Konkurs dla czytelników. Podsumowanie

Konkurs dla czytelników, związany z moją kolekcją garniturów dostępnych w eGARNITUR.pl, mamy już za sobą. Czas ogłosić wyniki i podsumować jego przebieg. Żeby nie trzymać Was w niepewności, zacznę od przedstawienia odpowiedzi, które należy uznać za prawidłowe czyli takie, które legły u podstaw moich decyzji, przy nadawaniu nazw garniturom.

 1. JAMES – James Bond – seria filmów o Jamesie Bondzie.
 2. RICK – Rick Blaine – “Casablanca”.
 3. JAY – Jay Gatsby – “Wielki Gatsby”.
 4. SHERLOCK – Sherlock Holmes – “Sherlock Holmes”.
 5. GORDON – Gordon Gekko – “Wall Street”.
 6. TOMMY – Thomas “Tommy” Shelby – “Peaky Blinders”.
 7. HERKULES – Herkules Poirot – “Poirot”
 8. MICHAEL – Michael Corleone – “Ojciec chrzestny”.
 9. DON – Don Draper – “Mad Men”

Dziękuję wszystkim czytelnikom, którzy wzięli udział w konkursie; muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się aż tak dużego odzewu. Tym bardziej, że zadanie konkursowe nie było łatwe, bowiem zawierało w sobie dużą dawkę subiektywizmu. Wszak można było wiele różnych postaci literackich i filmowych, dopasować do imion będących nazwami garniturów. Zatem trzeba było dodatkowo odgadnąć, co ja miałem na myśli wybierając takie a nie inne imiona. Czyli rozszyfrować moje intencje. To się w pełni udało 59 osobom, które trafnie wytypowały wszystkie 9 postaci. A wszystkich zgłoszeń konkursowych było aż 437, z czego jednak około 160 to były zgłoszenia od tej samej osoby – o czym więcej na końcu wpisu. 105 odpowiedzi zawierało jedno nietrafienie, a 121 – dwa. 

Spośród osób, które trafnie wytypowały wszystkie 9 postaci, musiałem wybrać laureata nagrody głównej i laureatów nagród dodatkowych. Zgodnie z zapowiedzią, całą procedurę przeprowadziłem podczas transmisji na żywo na Instagramie, w dniu 10 kwietnia 2021 r. Poniżej – ze względu na ochronę danych osobowych – podaję tylko imiona oraz rozszerzenia adresów mailowych laureatów. Każdy z laureatów otrzymał ode mnie wiadomość o fakcie zostania laureatem oraz o sposobie odbioru nagrody. Wszystkim laureatom gratuluję i życzę, żeby garnitur i koszule dobrze się nosiły 🙂

Laureatem nagrody głównej został:
JAROSŁAW            @gmail.com
Laureatami nagród dodatkowych zostali:
ROBERT                  @op.pl
TOMASZ                @wa.onet.pl
MARIUSZ               @gmail.com
SEBASTIAN            @vp.pl
WOJCIECH             @gmail.com
ŁUKASZ                  @gmail.com
JAKUB                     @icloud.com
PIOTR                     @gmail.com
TOMASZ                 @int.pl
KAMIL                     @icloud.com

Gdy czytałem maile z odpowiedziami, to pierwszym co rzucało się w oczy było, że niemal wszyscy prawidłowo typowali pierwszą piątkę postaci. Problemy zaczynały się przy garniturze TOMMY. Następne, czyli HERKULESA i MICHAELA znów większość typowała poprawnie, żeby popaść w kłopoty przy DONIE. Spośród 105 osób, które zaliczyły tylko jedną wpadkę, 43 źle wytypowało TOMMY’EGO a 52 – DONA. Z kolei spośród 121 osób, które zaliczyły dwie wpadki, para TOMMY/DON objęła aż 83. Jako alternatywy dla Tommy’ego Shelby’ego z Peaky Blinders, najczęściej byli wymieniani: Thomas Crown z Afery Thomasa Crowna, Tommy DeVito z Chłopców z ferajny, Tommy Beresford z serialu Śledztwo na cztery ręce, Tom Ripley z Utalentowanego pana Ripleya. Pomyłki dotyczące DONA to najczęściej: Don Vito Corleone z Ojca chrzestnego i Don Lockwood z Deszczowej piosenki. Rzadsze były pomyłki dotyczące innych imion, ale i one się zdarzały. Np. RICK bywał identyfikowany jako Rick Deckard z Łowcy androidów lub Ricky Roma z Glengarry Glen Ross. Wśród pomyłek dotyczących MICHAELA, często pojawiał się Michael James Ross z serialu W garniturach. Zaskakująco często wymieniany był też Michel Poiccard z francuskiego filmu Do utraty tchu (1960) w reżyserii Jeana-Luca Godarda. Było to zaskakujące dlatego, ze jednak Michel to nie to samo co Michael.

konkurs

Humphrey Bogart jako Rick Blaine w filmie Casablnca (1942).

