8 największych wpadek ubraniowych Jamesa Bonda

8 największych

Seria filmów o Jamesie Bondzie od samego początku jest doskonałym przewodnikiem po klasycznej męskiej elegancji. W moich wpisach niejednokrotnie odwoływałem się do ubiorów Bonda traktując je jako wzorce do naśladowania. Ponad 4 lata minęły od opublikowania wpisu, w którym obwołałem agenta 007 – ikoną stylu, zaś ponad rok od przeglądu jego 8 najładniejszych garniturów. Jednak nawet wielkiemu Jamesowi zdarzają się wpadki i dzisiaj chciałbym omówić 8 największych. Oczywiście największych moim zdaniem. Bo muszę podkreślić, ze przegląd jest bardzo subiektywny i nie będę zdziwiony jeśli ktoś będzie miał odmienne zdanie. Proponuję zresztą potraktować ten wpis jako zabawę z lekkim przymrużeniem oka. Proszę też o zgłaszanie w komentarzach, innych ubiorów Bonda, które Waszym zdaniem zasługują na miano wpadek, a które zostały przeze mnie pominięte. Jeśli takich zgłoszeń będzie przynajmniej kilka, to obiecuję wpis: Wpadki ubraniowe Jamesa Bonda, według czytelników bloga.

8 największych

Sean Connery rozstał się z rolą Jamesa Bonda filmem Żyje się tylko dwa razy z roku 1967. W powstałym dwa lata później kolejnym filmie: W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości, wystąpił nowy odtwórca roli Bonda – George Lazenby. Jednak gra Lazenby’ego spotkała się z tak miażdżącą krytyką, że producenci serii nie zdecydowali się na jego ponowne obsadzenie w kolejnym filmie. Mimo wielkich oporów Seana Connery’ego udało się jednak skłonić go do powrotu do roli Bonda (ale tylko w jeszcze jednym filmie). Tak oto w roku 1971, na ekrany trafił film Diamenty są wieczne, z Seanem Connerym w roli agenta 007.

Z tego właśnie filmu pochodzi kadr, który wybrałem na główne zdjęcie wpisu. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że niezwyciężony agent ma na szyi… niemowlęcy śliniaczek. Swoje robi różowy kolor – dość nietypowy dla stylu Bonda – ale w oczy rzucają się przede wszystkim: wielgachny węzeł i zdecydowanie za mała długość. Jeśli spojrzy się na zdjęcie poniżej, to staje się jasne, dlaczego krawat jest tak krótki; po prostu nie starczyło długości, gdyż węzeł (pełny Windsor) pochłonął jej zbyt dużo. OK – tylko dlaczego ktoś (kostiumograf, a może sam Connery) zdecydował się w takim razie na Windsora? Już zastosowanie półwindsora poprawiłoby sytuację, zaś zawiązanie węzła four-in-hand, uczyniłoby całość nie tylko poprawną, ale także bardziej stylową.

Przypomina mi się tutaj rozmowa z moją znajomą, która przyznała się kiedyś, że wiąże krawaty zarówno mężowi jak i synom. I ma problem ponieważ panowie są wysocy i krawata ledwo starcza; musi wiązać węzeł w bardzo ciasnym położeniu, co jest niewygodne. Gdy ją spytałem jakim węzłem wiąże krawat, odpowiedziała mi ze zdziwieniem: jak to jakim? Krawatowym!!! Po moich dalszych indagacjach okazało się, że stosuje pełny Windsor 🙂 I tu nasuwa mi się straszne podejrzenie, które jednak nie może być prawdą: czyżby kostiumograf, inspicjenci na planie i sam Connery nie znali innego węzła niż Windsor?

