Szary garnitur – klasyka męskiej elegancji

Szary garnitur może wydawać się bardzo zwyczajny i bez wyrazu, ale to tylko pozory. Potrafi być piękny i fascynujący, o czym świadczą m.in. zdjęcia, które wybrałem do kompilacji powyżej. Muszę zaznaczyć, że moje rozważania dotyczą garniturów w jasnym odcieniu szarości, gdyż odcienie ciemne (grafit, oxford grey) rządzą się nieco innymi prawami, jako kolory garniturów wieczorowych, obok czerni i granatów. W epoce edwardiańskiej dopuszczalny był nawet smoking w kolorze oxford grey, ale później wyszedł całkowicie z użycia, jako mniej reprezentacyjny od czarnego i granatowego. Jasny kolor powoduje, że szary garnitur jest ubiorem dziennym, o charakterze niezbyt formalnym. Co ciekawe, ten jego szary kolor tylko czasami powstaje w ten sposób, że materiał jest tkany z włókien o tym samym, szarym kolorze. Częściej mamy do czynienia z tkaninami, które mają wątek i osnowę w różnych kolorach; np. czarnym i białym. Takie tkaniny wyglądają bardzo intrygująco jeśli tworzą mikrowzory: np. wzór jodełki, żabiego oczka, pepitki. Chyba jednak najbardziej intrygująco wygląda tkanina zwana skórą rekina, co docenia m.in. James Bond, często sięgając po garnitury tego typu.

Zwykły szary garnitur
Sean Connery jako James Bond w filmie Goldfinger (1964). Trzyczęściowy garnitur powstał w pracowni Anthony’ego Sinclaira.
Zwykły szary garnitur
Daniel Craig jako James Bond w filmie Skyfall (2012). Garnitur z tkaniny zwanej skórą rekina pochodzi z firmy Tom Ford.

Termin ’skóra rekina’ to tłumaczenie wprost amerykańskiego określenia: sharkskin, którym nazywa się tkaninę o splocie skośnym, utkaną z nitek w kolorach ciemnym i jasnym (ciemny wątek – jasna osnowa, lub odwrotnie). Połączenie nitek czarnej i białej daje właśnie efekt szarości; dopiero oglądając tkaninę z bardzo bliska, lub przez szkło powiększające, można zobaczyć charakterystyczny zygzak czarno-biały.

Zwykły szary garnitur
Skóra rekina utkana przez Vitale Barberis Canonico z nitek zawierających 90% wełny i 10% kaszmiru.
Trzyczęściowy garnitur uszyty z tkaniny ze zdjęcia powyżej, przez firmę Suit Supply.
Detal garnituru Suit Supply.
szary garnitur
Szary garnitur ze skóry rekina, uszyty w firmie Tom Ford, dostępny w sklepie MrPorter.
szary garnitur
Detal garnituru Toma Forda.

Jak wspomniałem powyżej, skóra rekina to tylko jedna z wielu możliwości (choć najbardziej efektowna) na uszycie szarego garnituru. Natomiast najbardziej oczywistą i najczęściej stosowaną tkaniną jest tkanina jednolicie szara. Charakterystyczne jest to, że różnicę pomiędzy tkaniną jednolitą, a tkaniną z mikro-wzorem, można dostrzec dopiero przyglądając się jej z bliskiej odległości. Dla większości ludzi ta różnica będzie niedostrzegalna. Natomiast ci, którzy cenią sobie styl i zwracają uwagę na drobne detale, bez trudu ją dostrzegą i docenią niepowtarzalny wygląd.

Jednolicie szare garnitury Lancerto (z lewej) i Vistuli.
Szare garnitury Suit Supply i powiększenie tkanin z jakich są uszyte: jodełki i żabiego oczka.
szary garnitur
Piękny dwurzędowy garnitur marki Kingsman z oferty MrPorter.
szary garnitur
Detal garnituru Kingsman.

Do szarego garnituru idealna będzie biała koszula, ale pasować też będą koszule kolorowe – właściwie w każdym kolorze. Ponieważ garnitur jest gładki – koszule mogą mieć wyrazisty wzór – kratę, paski, wzory drukowane itp. Pamiętać tylko należy o trzech zasadach:

  1. im bardziej wyrazisty wzór na koszuli, tym ma ona mniejszą formalność;
  2. im ciemniejsza koszula – tym jest mniej elegancka;
  3. im bardziej wzorzysta koszula tym bardziej 'spokojny’ powinien być krawat.

