Flamingi

Flamingi to rodzina ptaków brodzących, w której skład wchodzi kilka gatunków, ale systematyka nie jest jednoznaczna. Najbardziej rozpowszechnione gatunki to flaming różowy i flaming karmazynowy. W budowie niemal identyczne, a różniące się głównie kolorem upierzenia. Najbardziej charakterystyczne cechy flamingów to długie nogi i długa, esowato wygięta szyja. Uwagę przykuwa także bardzo specyficzny dziób, który pełni rolę sita odcedzającego pokarm. Flamingi żywią się drobnymi skorupiakami, mięczakami, owadami, robakami i innymi bezkręgowcami, ale również glonami, fragmentami roślin i ich nasionami. Pożywienie zdobywają zanurzając głowę w płytkiej wodzie w ten sposób, że górna szczęka znajduje się pod dolną. Do otwartego dzioba wpływa woda wraz z obecnymi w niej bezkręgowcami i fragmentami roślin. Pokarm jest odcedzany i połykany.

Flamingi występują w wielu rejonach. Flamingi różowe można spotkać m.in. w Afryce na południe od Sahary, basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, a także w Azji Środkowej, na Bliskim Wschodzie oraz w Pakistanie, Indiach i na Cejlonie. Flamingi karmazynowe występują na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej, na północnych wybrzeżach Ameryki Południowej i na Galapagos. Flamingi są ptakami bardzo towarzyskimi; żyją w dużych koloniach, liczących niekiedy wiele tysięcy osobników.

Flamingi są znane przede wszystkim ze swojego pięknego upierzenia. Warto jednak wiedzieć, że osobniki młodociane mają upierzenie szare i mało efektowne. Można to ocenić na podstawie ostatniego zdjęcia w zestawie, które przedstawia właśnie młode flamingi karmazynowe. Wszystkie zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą ze strony Pixabay.

Dodaj komentarz