Firmy sukcesu: Poszetka.com

Poszetka.com, która jest bohaterem mojego kolejnego wpisu z cyklu Firmy sukcesu, jest dobrze znana miłośnikom klasycznej męskiej elegancji. Prowadzi jeden z najdłużej działających sklepów internetowych z dodatkami i elementami męskiej garderoby, a od 2012 roku także showroom i sklep stacjonarny w Katowicach. A co najważniejsze – jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się młodych firm w branży modowej.

Firmy sukcesu: Poszetka.com
Wchodzących do firmy Poszetka.com wita neon z cytatem z Oscara Wilde’a: Dobrze zawiązany krawat jest pierwszym poważnym krokiem w życiu.

Początki firmy w 2010 roku były więcej niż skromne i mało spektakularne. Po prostu pani Joanna Godziek postanowiła szyć i sprzedawać poszetki. Trzeba tu dodać, że w owym czasie zapotrzebowanie na ten produkt nie było duże, a ponadto mało kto nazywał poszetki – poszetkami. Dość powszechnie mówiło się na nie: butonierki, nieco rzadziej – wypustki. Pani Joanna nie dość, że zdecydowała się na ten ryzykowny biznesowo krok, to jeszcze przyjęła założenie, że jej poszetki będą wyróżniać się pierwszorzędną jakością tkanin i będą ręcznie obrębiane. Nie muszę dodawać, że takie założenia musiały się przełożyć na wyższe ceny produktów, co dodatkowo zwiększało biznesowe ryzyko. Szybko okazało się, że klientów gotowych zapłacić więcej za produkt dobrej jakości, jest niemało i poszetki pani Joanny zaczęły znajdować nabywców. Kolejnym etapem rozwoju było coraz większe różnicowanie oferty i w ten sposób zaczęło się projektowanie tkanin na poszetki, w czym Poszetka.com jest dziś niezrównanym mistrzem.

firmy sukcesu: Poszetka.com
Pani Joanna Godziek – twórczyni firmy Poszetka.com
firmy sukcesu: Poszetka.com
Do projektowania tkanin na poszetki zaangażowano wybitnych artystów. Kolekcję Miasta Europy projektowała pani Daria Solak.
firmy sukcesu: Poszetka.com
Za kolekcję Kalejdoskop – Znaki Zodiaku zaprojektowaną przez Gosię Herbę, firma otrzymała nagrodę na festiwalu dizajnu MUST HAVE w Łodzi.
firmy sukcesu: Poszetka.com
Muślinowa tkanina będąca mieszanką wełny i jedwabiu (70/30) robi piorunujące wrażenie.
firmy sukcesu: Poszetka.com
Poszetka odwzorowująca drzeworyt japońskiego artysty z przełomu XVIII i XIX wieku – Hiroshige Andō – ma pokaźne wymiary 40 x 40 cm. Ale dzięki niezwykle cienkiej tkaninie z Macclesfield, dobrze układa się w brustaszy.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Na kolekcję Muzeum Narodowe składają się obrazy znanych mistrzów pędzla. Na zdjęciu widać Żydówkę z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego oraz (częściowo) Gitarzystę Jeana-Baptiste’a Greuze’a. Obrazy są drukowane na cienkim jedwabiu z Macclesfield.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
W tej samej kolekcji znajdziemy poszetki z obrazami Heleny Schrammówny…
…które występują też w wersji damskich apaszek.

Dla rozwoju firmy Poszetka.com, przełomowe znaczenie miały dwa wydarzenia: pełnowymiarowe włączenie się do biznesu pana Tomasza Godzieka, męża Pani Joanny, który w tym celu zrezygnował z pracy w firmie developerskiej, gdzie był zatrudniony, oraz pozyskanie atrakcyjnego lokalu o powierzchni ponad 100 m². O atrakcyjności lokalu można mówić dziś, gdy zna się jego obecny wygląd. W chwili przejmowania był on w kompletnej ruinie do tego stopnia, że do przetargu ogłoszonego przez miasto zgłosiła się tylko jedna firma: właśnie Poszetka.com. Dalszy rozwój firmy był w dużej mierze inspirowany przez klientów, którzy pytali o różne rzeczy: koszule, buty, marynarki, wreszcie o możliwości szycia miarowego. Zatem w ofercie pojawiały się kolejno: koszule, buty, marynarki, przeróbki krawieckie i wreszcie szycie miarowe. Jednak drugim, po poszetkach, najistotniejszym obszarem aktywności firmy – są krawaty i muszki. Ich wprowadzenie do oferty było niejako naturalnym etapem rozwoju, przy czym wykorzystano model, który sprawdził się w przypadku poszetek: zastosowanie najwyższej jakości materiałów i ręcznego szycia. Zdaje się, że Poszedka.com była pierwszą w Polsce firmą, która do szyciu krawatów zaczęła używać na szeroką skalę nietypowych tkanin: szantungu, drukowanej wełny, kaszmiru, czy zaskakujących mieszanek, np. wełny z lnem.

