w tym kolorze. Prawdziwa eksplozja nastąpiła jednak na niedawno zakończonej, 94 edycji targów. Można powiedzieć, że brąz wyraźnie na niej dominował, ale trzeba też dodać, że rzadko był to tradycyjny, ciemny odcień tego koloru. Mieliśmy bowiem do czynienia z bogatą paletą odcieni: od ciemnego beżu, poprzez tytoń, czekoladę, rdzę, aż do brązu złamanego czerwienią lub pomarańczowym. O ile z mianowaniem króla różu nie miałem problemu i został nim Lino Ieluzzi, o tyle wybór najefektowniejszej stylizacji w brązie – nie był już taki oczywisty. Po prostu podobało mi się tak dużo ubiorów, że nie jestem w stanie wskazać jednoznacznego numeru jeden. Luca Rubinacci? Brian Lehang? Erik Mannby? Gabriel Akinosho? Shuhei Nishiguchi? A może jeszcze ktoś inny? Ciekawy jestem jakie są Wasze typy?

brąz i róż

Brian Lehang z RPA (fabriziodipaoloph).

brąz i róż

Erik Manby i Erica Ström ze Szwecji.

brąz i róż

Gabriel Akinosho z Wielkiej Brytanii.

brąz i róż

Shuhei Nishiguchi (z lewej) i Tomoyoshi Takada z Japonii.

brąz i róż

Sam Diamond z Australii.

brąz i róż

Artur Santos z Portugalii.

brąz i róż

Aleks Cvetkovic z Wielkiej Brytanii.

brąz i róż

Henrik Hjerl z Danii.

brąz i róż

Pierwszy z prawej: Rui Martins z Portugalii.

brąz i róż

Fabrizio Oriani z Włoch.

brąz i róż

Enis Inci (z lewej) i Savas Ozcelik z Włoch.

Samir Imran z Emiratów Arabskich.

brąz i róż

Frank Gallucci (z prawej) z Włoch i Raphael Spezzotto-Simacourbe z Francji.

brąz i róż

Od lewej: Jessey Yeats, Jason Yeats i Derek Bleazard z USA (fabriziodipaoloph).

brąz i róż

Tomoyoshi Takada z Japonii.

brąz i róż

Yusuke Fukushima i Ryo Sano z Japonii (globersnap).

brąz i róż

Guillaume Bo Włochy/Francja.

brąz i róż

Shaun Birley z Australii.

brąz i róż

Matteo Formichetti i Franco Mazzetti z Włoch.

brąz i róż

Toshihiro Yasutake z Japonii (beyond_fabric).

brąz i róż

Gabriel Akinosho i znana blogerka Thuli.

brąz i róż

Kolor garniturów państwa Mokgatle z Zambii raczej trudno uznać za odcień brązowego, ale mój – zdecydowanie tak 🙂

7 komentarzy

  1. Nicolas 05/07/2018
  2. Marcin 05/07/2018
  3. Jan 07/07/2018
  4. Przemysław 09/07/2018
    • Jan Adamski 09/07/2018
  5. Sławek 12/07/2018
  6. Kamil Jastrzębski 14/12/2022

Dodaj komentarz