Trochę nieporozumień wywołało imię DON. Np. Jacek napisał: Słowo Don to tytuł grzecznościowy używany w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech tylko w połączeniu z imieniem, a nie imię do którego można dopasować nazwisko bohatera. Słynni w literaturze to: Don Kichote z la Manchy, Don Juan. Obie postaci opiewane w niezliczonych poematach i adaptacjach filmowych, a Don Juan doczekał się nawet przedstawienia operowego. Ale w czasach kiedy żyli owi panowie nie noszono garniturów, więc pozostaje, jak mi się zdaje, jedynie mafioso, Don Vito Corleone, a właściwie Vito Andolini ojciec Michaela z powieści Maria Puzo Ojciec Chrzestny oraz filmu o tym samym tytule. Jacek ma tylko częściowo rację bowiem przeoczył fakt, że Don bywa też samodzielnym imieniem i to w dwóch postaciach: raz jako zdrobnienie imienia Donald, a dwa jako samodzielne imię wywodzące się od irlandzkiego: Donn. Główny bohater serialu Mad Men nazywał się Donald Francis Draper, ale nigdy obydwu pełnych imion nie używał i zawsze występował jako Don. Tak jak obecny prezydent Stanów Zjednoczonych: Joseph Robinette Biden Jr., który oficjalnie używa wyłącznie imienia Joe.

konkurs

Jon Hamm jako Don Draper w serialu Mad Men (2007-2015).

W zasadzie nie zdarzały się błędy dotyczące Jamesa Bonda, Sherlocka Holmesa czy Herkulesa Poirota, chociaż… Zadziwiły mnie typy Przemka, które pozwolę sobie przytoczyć w całości: 1 – James „Sonny” Crockett – Miami Vice, 2 – Rick Hunter – Detektyw Hunter, 3 – Peter Jay – Des, 4 – Sherlock Holmes – Sherlock, 5 – James Gordon – Gotham, 6 – Tommy Beresford – Tajemniczy przeciwnik, 7 – Herkules Poirot – Morderstwo w Orient Expressie, 8 – Michael Shayne – Michael Shayne – prywatny detektyw, 9 – Don Strachey – Third Man Out. Myślę, że to wcale nie są pomyłki tylko po prostu żart. Zresztą całkiem udany, zważywszy na dwa przypadki odwrócenia porządku: imię/nazwisko. Z innych ciekawostek przytoczę stwierdzenie Szymona, który po trafnym wytypowaniu pięciu garniturów, dodał: Jak okaże się, że Herkules to nawiązanie do Poirota, to uznam, że nie do końca fair są zasady 🙂 Ostatnich trzech nazw, Szymon już nie rozszyfrowywał. Autorem jedynego błędnego wytypowania Herkulesa Poirota był Michał, który obstawił Herkulesa Flambeau’a z serialu Ojciec Brown, zaś jedną z nielicznych pomyłek dotyczących Jaya Gatsby’ego popełnił Grzegorz, który obstawił Johna „Jaya” Doggetta z serialu Z archiwum X.

W moim zamyśle konkurs miał być zabawą – a nie walką o nagrody – i tak też potraktowała go większość uczestników. Ten motyw świetnej zabawy przewijał się zarówno w komentarzach (na blogu i Facebooku), jak i w odpowiedziach. Niektórzy dołączali do odpowiedzi kilka zdań na ten temat, zdarzały się też wypowiedzi nieco dłuższe, zawsze w podobnym duchu. Piszący je mieli oczywiście nadzieję, że trafnie rozszyfrowali moje intencje, ale podkreślali też, że niezależnie od tego jaki miałby być efekt ich starań – dobrze się przy tym bawili. Np. Anna napisała: Z miłą chęcią wzięłam udział w konkursie. Zadanie nie było łatwe, ale dało dużo satysfakcji, ponieważ rozwiązywane było razem z synem, dla którego wzięłam udział. Jeśli wygram to tylko dzięki niemu, bo razem zastanawialiśmy się nad odpowiedziami. Jeśli nic nie wygram to nie będzie przegrana, bo miłe chwile które spędziliśmy nad zastanawianiem się, wspominaniem chwil np. w kinie dało nam dużo radości. Z kolei Wojciech napisał: Nie spodziewam się dobrego wyniku, bowiem jestem słabo zorientowany w temacie seriali oraz filmów, ale zabawa w odgadywanie była przednia. Przyjemnie wytężyć szare komórki w temacie abstrakcyjnym, oderwanym zupełnie od szarej codzienności. Przypuszczam, że Tommy i Michael mnie pogrążą. Wbrew pozorom Jay okazał się łatwiejszy do wydedukowania. Dodam, że Wojciech typował Tommy’ego DeVito (Chłopcy z ferajny) i Michaela Rossa (W garniturach). Więc nie trafił, ale domyślał się gdzie nie trafia.

