10 największych błędów ubraniowych popełnianych przez mężczyzn

10 największych

Każdy zapewne zna przysłowie: Nie szata zdobi człowieka. W domyśle: nie jest ważne jak się wygląda, ważne co się sobą reprezentuje, czyli jakie się ma wnętrze. Przysłowie jest efektem spojrzenia bardzo jednostronnego, bo jednak – co by nie mówić – szata zdobi człowieka. Oczywiście nie tylko szata; charakter, ogłada czy przymioty umysłu są bardzo ważne, jednak zanim te cechy mają szansę się ujawnić, liczy się tylko i wyłącznie – wygląd. Na tę okoliczność też jest zresztą stosowne przysłowie: Jak cię widzą, tak cię piszą. Co znaczy, że dla oceny człowieka liczy się głównie jego wygląd. Przysłowia mądrością narodu, ale co zrobić gdy dwa przysłowia są ze sobą sprzeczne? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że dbałość o wygląd jest elementem kultury osobistej, zatem nawet jeśli ktoś uważa, że nie szata go zdobi lecz inne przymioty, to jednak owej szacie powinien poświęcić nieco uwagi. Postanowiłem więc, ku przestrodze, sporządzić zestawienie 10 największych błędów ubraniowych popełnianych przez mężczyzn. Zaznaczam, że kolejność umieszczenia w zestawieniu, nie decyduje o ważności danego błędu. Wszystkie są równie ważne i wszystkie są wynikiem mojej subiektywnej oceny. Chociaż niektóre, jak np. koszula z krótkimi rękawami w połączeniu z krawatem i garniturem, czy skarpetki w połączeniu z sandałami, stały się już dość powszechnie symbolami obciachu. A mimo to są ciągle popełniane.

10 największych

10 największych błędów

Bardzo powszechny błąd: mężczyźni w Polsce przeważnie kupują ubrania w zbyt dużym rozmiarze. Wyglądają w nich ciężko i nieelegancko. Co ciekawe, błąd ten zdarza się także tym, którzy kupują drogie, markowe garnitury. A nawet najlepszy garnitur nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie będzie we właściwym rozmiarze. Obecna moda narzuca taliowane marynarki i wąskie nogawki spodni, ale wcale nie trzeba się jej ściśle trzymać. Marynarka może mieć krój prosty, a spodnie mogą być nieco szersze. Ważne, żeby marynarka miała właściwą długość i nie była za szeroka w ramionach, żeby miała luz w talii nie większy niż 2 – 3 cm (polecam test wirtualnego guzika opisany we wpisie Proporcje marynarki), miała guzik usytuowany na wysokości talii oraz miała właściwej długości rękawy. Zaś spodnie przede wszystkim powinny mieć właściwą długość. Kwestie długości rękawów i długości spodni, są na tyle ważne, że zostały wyodrębnione jako kolejne pozycje wśród 10 największych błędów.

10 największych

10 największych

10 największych błędów

Spodnie zrolowane nad butami w wielomiechową harmonijkę to widok powszechny na naszych ulicach. Skłonność do noszenia takich spodni to przypadłość, która nie oszczędza ani gwiazd kina czy estrady, ani polityków, ani przedstawicieli różnych szacownych zawodów. Co ciekawe, także część osób, które interesują się modą i przykładają wagę do ubioru, nie jest w stanie zaakceptować spodni, które kończą się na wysokości górnej krawędzi cholewki buta lub nieco ponad nią i nie tworzą żadnych fałd ani załamań. Winne takiemu stanowi rzeczy są błędne stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości mężczyzn. Jest ich wiele ale najważniejszy jest ten, który mówi, że na nogawce spodni ma się tworzyć nad butem jedno załamanie. To nieprawda! Ten stereotyp przetrwał z czasów, gdy nosiło się spodnie o szerokości nogawek 24 – 25 cm, ale i wtedy mówił, że na nogawce nad butami może się tworzyć co najwyżej jedno załamanie. A nie; że ma się tworzyć. Dziś, gdy nosi się spodnie o szerokości nogawki 19 cm lub mniej, żadne pojedyncze załamanie nie może powstać; spodnie marszczą się na całym obwodzie, co wygląda bardzo nieestetycznie. Więcej o prawidłowej długości spodni można przeczytać tutaj.

