Kopciuszek

kopciuszek

Kopciuszek to imię, a właściwie przydomek, znany absolutnie każdemu. Nie ma chyba nikogo, kto nie znałby baśni o Kopciuszku – dziewczynie pięknej, dobrej i pracowitej, ale biednej i wykorzystywanej przez macochę, której los odmienia się za sprawą czarów. Najbardziej znana wersja baśni to ta spisana przez braci Grimm w połowie XIX wieku, ale istnieje też wersja o 150 lat starsza, stworzona przez francuskiego pisarza Charlesa Perraulta. Trudno natomiast wskazać czas powstania pierwowzoru; z całą pewnością baśń była znana już w starożytnym Egipcie. Kopciuszek wiele razy trafiał na ekrany kin. Najbardziej znany jest oczywiście film animowany Disneya z roku 1950 – jedna z najbardziej klasycznych animacji.

Prawdopodobnie mało kto wie, że kopciuszek to też nazwa gatunku ptaka z rodziny muchołówkowatych (starsze źródła podają, że z rodziny drozdowatych). Trzeba dodać, że nazwa jest niezwykle trafna, bowiem samiec kopciuszek w szacie godowej, wygląda rzeczywiście jakby miał okopconą główkę. Ale już naukowa nazwa gatunku – Phoenicurrus ochruros – wywodzi się od koloru ogona, który jest pomarańczowo-czerwony. W XIX wieku kopciuszek występował w Polsce niemal wyłącznie w górach. Jego ekspansja na pozostałą część kraju ma zatem niezbyt długą historię. W ostatnich kilkudziesięciu latach zadomowił się w miastach; swoje gniazda często buduje w szczelinach budynków lub pod okapami. Kilka lat temu miałem możliwość obserwować budowę gniazda kopciuszków pod okapem na dachu budynku, który był własnością spółki, w której wówczas pracowałem. Właściwie nie tyle pracowałem, ile byłem jej likwidatorem. Działalność spółki była już wtedy zamknięta, a mnie pozostawało tylko sprzedać budynek i podzielić środki pomiędzy wspólników. Gdy znalazłem nabywcę to uprzedziłem go, że sprzedaję mu budynek wraz z gniazdem kopciuszków. Nie miało to jednak wpływu na cenę.

Użycie liczby mnogiej w odniesieniu do budowy gniazda przez kopciuszki, jest trochę na wyrost. W rzeczywistości gniazdo buduje wyłącznie samica, zaś samiec jest tylko w pobliżu i obserwuje. W każdym razie budowa gniazda jest okazją do sfotografowania zarówno samicy, jak i samca. Samica jest ubarwiona skromniej od samca; ma dość jednolite upierzenie szarobrązowe, ale ogonek – podobnie jak samiec – pomarańczowo-czerwony. Młody kopciuszek, niezależnie od płci, wygląda jak samica; dymorfizm płciowy ujawnia się dopiero po pierwszym pierzeniu. Więcej informacji na temat ptaka o nazwie jak z baśni, można znaleźć tutaj. Oprócz własnych wykorzystałem we wpisie zdjęcia ze strony Pixabay.

Dodaj komentarz