Zegarki garniturowe. Najpiękniejsze modele do 1000 zł

zegarki

Czym się charakteryzują zegarki garniturowe? Nie ma oczywiście jednoznacznej definicji, ale można przyjąć, że są to klasyczne zegarki o stonowanym wzornictwie, niezbyt duże, na skórzanym pasku i posiadające cienką kopertę. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, bowiem zegarek powinien się łatwo skrywać pod mankietem koszuli i w żadnym wypadku nie powinien blokować tego mankietu, nie pozwalając mu swobodnie opadać. Zdecydowana większość męskich zegarków obecnych na rynku, ma bardzo masywną budowę, a grubość koperty przekracza na ogół 15 mm. Takie zegarki przeważnie nie pozwalają mankietowi koszuli opaść swobodnie co powoduje, że prawy mankiet wystaje spod rękawa marynarki, a lewy jest schowany. Przynajmniej ja mam z tym problem ilekroć założę zegarek o grubości koperty większej niż 10 mm.

zegarki

Tak bywa gdy zbyt masywny zegarek nie pozwala opaść swobodnie mankietowi koszuli.

Jaka powinna być grubość koperty zegarka do garnituru? Im mniejsza, tym lepsza. Jednak bardzo cienkie zegarki (4 – 5 mm) są wielką rzadkością, szczególnie wśród zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem. Są marki, które mają ambicje bicia rekordów w tej dziedzinie i np. Piaget stworzył zegarek mechaniczny (ale z naciągiem ręcznym) o grubości koperty… 2 mm. To oczywiście fascynujące osiągnięcie inżynierów Piageta, ale patrząc z punktu widzenia zwykłego użytkownika, zegarki o grubości koperty do 6 mm należy uznać za bardzo cienkie, zaś te o grubości do 9 mm – za cienkie. Dokonując wyboru zegarków do tego wpisu przyjąłem, że powinny one mieć kopertę cieńszą niż 9 mm.

zegarki

Zegarek Bulova z kopertą o grubości 7 mm.

zegarki

Piaget Altiplano Ultimate Concept. Grubość koperty 2 mm.

Drugim kryterium jakie przyjąłem, była cena nie większa niż 1000 zł. W związku z tym wszystkie zaprezentowane zegarki mają mechanizmy kwarcowe. Jednak są to mechanizmy dobrej jakości, gwarantujące, że zegarek będzie służył przez wiele lat. Pominąłem tanie zegarki oznaczone nic nie mówiącymi markami, gdyż zdecydowanie odradzam kupno takiego zegarka.

Kryterium urody zegarka – wszak przedstawiam zegarki najpiękniejsze – jest całkowicie subiektywne. Po prostu wybrałem te, które sam z przyjemnością bym nosił. Ponieważ jednocześnie przyjąłem założenie, że zegarki do garnituru powinny mieć stonowane wzornictwo, zatem może ktoś zarzucić, że wybrane modele są do siebie dość podobne. Moim zdaniem tak nie jest; każdy z prezentowanych modeli ma w sobie coś, co czyni go niepowtarzalnym. Zatem zapraszam do prezentacji – zegarki są uszeregowane od najcieńszego.

zegarki

Citizen AR1110-02H to zegarek o idealnie wyważonych proporcjach i minimalistycznym wzornictwie. Imponuje super cienką kopertą (5 mm) z szafirowym szkiełkiem. Koperta ma niewielką średnicę (36 mm), zatem przed zakupem zegarek koniecznie trzeba przymierzyć, gdyż nie będzie się prezentował dobrze na masywnych nadgarstkach. Za to na szczupłych – pokaże całą swoją klasę. Pasek jest skórzany, tłoczony we wzór imitujący skórę krokodyla. Połączenie brązowego paska z czarną tarczą dało zaskakująco dobry efekt. W kopercie pracuje własny mechanizm Citizena, klasa wodoszczelności jest niska.

zegarki

Ultra cienki Citizen Eco-Drive Classic jest jedynym w zestawieniu zegarkiem solarnym, czyli czerpiącym energię do ładowania baterii z paneli słonecznych znajdujących się w tarczy. Przy czym panele wzbudzane są nie tylko światłem słonecznym, ale każdym światłem z zakresu widzialnego. Zegarek ma bardzo czytelną i przejrzystą tarczę, koperta jest niezbyt duża (39 mm), wykonana ze stali, pasek jest skórzany. Klasa wodoszczelności – niewielka.

