Knit – stylowy krawat

Knit – zwany niekiedy pogardliwie: skarpetą – należy do dodatków bardzo stylowych, chociaż w Polsce jego popularność nie jest zbyt duża. Za to jeśli zobaczymy kogoś z knitem zawiązanym pod szyją, to możemy mieć pewność, że jest to mężczyzna znający się na rzeczy, stylowy, przykładający wagę do ubioru i dbający o jego detale. Najlepszym dowodem na stylowość knitów jest fakt, że często po krawaty tego typu sięgał James Bond. Chyba najsłynniejszą sceną z bondowskiej serii, z wyeksponowanym knitem, jest scena na stacyjce kolejowej na marokańskiej pustyni, z filmu Spectre. Knit Bonda w tej scenie jest słynny także dlatego, że jest zawiązany bardzo krótko i kończy się przynajmniej 5 cm powyżej klamry paska. Podobno jest to nawiązanie do jednej z największych wpadek ubraniowych agenta Jej Królewskiej Mości – sceny w filmu Diamenty są wieczne z udziałem Seana Connery’ego. Pisałem o tym tutaj. Muszę jeszcze dodać, że w filmie Spectre mieliśmy wyjątkowo dużo nawiązań do starych filmów serii.

knit

Jedwabny knit Jamesa Bonda – podobnie jak pozostałe elementy stylizacji, w tym wełniano-lniano-jedwabna marynarka – nawiązują do kolorów pustyni, gdzie scena się rozgrywa.

Knit jest krawatem wykonanym z dzianiny, przy czym włóczka dzianinowa może być wełniana (tak bywa najczęściej), jedwabna (tak jest w przypadku knita na zdjęciu głównym wpisu), lub z innych włókien, zarówno naturalnych jak i sztucznych. Charakterystyczną cechą większości knitów jest proste zakończenie i wykończenie ściągaczem. Ale nie jest to regułą, gdyż można też spotkać knity z zakończeniem w szpic (jak na zdjęciu powyżej). Inną ich cechą jest to, że najczęściej bywają dość wąskie (5 – 6 cm), co źle współgra z normalnymi klapami marynarek (ok. 8 cm), nie mówiąc już o sartorialnych klapach o szerokości 10 – 14 cm. Jednak ta mała szerokość knitów nie wynika z przesłanek technologicznych, a jedynie ze standardów jakie zostały przyjęte przez producentów. Większość uparła się, że knity muszą być wąskie – to są. Znalezienie knitów o szerokości 7 – 8 cm jest dość trudne, ale nie niemożliwe 🙂 Warto wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej cesze knitów: te krawaty się nie gniotą, są więc idealnymi krawatami w podróży.

knit

Knity z oferty Republic of Ties o szerokości 8 cm.

knit

Knity marki Haspel mają 3 cale szerokości, czyli 7,62 cm.

Knity wywodzą się ze stylu preppy, którego źródło tkwi na elitarnych amerykańskich uniwersytetach. Początkowo były noszone niemal wyłącznie z koszulami typu button down i ze sportowymi marynarkami bawełnianymi lub lnianymi. Z czasem zakres ich zastosowania ulegał rozszerzeniu i obecnie są to jedne z najbardziej uniwersalnych krawatów. Wielką popularnością cieszą się np. we Włoszech, aczkolwiek obecnie nie są tam już tak powszechne jak jeszcze 5 – 6 lat temu.

Trzeba pamiętać o tym, że knit jest krawatem nieformalnym, zatem zupełnie się nie nadaje do stylizacji wieczorowych a także do garniturów biznesowych. Choć w tym drugim przypadku, eksperymentowanie z knitami nie musi być skazane na porażkę, ale zawsze będzie ryzykowne. Knity najbardziej pasują do zestawów koordynowanych lub smart każualowych. Im bardziej nieformalna jest marynarka, tym lepiej zagra z knitem. Wprost wymarzone pary knit utworzy z marynarkami z „ciepłych” tkanin: tweedowymi, sztruksowymi, flanelowymi, ale także z marynarkami typowo letnimi: lnianymi czy bawełnianymi. Knity doskonale też nadają się do swetrów, zarówno kardiganów, jak i swetrów w serek. Pasują zarówno do jednolitych jak i wzorzystych koszul oraz do wszelkich typów kołnierzyków, jednak chyba najefektowniej prezentują się z kołnierzykami button down. Użytkownicy knitów powinni pamiętać, że nie wolno ich przechowywać wiszących – powinny być zrolowane i tak odłożone na półce lub w szufladzie. Knity przechowywane w pozycji wiszącej, bardzo szybko się rozciągną.

knit

Knity przechowuje się zrolowane.

knit

Sposoby dziergania knitów mogą być bardzo różne.

knit

Knit najlepiej jest wiązać węzłem pojedynczym – np. four-in-hand – ale można też próbować węzłów podwójnych: Albert lub Victoria. Tu widzimy trzy krawaty zawiązane węzłem Albert i jeden węzłem four-in-hand.

Poniżej kilka moich stylizacji z wykorzystaniem knitów.

One Response

  1. Marcus Lucullus 08/12/2019

Dodaj komentarz