Księga zdziwień odc. 88

księga zdziwień

Księga zdziwień udała się na Krym, żeby zobaczyć 60-kilometrowy płot, który rosyjskie służby specjalne wybudowały na granicy oddzielającej anektowany przez Rosjan półwysep, od Ukrainy. W grudniu 2018 roku Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji potwierdziła zakończenie budowy i osiągnięcie pełnego stanu gotowości. Bo jak łatwo się domyślić, płot nie jest zwykłym płotem, jaki stawia się np. na działkach, ale trudną do sforsowania i nafaszerowaną elektroniką – barierą. O budowie płotu można przeczytać m.in. tutaj, albo obejrzeć na filmie.

Czy budowa płotu tak mnie zdziwiła, że uznałem, iż Księga zdziwień jest właściwym miejscem, by o tym napisać? Nie; zdziwił mnie nie fakt budowy płotu, ale jego koszty. Bo trzeba wiedzieć, że FSB w swoim komunikacie podała, że koszt budowy wyniósł 204 mln rubli, czyli około 11,2 mln złotych (3 mln dolarów). Od razu wydało mi się to kwotą zadziwiająco małą, ale sprawdziłem ile u nas kosztuje wykonanie działkowego ogrodzenia z siatki. Nie było to trudne, gdyż jest w sieci sporo różnych kalkulatorów dla działkowców. Z jednego z nich dowiedziałem się, że 60 mb ogrodzenia z siatki, na podmurówce i wysokiego na 1,5 m powinno kosztować około 14 tys. zł. Czyli 60 kilometrów takiego ogrodzenia kosztowałoby… 14 mln zł! Ale gdzie takiemu ogrodzeniu do potężnej bariery na Krymie! A gdzie cała elektronika i system przesyłu danych?! Jednym słowem jest się czemu dziwić.

Przy okazji przyszedł mi do głowy pewien pomysł, który mógłby rozwiązać obecny kryzys budżetowy w USA. Kryzys ów wynika z faktu, że Kongres nie chce zatwierdzić 5 mld dolarów na budowę płotu na granicy amerykańsko – meksykańskiej, o co zabiega prezydent Donald Trump. Otóż Amerykanie powinni zaangażować, do budowy tego płotu, rosyjską FSB. Koszt budowy płotu długości 3.145 km wyniósłby… 160 mln dolarów. Gdyby mój pomysł został podchwycony, to liczę na jakąś drobną prowizję od zaoszczędzonej kwoty 4.840 mln dolarów. Niechby tylko jedną dziesiątą procenta, czyli 4,84 mln dolarów.

Dodaj komentarz