zegarki

Zegarek o absurdalnie długiej nazwie: Tissot T109.410.16.032.00 EVERYTIME, zachwyca pięknem zaklętym w prostocie. Uwagę przykuwają szczególnie duże arabskie cyfry – czarne na białej tarczy. Niezbyt duża stalowa koperta (38 mm) skrywa świetny mechanizm ETA 902.101. Atutem zegarka jest odporne na zarysowania, szafirowe szkiełko, za to klasa wodoszczelności jest niska. Skórzany pasek jest w kolorze czarnym i ma tłoczenia imitujące skórę krokodyla. Tissot Everytime jest zegarkiem idealnym do smokingu.

Jeśli ktoś ma bardzo gruby nadgarstek i zegarek o średnicy 38 mm jest dla niego za mały, to marka Tissot ma w zanadrzu model równie piękny co poprzedni i oparty na tym samym mechanizmie ETA. Model nazywa się: T109.610.16.037.00 EVERYTIME LARGE. Koperta ma średnicę 42 mm, przy zachowanej grubości 6 mm. Jednak jej wielkość powoduje, że zegarek wydaje się jeszcze cieńszy od poprzednika. Skórzany pasek w kolorze brązowym bardzo dobrze współgra ze stalową kopertą i białą tarczą. Szkiełko jest szafirowe.

Bulova 96B295 Classic to typowy przedstawiciel amerykańskiej marki Bulova, o ponad stuletniej tradycji, która stawia na wyjątkową precyzję chodu. Mechanizm kwarcowy zastosowany w zegarku jest własnej produkcji, wzornictwo jest bardzo tradycyjne i surowe; na niebieskiej tarczy znajdziemy srebrne cyfry rzymskie, przy czym w miejscu XII jest logo marki. Średnica koperty: 40 mm. Szkiełko jest mineralne, zaś klasa wodoszczelności pozwala nie martwić się ewentualnymi zachlapaniami, ale wchodząc pod prysznic zegarek należy zdjąć. Skórzany pasek w kolorze niebieskim – takim jak tarcza – dodaje zegarkowi niepowtarzalnego uroku.

Atlantic Seabase 60352.41.95 jest najdroższym zegarkiem w zestawieniu, ale kryje w sobie kultowy mechanizm Ronda. W naturze czasomierz Atlantic prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciach, a to za sprawą pięknej tarczy w kolorze beżowym, co na zdjęciu nie ma takiego powabu jak w rzeczywistości. Stalowa koperta ma średnicę 40 mm, szkiełko jest szafirowe a pasek skórzany. Klasa wodoszczelności jest niska, zatem zegarka nie należy wystawiać na kontakt z wodą, aczkolwiek przypadkowe zachlapania (np. przy myciu samochodu) nie powinny stanowić problemu.

Zeppelin Flatline Quarz jest obecnie trudno dostępny na naszym rynku, jednak zdecydowałem się go umieścić w zestawieniu ze względu na niezaprzeczalną urodę, jak również fakt, że kryje w sobie doskonały mechanizm kwarcowy: Ronda 6004.D. Wzornictwo nie jest tak surowe jak u poprzednika, zaś wypukłe szkiełko przywodzi na myśl klasyczne zegarki z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Średnica koperty wynosi 39 mm, klasa wodoszczelności pozwala wchodzić pod prysznic z zegarkiem na ręku. Jednak, ze względu na skórzany pasek, nie warto tego robić.

Piękna Adriatica z brązową tarczą może się pochwalić bardzo dobrym mechanizmem marki ETA, o numerze 902. Kolejnymi atutami zegarka są: szafirowe szkiełko, magiczne słowa Swiss made u dołu tarczy oraz niewygórowana cena. Stalowa koperta z powłoką PVD w kolorze złota, ma średnicę 41 mm. Skórzany pasek w kolorze tarczy jest tłoczony we wzór imitujący skórę krokodyla. Wodoszczelność zegarka jest niskiej klasy, zatem trzeba go chronić przed kontaktem z wodą.

Lorus RH813CX9 to propozycja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić. Za niewygórowaną kwotę otrzymają minimalistyczny ale efektowny zegarek z bardzo cienką stalową kopertą o średnicy 40 mm i na skórzanym pasku w kolorze brązowym z białymi szyciami. Niezbędne przy tej cenie kompromisy dają o sobie znać anonimowym mechanizmem niewiadomej jakości, niską klasą wodoszczelności i mineralnym szkiełkiem. Co jednak nie ujmuje zegarkowi niewątpliwej urody.

