Ptaki i kwiaty

ptaki

Hasło ptaki i kwiaty nieuchronnie przywodzi na myśl ptaki, które żywią się nektarem kwiatów. Takie skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe, zaś najbardziej znaną rodziną takich ptaków są kolibry. Charakterystyczną cechą wszystkich ptaków żywiących się kwiatowym nektarem, jest długi, cienki dziób, często łukowato wygięty. Taki dziób umożliwia penetrację wnętrza kwiatowego kielicha. Ptaki żywiące się nektarem mogą żyć wyłącznie w rejonach tropikalnych, gdzie kwiaty kwitną przez cały rok. Zapewne mało kto wie, że ptaki żyjące w Polsce też nie stronią od nektaru. Oczywiście nektar stanowi jedynie drobne urozmaicenie ich diety i to sezonowo – przeważnie w okresie kwitnienia drzew owocowych.

Z moich obserwacji wynika, że spośród naszych rodzimych ptaków, największą miłośniczką nektaru jest piegża. Jedno ze zdjęć poniżej (dziewiąte) przedstawia piegżę wśród kwiatów drzewa owocowego, z nasadą dzioba umorusaną pyłkiem kwiatowym. To zdjęcie uważam za jedno z najciekawszych jakie udało mi się zrobić. Piegża ma krótki i krępy dziób, zupełnie nie przystosowany do penetracji kwiatowego kielicha – stąd to umorusanie pyłkiem. Ale jeszcze mniej przystosowany do tego dziób ma wróbel. A jego też udało mi się przyłapać na spijaniu nektaru. Uważam, że to bardzo niezwykła sytuacja, dlatego od wróbla rozpoczynam prezentację zdjęć (dwa pierwsze).

Jednak celem dzisiejszego wpisu nie jest pokazanie ptaków spijających nektar, a jedynie ptaków na tle kwiatów. Niekiedy to kwiatowe tło jest zupełnie przypadkowe. Dokonując wyboru zdjęć kierowałem się głównie ich ładną kompozycją oraz bogactwem kolorów. Czasami ptaki wpisują się w tę kolorystyczną różnorodność, a czasami stanowią kontrapunkt. Oprócz zdjęć wykonanych przeze mnie, wykorzystałem fotografie ze strony Pixabay.

 

ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

Dodaj komentarz