8 największych

Muszę jeszcze dodać, że Connery’emu także w innych filmach bondowskiej serii, zdarzało się sporadycznie nosić krawaty zawiązane zbyt krótko. Kolejną kwestią, którą muszę w tym miejscu poruszyć, jest knit Daniela Craiga w jednej ze scen z filmu Spectre. Jest on także za krótko zawiązany i wygląda źle. Prawdę mówiąc powinienem był umieścić go w moim zestawieniu jako odrębną wpadkę w ubiorach Bonda. Jednak nie uczyniłem tego, gdyż podobno taki sposób zawiązania knita był żartobliwym nawiązaniem do wpadki Seana Connery’ego z Diamentów. Z taką interpretacją spotkałem się wprawdzie tylko raz (nie pamiętam źródła), ale przyjmuję ją za prawdopodobną, gdyż w Spectre sporo było różnych odniesień do wcześniejszych filmów serii. W każdym razie sprawa warta jest odnotowania.

8 największych

Sean Connerry jako James Bond w filmie Nigdy nie mów nigdy z roku 1983. Ten film, który jest remakiem filmu Operacja Piorun, nie należy jednak do oficjalnej serii bondowskich filmów.

8 największych

Daniel Craig w filmie Spectre.

8 największych

W serii bondowskich filmów, sytuacje gdy bohater wygląda zdecydowanie źle w swoim ubiorze, należą do rzadkości. Ale do takich właśnie sytuacji zaliczyć trzeba sceny rozgrywające się w Monte Carlo, w filmie Goldeneye. Pierce Brosnan w roli Bonda ma w nich na sobie bardzo ładny zestaw klubowy od Brioni, składający się z beżowych spodni i granatowego, dwurzędowego blezera z mosiężnymi guzikami w układzie 6×2. Co z tego, że zestaw jest ładny, skoro marynarka sprawia wrażenie za dużej (zbyt szerokie ramiona, za długie rękawy) i we wszystkich scenach jest rozpięta. To rozpięcie marynarki to nie tylko złamanie zasady, ale po prostu nieestetyczny wygląd. Sylwetka Bonda staje się przez to ciężka i niezgrabna. Dodatkowo złe wrażenie pogłębia brak krawata i koszula w ciemnym kolorze z dwoma rozpiętymi guzikami. Wszystko to robi jak najgorsze wrażenie i jest jedną z najpoważniejszych wpadek ubraniowych w całej serii filmowej.

8 największych

Trudno się domyślić, że pod tym ciężkim ubiorem kryje się zgrabna i proporcjonalna sylwetka wysportowanego mężczyzny.

8 największych

8 największych

Licencja na zabijanie to drugi i ostatni film z udziałem Timothy’ego Daltona w roli Bonda. Ważne sceny rozgrywają się na weselu Feliksa Leitera, na którym gości James Bond. Przyjęcie weselne ma charakter formalny; obowiązują dzienne stroje formalne. Właściwym strojem męskim na taką okazję jest żakiet albo garnitur żakietowy. Żakiet powinien się składać ze sztuczkowych spodni w paski, marynarki żakietowej w kolorze czarnym lub ciemnoszarym i kamizelki w kolorze czarnym (tylko do czarnej marynarki) lub jasnym, pastelowym. Natomiast w garniturze żakietowym wszystkie wymienione elementy są w kolorze jasnoszarym. W obu przypadkach marynarka żakietowa sięga z tyłu do kolan. Tymczasem Bond (a także inni goście) założył spodnie sztuczkowe (od żakietu) i jasnoszarą marynarkę (od garnituru żakietowego).  W dodatku ma koszulę z łamanym kołnierzykiem i plastron, które są właściwe do żakietu, ale do garnituru żakietowego – już nie. Całość nie trzyma się kupy, a są jeszcze dodatkowe mankamenty: źle leżące spodnie i jeszcze gorzej leżąca marynarka, której plecy są wręcz żałosne. Ta dość poważna wpadka ma dwojakie wytłumaczenie. Pierwsze jest takie, że kostiumograf po prostu nie dopilnował, no i wyszło jak wyszło. Drugie natomiast sugeruje, że to gospodarz uroczystości – Feiks Leiter – zafundował gościom stroje. A ponieważ Feliks to Amerykanin, to trochę namieszał 🙂

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, że w filmie Zabójczy widok, który powstał cztery lata przed Licencją na zabijanie i był ostatnim filmem z udziałem Rogera Moora, Bond (i kilka innych osób – w tym Q), w scenie na wyścigach w Ascot, ma na sobie jasnoszary garnitur żakietowy, w którym wszystko jest bez zarzutu. Czyli tak, jak przystoi filmom z bondowskiej serii.