Grovana 1734.1535 ma wzornictwo zdecydowanie bogatsze niż inne czasomierze prezentowane w tym zestawieniu. Jednak nie na tyle, żeby zegarka nie można było zastosować do dziennego garnituru. Szwajcarska marka nie informuje jaki mechanizm napędza wskazówki i datownik, podaje tylko, że jest to mechanizm wyprodukowany w Szwajcarii. Koperta zegarka jest stalowa i ma średnicę 41 mm. Szkiełko jest szafirowe, a klasa wodoszczelności niska. Skórzany, brązowy pasek jest tłoczony we wzór imitujący skórę krokodyla.

Certina DS Caimano występuje w różnych wersjach kolorystycznych; wersja z czarną tarczą i kopertą w kolorze żółtego złota, wydaje mi się najbardziej efektowna. Jest jednym z nielicznych zegarków obecnych w tym przeglądzie, którego klasa wodoszczelności pozwala na pływanie, a nawet płytkie nurkowanie (snorkling), z zegarkiem na ręku. Oczywiście szkoda byłoby zmoczyć piękny, skórzany pasek, ale przecież można dokupić pasek kauczukowy lub bransoletę i zamienić na czas pływania/nurkowania, a później wrócić do paska skórzanego zakładając zegarek do garnituru. Średnica stalowej koperty wynosi 40 mm, szkiełko jest szafirowe, w zegarku pracuje dobrej jakości mechanizm ETA F06.111.

W stalowej kopercie o średnicy 40 mm, zegarka Orient FUG1R006W6 Capital Version 2 skrywa się kwarcowy mechanizm własnej produkcji o symbolu HS9. Koperta ma powłokę PVD w kolorze złotym, oraz białą, przejrzystą i czytelną tarczę z rzymskimi cyframi. Na godzinie 3 umieszczony jest datownik pokazujący dni tygodnia i miesiąca. Szkiełko jest mineralne i ma kształt sferyczny, co dodaje zegarkowi uroku. W bezpośrednim kontakcie zegarek prezentuje się jeszcze korzystniej niż na zdjęciach. Klasa wodoszczelności jest dość dobra, jednak nie na tyle, żeby można było pływać z zegarkiem na nadgarstku.

Doxa 173.90.201.03 D-Light to pokaźnych rozmiarów zegarek (średnica koperty 41 mm) z minimalistycznym wzornictwem. Połączenie różowego złota z granatem tarczy i paska daje spektakularny efekt: obok tego zegarka nie sposób przejść obojętnie. Oczywiście różowe złoto nie jest złotem lecz powłoką PVD, ale wygląda znakomicie. Szkiełko zegarka jest szafirowe a klasa wodoszczelności niska. Producent nie podaje informacji na temat pracującego w zegarku mechanizmu, ograniczając się do stwierdzenia, że jest on wyprodukowany w Szwajcarii.

Niedrogi zegarek Timex Southview 41mm ma bardzo efektowny wygląd dzięki giloszowanej, granatowej tarczy i brązowemu paskowi o fakturze podobnej do tarczy, co tworzy bardzo ciekawe połączenie. Koperta jest stalowa i – jak łatwo się domyślić – ma średnicę 41 mm, szkiełko jest mineralne. Producent nie podaje informacji o typie mechanizmu pracującego w kopercie, ograniczając się do enigmatycznego stwierdzenia: Quartz Analog. Klasa wodoszczelności jest niska – trzeba pamiętać, że takie zegarki należy chronić przed zmoczeniem.

14 komentarzy

 1. Tomas Cieciora 27/06/2019
  • Jan Adamski 27/06/2019
 2. Mario 27/06/2019
  • Jan Adamski 28/06/2019
 3. Maciej Stachowicz 28/06/2019
  • Jan Adamski 28/06/2019
 4. J.Ty. 28/06/2019
  • Jan Adamski 29/06/2019
   • J.Ty. 29/06/2019
   • Jacek K. 02/07/2019
    • Jan Adamski 02/07/2019
 5. Jakub 12/09/2019
 6. Andrzej 03/10/2019
  • Jan Adamski 03/10/2019

Dodaj komentarz