Współczesne spodnie garniturowe o szerokości nogawki 17 cm. Wystarczy, żeby były tylko trochę za długie i od razu robią się nieestetyczne zmarszczenia na całym obwodzie. O jednym załamaniu nad butem nie ma mowy. Po lewej: prawidłowa długość spodni.

10 największych

10 największych błędów

Zbyt długie rękawy marynarki zdarzają się prawie równie często jak zbyt długie spodnie. Tu również funkcjonuje wiele błędnych stereotypów (np. taki, że rękawy powinny sięgać do nasady kciuka), ale też występuje swoiste sprzężenie zwrotne pomiędzy producentami marynarek/garniturów a klientami. Otóż prawie wszyscy masowi producenci szyją marynarki ze zbyt długimi rękawami. Klienci są do tego przyzwyczajeni i takich rękawów oczekują. Ciekawa rzecz, że na zdjęciach w swoich sklepach internetowych, sieciowe firmy prezentują marynarki z rękawami właściwej długości (a bywa, że ze zbyt krótkimi), ale jak już przyjdzie do zakupu to rękawy okazują się zawsze za długie. A jeśli wybierze się inny rozmiar – taki, że rękawy będą właściwej długości – to marynarka okaże się karykaturalnie krótka. I błędne koło się zamyka.

Zatem jaka powinna być właściwa długość rękawów? W pozycji wyprostowanej z opuszczonymi rękami, rękaw marynarki powinien sięgać do odstającej kostki stanowiącej zakończenie kości łokciowej. Wtedy spod niego będzie mógł wystawać mankiet koszuli, który powinien sięgać do przegubu nadgarstka. Wystawanie mankietu koszuli jest bardzo eleganckie i dobrze świadczy o mężczyźnie, który dba o takie detale.

10 największych

10 największych

Zaniedbane buty to bardzo częsty błąd, który potrafi zniweczyć całą stylizację. Tak, jak wielu mężczyzn nie przykłada wagi do kwestii estetyki butów, tak wiele kobiet przykłada do niej wagę bardzo dużą. I na pierwszą ocenę nowo poznanego mężczyzny, rzutuje w znacznej mierze – jego obuwie. Tak więc dbałość o nienaganny wygląd butów powinna stać się dla każdego mężczyzny, jednym z priorytetów. Jeśli do tej dbałości nie skłania go własne poczucie estetyki, to powinny go skłonić zabiegi o dobrą ocenę w oczach kobiet. Na zestawie zdjęć powyżej widać m.in. za długie spodnie i brudne buty z kwadratowymi noskami jednego z bardzo znanych polityków. Czy zgadniecie którego?

Prawdziwi sartorialiści i miłośnicy eleganckich butów nie tylko dbają o ich nienaganny wygląd, ale dodatkowo potrafią osiągnąć efekt lustrzanego połysku na noskach. Ale to już wyższa szkoła jazdy. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy, jeśli buty będą regularnie czyszczone, pastowane i polerowane.

10 największych

10 największych

Koszula z krótkimi rękawami plus krawat, założone do garnituru, to polski narodowy strój weselny. Nie jest on w dobrym guście, chociaż przy założonej marynarce nie rzuca się zbytnio w oczy. Ale przecież marynarka ląduje na oparciu krzesła już przy zajmowaniu miejsc przy stole (najpóźniej przy pierwszym tańcu), więc obciach ujawnia się w całej okazałości. Obrońcy zwyczaju zakładania do garnituru koszul z krótkimi rękawami, wskazują na komfort i wygodę podczas tańców. To nie jest dobry argument, bo przecież w tiszrcie byłoby jeszcze bardziej komfortowo, a jednak nikt nie wybiera się na wesele w tiszercie. Poza tym można podwinąć rękawy zwykłej koszuli, co jest dopuszczalne (a nawet wskazane) w pewnych sytuacjach.

Koszula z krótkimi rękawami nie jest złem samym w sobie; można ją zastosować w luźnych letnich stylizacjach bez krawata. Trzeba tylko baczyć, żeby rękawy nie były zbyt szerokie (a takie na ogół są w koszulach z krótkimi rękawami dostępnych w sklepach), a koszula nie była zbyt obszerna – tworząc bufiaste fałdy przy pasku (patrz: górne zdjęcie).