8 największych

Sztuczkowe spodnie i jasnoszara marynarka żakietowa: coś tu nie gra.

8 największych

Czy producenci filmu próbują dać do zrozumienia, że to jest żakiet z wypożyczalni?

8 największych

Garnitury żakietowe w Ascot.

8 największych

Lata 2011/2012 gdy powstawał film Skyfall z Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda, to na Zachodzie apogeum mody na garnitury slim, co miało oznaczać dopasowanie, a w wielu przypadkach oznaczało ciasnotę. Garnitury Bonda w Skyfall są po prostu za ciasne; marynarki nie mają żadnego luzu w talii i są za krótkie, co zaburza proporcje sylwetki. Rękawy są bardzo wąskie, a spodnie są takie, że zrobienie w nich przysiadu jest poważnym wyzwaniem. Może ktoś słusznie zauważyć, że przecież Bond wykonuje w tych garniturach najróżniejsze wygibasy z całkowitą swobodą, więc moja teza o zbyt ciasnych spodniach i marynarkach – nie ma potwierdzenia w faktach. Otóż w filmie zastosowano pewien trik, który w rzeczywistości można uznać za oszustwo. Mianowicie do różnych scen były szyte różne garnitury, które grały rolę tego samego garnituru. Przykładem tej manipulacji może być piękny szary garnitur z tkaniny zwanej skórą rekina. W stabilnej scenie gdy Bond stoi wyprostowany, ma on na sobie ekstremalnie ciasny garnitur, w którym nie byłby w stanie przyjąć innej pozy. W scenie walki na dachu wagonu pędzącego pociągu, ma niby ten sam garnitur, ale z poszerzonymi nogawkami spodni i obszerniejszą marynarką. Zaś w scenie na motocyklu ma znów “ten sam” garnitur ale z poszerzonymi i wydłużonymi rękawami marynarki. Na filmie prezentuje się znakomicie w każdej ze scen, ale to nie zmienia faktu, że wycieczka w kierunku slim nie była udana, skoro trzeba się było uciekać do oszukańczych zabiegów.

8 największych

Nogawki spodni ściśle opinają uda. Czy zrobienie przysiadu byłoby możliwe?

8 największych

W scenie walki spodnie są luźniejsze.

8 największych

Do tej sceny trzeba było wydłużyć rękawy marynarki.

8 największych

Do ubiorów Rogera Moora, który wcielał się w postać Bonda aż 7 razy w latach 1973 – 1985, bardzo trudno się przyczepić. Ale przypadek smokingu z filmu Ośmiorniczka jest szczególny, bowiem nagromadzenie błędów jest zaskakująco duże. Tak duże, że chyba nie mogło być przypadkiem i musi mieć jakieś racjonalne wytłumaczenie. Ja jednak z takim wytłumaczeniem się nie zetknąłem, więc punktuję błędy: klapy otwarte zamiast zamkniętych lub kołnierza szalowego, guziki rogowe zamiast pokrytych jedwabiem, dwa szlice zamiast żadnego, trzy guziki przy rękawach zamiast czterech, brak poszetki. Jakby tego było jeszcze mało, to koszula nie jest biała lecz beżowa i ma zwykłe, odkryte guziki, choć plisy na torsie sugerują, że jest to koszula smokingowa.

8 największych

Smoking to, czy nie smoking?

8 największych

To zadziwiające, że ktoś zwykle znakomicie i klasycznie ubrany, popełnia dwa tak kardynalne błędy w jednej stylizacji z jednego filmu. Mam na myśli stylizację opartą na kremowym, lnianym garniturze z filmu Diamenty są wieczne, w której znalazł się za krótko zawiązany, różowy krawat, uznany przeze mnie za największą ubraniową wpadkę Bonda.

