Kwiczoły

kwiczoły 01

Kwiczoły należą do tych ptaków, które zimą odwiedzają mnie często i licznie, wczesną wiosną wpadają od czasu do czasu, natomiast latem znikają z mojego pola widzenia. Stąd też nie dysponuję zdjęciami kwiczołów wśród kwiatów lub liści na drzewach, za to mam dużo zdjęć na tle śniegu. Bo też im sroższa jest zima, tym więcej kwiczołów jest wokół mnie. Najpierw (zaraz po pierwszych przymrozkach) zjadają jarzębinę, później owoce cisa, a w końcu przechodzą na jabłka, których zawsze mają u mnie dostatek, rozwieszonych na specjalnym drzewie – karmniku. Niedawno obserwowałem spore stado kwiczołów, które przyleciały w okolice mojego ogródka. Nie liczyłem, ale na pewno w stadzie było co najmniej 50 osobników. Celem stada była jarzębina rosnąca w pobliżu, na której było dużo owoców. Ponieważ już zmierzchało, nie próbowałem nawet robić zdjęć. Pomyślałem sobie, że zanim zrobi się ciemno, kwiczoły objedzą jarzębinę z górnej części drzewa i następnego dnia od rana zacznę je fotografować, gdy przemieszczą się w niższe rejony – łatwiejsze do fotografowania. I się przeliczyłem, bowiem kwiczoły żerowały nawet po zapadnięciu ciemności i nie dość, że objadły całą jarzębinę, to jeszcze wyzbierały wszystkie owoce które upadły na ziemię. Następnego dnia nie było po nich śladu.

Muszę jeszcze dodać, że jabłka na moim jabłkowym karmniku rozwieszam już jesienią, z nadzieją, że przyciągną przelatujące jemiołuszki. Moja nadzieja wzięła się stąd, że 10 lat temu przyleciało stado jemiołuszek i cały dzień żerowało na jabłoni w ogródku sąsiadów. Sąsiedzi nie zebrali owoców, jabłka wisiały sobie na drzewie i migrujące jemiołuszki musiały je wypatrzyć i zrobiły sobie przystanek. Trzeba wiedzieć, że jemiołuszki nie gniazdują w Polsce natomiast przez nasz kraj prowadzą trasy ich migracji, zatem można je zobaczyć wczesną wiosną i późną jesienią. Następnej jesieni – po niespodziewanej wizycie jemiołuszek – zrobiłem u siebie sztuczną jabłoń i robię ją co roku, niestety te piękne ptaki już się więcej nie pojawiły. Natomiast wiszące całą zimę jabłka (które sukcesywnie uzupełniam i wymieniam przemarznięte) stanowią pokarm dla sójek, kosów, kwiczołów, a na wiosnę także dla szpaków. W jabłkach gustują też modraszki a tej zimy po raz pierwszy zauważyłem podjadające je bogatki.

kwiczoły 02 kwiczoły 03 Ptaki_kwiczol_18 Ptaki_kwiczol_17 Ptaki_kwiczol_16 Ptaki_kwiczol_15 Ptaki_kwiczol_14 Ptaki_kwiczol_13 Ptaki_kwiczol_12 Ptaki_kwiczol_11 Ptaki_kwiczol_10 Ptaki_kwiczol_09 Ptaki_kwiczol_08 Ptaki_kwiczol_07 Ptaki_kwiczol_06 Ptaki_kwiczol_05 Ptaki_kwiczol_04

Dodaj komentarz