10 największych

10 największych błędów

Zapewne w założeniu ma to być styl luzacki, jednak w rzeczywistości wychodzi styl prostacki. Jestem przeciwnikiem noszenia koszul wypuszczonych na spodnie w ogóle, ale taka koncepcja broni się w letnich stylizacjach każualowych, w połączeniu np. z szortami, gdy koszula jest niezbyt długa i u dołu wykończona prosto. Także koszulki polo i tiszerty mogą być w podobnych stylizacjach wypuszczone na spodnie. Typowa koszula garniturowa (wykończona u dołu faliście) – w żadnym wypadku – nie. W dodatku sytuacja zmienia się, gdy pojawia się marynarka jako element stylizacji. Wówczas wypuszczenie koszuli na spodnie staje się niedopuszczalne. Gdy do takiej wypuszczonej koszuli założy się jeszcze krawat, to mamy do czynienia z wizerunkową katastrofą. Ale szczytem – już nie to, że obciachu i bezguścia, ale wręcz braku kultury – jest sytuacja, gdy koszula wypuszczona na spodnie jest zakładana do smokingu.

10 największych

10 największych błędów

Skarpetki noszone do sandałów są symbolem ubraniowego obciachu, o którym chyba każdy słyszał. Często są też powodem do kpin z dwóch europejskich nacji, które mają szczególne upodobanie do wakacyjnych strojów z udziałem sandałów, założonych na stopy obleczone w skarpetki. Te dwie nacje to Polacy i Niemcy 🙂 Ale nie sposób nie zadać pytania, czy te kpiny są uzasadnione? Bo oto w kilku ostatnich latach, zestawienia skarpetki plus sandały stały się niemal obowiązkowe na pokazach wiosenno-letnich kolekcji znanych projektantów. Jednak prawdę mówiąc nie jest do końca jasne, czy takimi zestawieniami owi projektanci chcą uzyskać bardzo pożądany na pokazach mody – efekt szokowania, czy może na serio starają się wmówić mężczyznom, że tak jest cool 😉 Ja będę się upierał, że zakładanie skarpetek do niektórych typów obuwia, jest niewłaściwe. Wśród tych typów, na pierwszym miejscu wymieniłbym właśnie sandały i espadryle, a na kolejnych: buty żeglarskie i mokasyny.

10 największych

10 największych

Krawat powinien sięgać do klamry paska. Źle wygląda zarówno krawat za krótki, jak i za długi. Ale uwaga: coraz częściej można spotkać trendseterów noszących krawaty sięgające zdecydowanie poniżej paska. Mnie się ten trend nie podoba, ale kto wie – może taki styl stanie się normą za kilka lat? Więcej na temat długości krawatów można przeczytać tutaj. Przy okazji warto odnotować, że w przypadku spodni z wysokim stanem, szczególnie noszonych z szelkami, końcówka krawata powinna rzeczywiście znajdować się nieco poniżej gurtu.

10 największych

10 największych

Dolny guzik marynarki jednorzędowej, powinien pozostawać odpięty. W przypadku marynarki trzyguzikowej zapina się albo tylko środkowy, albo środkowy i górny. W przypadku marynarki dwuguzikowej zapina się tylko guzik górny. Ale uwaga: istnieją marynarki dwuguzikowe, w których zapina się oba guziki. Są to marynarki typu padok, o dość specyficznym kroju (np. oba guziki są położone dość blisko siebie). Moim zdaniem, marynarki padok są nieładne; na szczęście dziś w zasadnie już się ich nie spotyka.

10 największych

Jeśli dobrze pamiętam, moda ta została wylansowana przez aktorów porno, w latach 70-tych ubiegłego wieku i gdzieniegdzie przetrwała do dziś, siejąc niesmak i wywołując uśmieszki politowania. Dla twardych i bezwzględnych macho może być kusząca, ale mężczyźni z klasą powinni jej unikać jak diabeł święconej wody.