Drugą wpadką było zapięcie dolnego guzika marynarki. Muszę tu dodać, że dwuguzikowe marynarki mogą być krojone na dwa różne sposoby. Pierwszy zakłada, że dolny guzik może być zapięty i marynarka prawidłowo się układa nawet przy zapiętym guziku. Jednak nie należy go zapinać, gdyż całość nie wygląda wtedy dobrze. Wyjątkiem są tu marynarki typu padok, w których z zasady zapina się oba guziki, ale te marynarki właściwie zaniknęły (i bardzo dobrze, bo były brzydkie). Drugi sposób krojenia marynarki jest taki, że jej poły się rozchodzą poniżej górnego guzika. W takiej sytuacji dolnego guzika nie wolno zapinać pod żadnym pozorem, gdyż wtedy marynarka się ciągnie i wygląda fatalnie. Właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia w omawianej stylizacji. Garnitur uszyty z grubego lnu, powstał w pracowni Antony’ego Sinclaira i marynarka została tak skrojona, że jej poły się rozchodzą ku dołowi. Ich ściągnięcie, poprzez zapięcie dolnego guzika, dało fatalny efekt, co widać na zdjęciu poniżej.

8 największych

8 największych

Lata dziewięćdziesiąte to moda na workowate ubiory. Jednak koszula, którą miał na sobie Pierce Brosnan w scenach z Wietnamu, w filmie Jutro nie umiera nigdy, była nie tyle workowata, co po prostu za duża co najmniej o jeden rozmiar. Świadczy o tym m.in. linia wszycia rękawów, która znajduje się sporo poniżej linii ramion, co widać dobrze na drugim zdjęciu poniżej. Rękawy są oczywiście dużo za długie – gdyby rozpiąć mankiety, to dłonie zniknęłyby całkowicie, skryte w rękawach. Taki za duży rozmiar to typowy grzech polskich mężczyzn. Ale, żeby James Bond?

8 największych 8 największych

8 największych

Ta wpadka jest tyleż oczywista, co zrozumiała. Z jednej strony zegarek w masywnej kopercie, na bransolecie, zdecydowanie nie powinien być zakładany do smokingu. Zastosowanie może mieć wyłącznie klasyczny zegarek o surowym wzornictwie, w cienkiej kopercie i na czarnym skórzanym pasku. Z drugiej strony nie ma chyba nikogo, kto by nie wiedział o kontrakcie producentów bondowskich filmów z marką Omega i o promocji modelu Seamaster. Jednak wpadka jest wpadką, w dodatku dość niezrozumiałą. Bo przecież istnieją różne mutacje modelu Seamaster Omegi, które nadawałyby się do smokingu. Dlaczego po nie nie sięgnięto?

8 największych

Przy powstawaniu wpisu 8 największych wpadek ubraniowych Jamesa Bonda, nieocenioną pomocą były informacje zawarte na stronach: The Suits of James Bond, James Bond 007 Museum oraz James Bond Wiki.

21 komentarzy

 1. Mateusz 11/02/2019
  • Jan Adamski 11/02/2019
   • mati 12/02/2019
    • Mateusz 13/02/2019
     • Mati 14/02/2019
     • Jan Adamski 14/02/2019
    • Jan Adamski 13/02/2019
     • Mateusz 14/02/2019
 2. paero123 11/02/2019
  • Jan Adamski 11/02/2019
 3. Marzena 11/02/2019
 4. Rafał 14/02/2019
  • Jan Adamski 14/02/2019
   • mmm777 14/02/2019
   • Ilona 27/02/2019
 5. Jakub 18/02/2019
  • Jan Adamski 18/02/2019
   • Jakub 18/02/2019
    • Suslow 20/02/2019
     • Kata_tratatata 31/03/2019
 6. Paweł 19/02/2020

Dodaj komentarz