Autorem jednego z najbardziej intrygujących komentarzy jest Dominik, który napisał: Garnitur DON – tutaj nie wiem. Koleżanka podpowiedziała – w trakcie burzy mózgów u mnie w pracy na oddziale covidowym – że może chodzi o Dona Drapera z serialu „Mad Man” – obawiam się że jednak chodziło o inną postać bowiem fikcyjna postać Dona Drapera nie ma żadnego książkowego pierwowzoru. Można z tego wnosić, że Dominik jest lekarzem pracującym na oddziale covidowym i wśród personelu tego oddziału dyskutowano o konkursie. To absolutnie fascynujące! Wielki szacunek Dominiku, za pracę Twoją i Twoich koleżanek i kolegów. Szkoda, że ostatecznie nie postawiłeś na Dona Drapera, bo to byłaby prawidłowa odpowiedź (wszystkie Twoje pozostałe typy były trafione). Pozdrowienia dla koleżanki, która typowała Dona 🙂

Warta przytoczenia jest też wypowiedź Marcina, który podzielił się informacją czym się kierował przy wyborze postaci. Niestety jednej nie trafił, ale mimo to uważam, że warto poznać tok jego myślenia. Tym bardziej, że trafił Barneya, który był poza konkursem.
1. James Bond – Casino Royale. To było oczywiste – bez chwili zastanowienia. A po przeczytaniu opisu garnituru na stronie sklepu, tylko upewniłem się przy Bondzie. Jamesie Bondzie.
2. Rick Deckard – Blade Runner, Łowca Androidów. Tutaj potrzebny był jakiś starszy klasyk – głównie przez spodnie. Połączyłem to przy okazji z kolorem ikonicznego płaszcza i wyszedł z tego Rick.
3. Jay Gatsby – Wielki Gatsby. Bez najmniejszych wątpliwości – dwurzędówka idealna dla gospodarza hucznych przyjęć na West Egg.
4. Sherlock Holmes – Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa. Nietuzinkowy wzór dla nietuzinkowej osoby; bardzo kojarzy mi się z ubiorem charakterystycznym dla Sherlocka granego przez Basila Rathbonea.
5. Gordon Gekko – Wall Street. Klasyczny power suit w prążki. Chyba dziwne byłoby gdyby kojarzył się z kimś innym.
6. Tommy Shelby – Peaky Blinders. W tym przypadku zastanawiałem się również nad Tommym Beresfordem (Tajemniczy przeciwnik); połączyłem podświadomie dwóch detektywów dodając trzeciego, bardzo mi to pasowało. Jednak stwierdziłem, że Tommy Shelby pasuje bardziej do kraty windowpane, która tylko podbijałaby jego ogromną pewność siebie.
7. Hurkules Poirot – Morderstwo na polu golfowym. O Poirocie można wiele powiedzieć, jedno jest pewne – był dandysem; ten garnitur wyjątkowo pasuje mi właśnie z tego powodu do tej postaci. Odważny kolor, który nie do końca mnie w tym utwierdza, no ale Poirot!
8. Michael Corleone – The Godfather. Hmm, granatowy garnitur z szerokimi klapami w szpic. Czego więcej potrzebowałby boss włoskiej mafii, żeby podkreślić swoje stanowisko jeśli nie takiego klasyka power suit. Pin stripe w stylu McGregora byłby zbyt ostentacyjny.
9. Don Draper – Mad Men. Mistrz reklamy i ułożenia poszetki po prezydencku, który najchętniej siedziałby w garniturze ze szklanką whisky. Podszewka tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że chodzi o Dona Drapera.
10. Zadanie pozakonkursowe dotyczące garnituru BARNEY – Barney Stinson – Jak poznałem waszą matkę. Który inny Barney miałby kojarzyć się z klasycznym granatowym garniturem? No chyba nie Barney Rubble! Suit up!

Bardzo twórczo do postawionego w konkursie zadania, podszedł Łukasz, który przygotował specjalną prezentację z odpowiedziami. Łukasz pomylił się w jednym przypadku, co nie umniejsza mojego szacunku dla pracy jaką włożył w przygotowanie prezentacji. Z komentarza jaki Łukasz zamieścił pod wpisem konkursowym wynika, że prawdopodobnie rozważał opcję z Michaelem Corleone ale odrzucił ją z tego względu, że następca Ojca Chrzestnego nie nosił granatowych garniturów a wyłącznie czarne. Przyznaję, że w tym rozumowaniu jest logika, jednak ja uznałem, że nie jest to przeszkodą do nazwania granatowego garnituru z klapami ostrymi – imieniem Michaela Corleone. Podobnie jak nie uznałem za przeszkodę faktu, że Michael nosił głównie (a może wyłącznie – tego nie pamiętam) garnitury trzyczęściowe. Poniżej zamieszczam prezentację Łukasza, za którą otrzymuje on upominek specjalny od właściciela marki Bonus MG.