10 największych

Powyższe subiektywne zestawienie 10 największych błędów ubraniowych, to tylko wierzchołek góry lodowej. Błędów tych jest znacznie więcej, przy czym są błędy dotyczące ściśle określonego elementu ubioru – i te jest łatwo nazwać i opisać – ale są też błędy natury ogólnej, dotyczące raczej kultury ubioru, niż konkretnego elementu lub detalu. Typowym przykładem takiego błędu ogólnego jest niedostosowanie ubioru do okazji i okoliczności. Powoli zanika (a może już zanikł) zwyczaj przebierania się. Gdy mężczyzna wkłada na siebie rano jakiś strój (przeważnie o charakterze zdecydowanie każualowym), to ten strój służy mu we wszystkich sytuacjach, aż do udania się na nocny spoczynek. Czyli jest strojem do pracy, strojem na spotkanie towarzyskie lub randkę, strojem na wernisaż, do teatru, do klubu czy na koncert, a nawet strojem na pogrzeb. A gdy w planie dnia (a właściwie wieczoru) znajdzie się jakaś premiera w teatrze, bal lub uroczysta gala, to ów całodzienny strój – już przecież zdecydowanie nieświeży – pełni rolę stroju wieczorowego lub (o zgrozo!) formalnego. Jakże często zdarza się nam widzieć laureatów jakichś prestiżowych nagród, którzy – na uroczystej gali – odbierają je w strojach każualowych lub półsportowych, po których w dodatku widać, ze mają za sobą cały dzień (lub więcej) intensywnego użytkowania.

Zatem błędy ubraniowe to w zasadzie never ending story, czyli opowieść bez końca. Zatem do 10 największych, przedstawionych powyżej, dorzucam kilka kolejnych: do przemyślenia i ku przestrodze:
NAKRYCIA GŁOWY NOSZONE WE WNĘTRZACH
CZARNA KOSZULA I CZARNY KRAWAT DO WIECZOROWEGO GARNITURU
ROZPIĘTA MARYNARKA DWURZĘDOWA
PODKOSZULEK PRZEŚWITUJĄCY PRZEZ KOSZULĘ
ELEMENTY STROJU PLAŻOWEGO W MIEŚCIE
PASEK I SZELKI NOSZONE RÓWNOCZEŚNIE
KOSZULKA POLO Z POSTAWIONYM KOŁNIERZYKIEM
ZBYT KRÓTKIE SKARPETKI
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE NOSZONE WE WNĘTRZACH
BIAŁE SKARPETKI DO GARNITURU
CZARNY GARNITUR NOSZONY W CIĄGU DNIA
WĄSKIE KRAWATY (TZW. ŚLEDZIE)
SNEAKERSY DO GARNITURU BIZNESOWEGO
KRAWAT I POSZETKA Z TEGO SAMEGO MATERIAŁU

Gdyby ktoś chciał porównać jak 10 największych błędów ubraniowych widzą inni, to polecam artykuły i film: The Gentlemanual, Esquire, Gentleman’s Gazette.

41 komentarzy

 1. Paweł 19/11/2019
 2. Michał 04/02/2020
  • Jan Adamski 04/02/2020
   • Michał 06/02/2020
 3. Karlik 04/02/2020
 4. Krzysztof 04/02/2020
  • Jan Adamski 05/02/2020
   • J.Ty. 05/02/2020
   • Rafał 06/02/2020
   • J.Ty. 06/02/2020
    • Jan Adamski 06/02/2020
   • Silence 29/05/2022
  • Zbigniew 18/05/2023
   • Krzysztof 24/04/2024
 5. Tomek 05/02/2020
  • Rafał 06/02/2020
 6. Sebastian 06/02/2020
  • Michał 06/02/2020
  • Piotr 07/02/2020
   • Jan Adamski 07/02/2020
    • Piotr 07/02/2020
 7. Nam Nam 06/02/2020
 8. Jakub 07/02/2020
  • Marcus Lucullus 08/02/2020
 9. Kacper 11/02/2020
  • Jan Adamski 11/02/2020
 10. Michał M. 09/03/2020
 11. Piotr Słomiński 19/07/2020
  • Jan Adamski 20/07/2020
 12. Maciej 07/02/2021
 13. Irek 06/11/2022
  • Jan Adamski 07/11/2022
   • Irek 07/11/2022
    • Jan Adamski 07/11/2022
   • Ola 03/11/2023
    • Jan Adamski 03/11/2023
 14. Qba 18/05/2023
  • Jan Adamski 18/05/2023
 15. andrzej 14/07/2023
 16. maclawyer 25/02/2024
 17. Chris UK 28/04/2024

Dodaj komentarz