Zeberka australijska

Zeberka australijska to bardzo ciekawy gatunek ptaka z rodziny astryldowatych. Jak wskazuje nazwa, zeberka australijska występuje w Australii, ale jest dobrze znana na całym świecie, gdyż jest to jeden z najpopularniejszych gatunków hodowlanych. Samce zeberki są bardzo ładnie ubarwione oraz charakteryzuje je wyjątkowo piękny śpiew. A są to cechy, które nie mogły ujść uwadze ludzi i stały się przekleństwem dla ptaków; wiele z nich spędza życie w klatkach.

W Australii, gdzie są dość liczne, żyją w dużych stadach liczących po kilkadziesiąt osobników. Na czas lęgów, pary odłączają się od stada, ale lęgi też zakładają w koloniach – przeważnie na jednym drzewie znajduje się kilka lub kilkanaście gniazd. Typowym terenem występowania zeberek są suche tereny trawiaste z małą liczbą drzew. Ale ptaki muszą mieć stały dostęp do wody, co jest sporym ograniczeniem. W tym zakresie sprzymierzeńcem okazał się człowiek, który zakładając hodowle zwierząt, musi dostarczać im wodę pitną. Zeberki bardzo rozpowszechniły się w okolicach terenów hodowlanych owiec i bydła, których w Australii nie brakuje.

U zeberek występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy; samice bardzo różnią się od samców. Jak to zwykle bywa w świecie zwierząt (szczególnie ptaków) – intensywne ubarwienie samców kontrastuje ze skromną szatą samic. Można to ocenić na drugim zdjęciu poniżej, na którym widać przytuloną do siebie, drzemiącą parę. A także na jednym z kolejnych zdjęć, gdzie za samcem stojącym w kałuży, widać dwie samice. Młodociane zeberki – przed pierwszym pierzeniem – są jednolicie szare. Nawet dzioby mają szare a nie czerwone.

Zdjęcia zaprezentowane w dzisiejszym wpisie pochodzą ze strony Pixabay.

Dodaj komentarz