Wśród osób biorących udział w konkursie przeważali mężczyźni (co nie dziwi), ale było też sporo pań (wszak 46% czytelników mojego bloga to kobiety). Panie – częściej niż panowie – dołączały do odpowiedzi krótkie komentarze; zawsze bardzo miłe, czasami pełne nieskrywanych emocji. Np. Magdalena (która prawidłowo wytypowała wszystkie postacie) napisała: Panie Janie konkurs świetny, jak i cała kolekcja garniturów. Nie należał do najłatwiejszych, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Czasem trzeba rozruszać szare komórki 🙂 Przyznam się Panu, że największe zagwozdki miałam przy Tommym i Ricku. Jestem pełna nadziei, iż udało mi się odgadnąć poprawnie wszystkie postacie. Bardzo marzy mi się nagroda główna, ponieważ chciałabym aby narzeczony zachwycał doskonałym wyglądem i elegancją podczas naszego wielkiego dnia, jakim będzie ślub we wrześniu. W końcu ubiór Pana Młodego jest tak samo ważny, jak kreacja jego wybranki. Z niecierpliwością czekam na wyniki.

Zabawa zabawą, ale muszę też jednak dodać, że jeden z uczestników (a może kilku – nie jestem w stanie stwierdzić tego na pewno) na pierwszym planie postawił walkę o nagrodę i wysłał ponad 160 odpowiedzi; każdą z innego – tworzonego najwyraźniej ad hoc – adresu mailowego i każdą podpisaną innym imieniem i nazwiskiem. Najwyraźniej jednak inwencja w wymyślaniu nazwisk, w pewnym momencie mu się wyczerpała, bowiem maile wysyłane w ostatniej chwili przez upływem terminu, były już anonimowe. Tych odpowiedzi oczywiście nie odrzucałem – każdą taktowałem na równi z innymi, choć było to niewątpliwe zakłócenie czystości konkursu. A właściwie nie tyle było co byłoby, gdyby nie pewien zbieg okoliczności. Otóż wśród wszystkich odpowiedzi wysłanych przez owego czytelnika zajadle walczącego o nagrodę – nie było ani jednej prawidłowej 🙂 Czytelnik zafiksował się na kilku błędnych typach i wszystkie jego odpowiedzi były różnymi wariantami zawierającymi te typy: TOMMY – Thomas Crown z Afery Thomasa Crowna, Tom Ripley z Utalentowanego pana Ripleya, Tommy DeVito z Chłopców z ferajny, DON – Don Lockwood z Deszczowej piosenki, MICHAEL – Michel Poiccard z Do utraty tchu. Wprawdzie w niektórych jego odpowiedziach pojawiali się też Michael Corleone i/lub Tommy Shelby, ale i tak zawsze przypieczętowaniem był Don Lockwood.

Muszę na koniec dodać, że cała organizacja konkursu była dla mnie zadaniem bardzo pracochłonnym, ale – podobnie jak wielu uczestników – świetnie się przy tym bawiłem. Gdy sprawdzałem maile z odpowiedziami, to każda trafna odpowiedź cieszyła mnie tak, jakbym to ja zdobywał nagrodę 😉 Wpis kończę filmikiem z migawkowym przeglądem garniturów z kolekcji.

24 komentarze

 1. Dominik 11/04/2021
 2. Grzegorz 11/04/2021
  • Jan Adamski 11/04/2021
 3. Cezary 11/04/2021
  • Jan Adamski 11/04/2021
 4. Cezary 11/04/2021
  • Jan Adamski 11/04/2021
 5. Grey Eagle 11/04/2021
 6. Jarek 11/04/2021
  • Jan Adamski 11/04/2021
  • Łukasz 11/04/2021
 7. Wojciech 11/04/2021
  • Jan Adamski 11/04/2021
 8. Łukasz 11/04/2021
 9. Paweł Grzywacz 11/04/2021
 10. Mariusz 12/04/2021
  • Jan Adamski 12/04/2021
 11. jacek 17/04/2021
  • Jan Adamski 17/04/2021
 12. Dominik 28/04/2021
  • Jan Adamski 28/04/2021
   • Dominik 06/05/2021
 13. Oliwia 06/05/2021
  • Jan Adamski 06/05/2021

Dodaj komentarz