W przypadku zastosowania białej koszuli – otwiera się szerokie pole do wyboru dodatków. Jeśli chodzi o krawat, to bezpiecznym wyborem będzie kolor szary lub granatowy, ale cały zestaw będzie wtedy dość nudny. Jeśli okoliczności na to pozwalają, to warto sięgnąć po krawat w jaskrawym kolorze; np. czerwonym, żółtym czy pomarańczowym lub w kolorze zgaszonym, ale wyrazistym, np. butelkowej zieleni czy bordowym. Taki krawat bardzo ożywi szaro-biały zestaw. Odważni mogą poeksperymentować ze skarpetkami – wszystkie chwyty są tu dozwolone.

Piękny zestaw z odrobiną szaleństwa. A jaka poszetka by do niego pasowała?
zwykły
Każda 🙂

Ciekawe, że jeśli odwiedzimy jakikolwiek sklep internetowy lub obejrzymy zdjęcia z jakiegokolwiek pokazu, szarym garniturom będą przeważnie towarzyszyły szare lub granatowe krawaty, a czasem – o zgrozo – czarne. Także James Bond idzie tym tropem, nie mówiąc już o bohaterach serialu Mad Man. To jest oczywiście poprawne, ale bez krzty finezji. A przecież można zdecydowanie ciekawiej.

zwykły
Od lewej: Vistula, Recman, DKNY, Brooks Brothers. Poprawnie, ale bez polotu.
zwykły
Odważne zestawienie kolorystyczne, szeroki krawat, szerokie klapy marynarki. Czyż nie jest ciekawiej niż na zdjęciu powyżej?
zwykły
Szary garnitur nabiera blasku, gdy zastosuje się kontrastową kamizelkę. Np. w kratę, co jest obecnie bardzo trendy. Kamizelka może być jedno- lub dwurzędowa, z klapami lub bez. Garnitur i kamizelka: Suit Supply.

Rzecz jasna, garnitur garniturowi nierówny. O tym, że jeden garnitur prezentuje się pięknie, a inny nieciekawie, decyduje wiele czynników: jakość tkaniny, jej kolor i wzór, jakość szycia, szczegóły wykończenia (np. obrębienia dziurek), dobór dodatków itp. Jednak decydujący wpływ na to jak jest postrzegany garnitur mają trzy elementy: proporcje marynarki, szerokość nogawek spodni oraz dobór właściwego rozmiaru przez noszącego. O tych kwestiach pisałem już wielokrotnie, ale nie od rzeczy będzie przypomnieć o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że krótkie marynarki, sięgające ledwie do połowy pośladków lub nawet wyżej, wyglądają źle. Sytuację pogarsza fakt, że guzik jest wtedy z reguły przesunięty ku górze i marynarka zupełnie traci swoje harmonijne proporcje, stając się kusym wdziankiem. Jakby tego było mało, producenci odzieży często dorzucają jeszcze w pakiecie wąskie klapy, które dopełniają dramatu. Trzeba też zwracać uwagę na nogawki spodni, które nie mogą być zbyt wąskie co znaczy, że nie mogą opinać ud i łydek. Muszą mieć tzw. spad, czyli swobodnie opadać, gdy zmieni się pozycję z siedzącej na stojącą. Odpowiedni rozmiar (w tym długość nogawek i rękawów) to rzecz oczywista, niestety okazuje się, że nie dla wszystkich. Dla przypomnienia dołączam odpowiednią planszę.

Gdy spełnione będą powyższe warunki, każdy garnitur – w tym także szary – będzie wyglądał dobrze i z klasą.

zwykły

Udostępnij wpis

Podobne wpisy

0 0 głosów
Ocena arykułu
guest
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
5 lat temu

Uwielbiam Pana wpisy, bardzo rzetelne i w dodatku pisane piękną polszczyzną.

Jakub
Jakub
4 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Może ma Pan link do strony z garniturem ,który jest podany jako przykład dobrze skrojonego ? Ewentualnie proszę o podanie dokładnej nazwy

Jakub
Jakub
4 lat temu
Odpowiedz do  Jan Adamski

Dziękuje za odpowiedź . Jakie sklepy z garniturami Pan poleca biorąc pod uwagę cena/jakość ?

P@weł
P@weł
3 lat temu

Dzień Dobry
Jak jest Pana zdanie na temat szarego (dwurzędowego) garnituru jako strój Pana Młodego ( po 40 🙂 ) na ślub cywilny po południu. Wszechogarniające granaty i czernie w środku zimy są przygnębiające moim zdaniem.
Dziękuje za kolejny ciekawy wpis i pozdrawiam !

P@weł
P@weł
3 lat temu

Dziękuje za odpowiedź i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły.
Pozdrawiam PJ