Firmy sukcesu: Poszetka.com
Pan Tomasz Godziek, ubrany od stóp do głów w produkty Poszetka.com, bardzo fachowo i emocjonalnie opowiada o ofercie.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Jeden z krawatów wełnianych.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Krawaty z wełny drukowanej.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Krawaty z szantungu.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Sposób składania krawata six-fold z żakardowego jedwabiu.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Muszka jedwabna, którą zwykłem polecać, gdy otrzymuję pytania: jaka muszka na studniówkę?
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Koszule, kamizelki, szelki. Proszę zwrócić uwagę na sartorialny kołnierzyk button down w błękitnej koszuli.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
W Poszetka.com dostępne są buty marki Crownhil. Model, który trzymam w ręku…
Firmy sukcesu: Poszetka.com
…nosi nazwę The Katowice 🙂
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Spośród wielu produktów w Poszetka.com najbardziej przypadły mi do gustu – kapelusze: najwyższej jakości, z włosia króliczego.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Po krótkich przymiarkach…
Firmy sukcesu: Poszetka.com
…zdecydowałem się na zakup jednego z nich.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Na wszelki wypadek marynarek nie przymierzałem.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Wiszące na wieszaku granatowe marynarki to wzorce do szycia MTM.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Po bałaganie jaki uczyniliśmy oglądając poszetki…
Firmy sukcesu: Poszetka.com
…zostały one szybko uporządkowane.
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Poszetkowa impresja. Autorką zdjęć jest Małgorzata Adamska. (Z wyjątkiem zdjęć produktowych, które pochodzą ze strony sklepu).
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Firmy sukcesu: Poszetka.com
Udostępnij wpis

Podobne wpisy

10 komentarzy

  1. Panie Janie
    Trochę nie na temat. Ale czy może można jakoś uprościć komentarze.
    Może da się „informatycznie” dla tych co raz potwierdzili dać sobie spokój z potwierdzaniem za każdym razem.

    pozdrawiam
    Cały czas Spokojny

    1. Czy chodzi o akceptowanie RODO?
      Porozmawiam z webmasterem – na pewno da się to zrobić.

  2. Świetny artykuł promujący polską firmę.
    Pani Joanna rzeczywiście lubi stąpać po cienkiej linie.
    Zarabiać na męskich chusteczkach, które na dodatek nie są do wycierania nosa.
    Ta pani jest szalona, ale okazuje się, nie po raz pierwszy zresztą, że szaleństwo to pierwszy krok do sukcesu.
    Brawo.
    ….
    Jedna uwaga i pytanie zarazem odnośnie „malunków” na poszetkach.
    Jaki jest sens ich tworzenia, kiedy i tak są zmięte, w czasie ekspozycji po włożeniu do brustaszy?

    1. Dzień dobry Wojtku.
      Z dziełami sztuki na poszetkach jest tak jak z kunsztownymi mechanizmami zegarków. To prawda, że ich nie widać, ale sama świadomość posiadania rzeczy pięknej i wyjątkowej daje dużo satysfakcji. Poza tym poszetkę można wyjąć i się nią pochwalić rozmówcy, podczas gdy z zegarkiem nie bardzo da się to zrobić. No – chyba, że ma szklany dekiel 🙂

    2. Moim zdaniem praktyczną cechą wzorzystych poszetek (w szczególności takich z reprodukcjami obrazów) jest to że w zależności od tego jak się ją ułoży osiągnąć można różny efekt. Dla przykładu jeżeli poszetkę z miastem (czwarte zdjęcie) złożymy w „trójkąt” widoczne będą bordowe rogi, natomiast ta sama poszetka złożona w puff będzie eksponować kolor szaro-błękitny.

    1. Bingo!
      Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem kupienia granatowego kapelusza, gdyż ten granatowy, który mam obecnie (mam go od lat), nie jest nadzwyczajnej jakości. Natomiast ten kupiony w Poszetce jest bardzo wysokiej klasy, a ponadto ma piękny odcień granatu 🙂

  3. Rosyjska maszyna do szycia marki Tula, taka sama, jaka miala moja Mama. Te wspomnienia z dziecinstwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *