Chwostki wspaniałe

chwostki

Chwostki wspaniałe są… wspaniałe! Szczególnie imponująco wyglądają samce w okresie godowym i lęgowym; mienią się wtedy różnymi odcieniami koloru niebieskiego, a niektóre pióra dodatkowo opalizują. Zdjęcia nie w pełni potrafią oddać ten efekt opalizowania – najlepiej widać go o zmroku, gdy ptak wydaje się świecić własnym światłem. Po okresie lęgowym samiec dość szybko upodabnia się do samicy; jego upierzenie staje się szarobeżowe (ogon pozostaje niebieski) i przez resztę roku obie płcie są trudne do odróżnienia od siebie. Młode są bardzo podobne do dorosłej samicy, ale ich upierzenie jest bardziej matowe i – jak to zwykle bywa u młodych ptaków – bardziej puszyste. Chwostki wspaniałe żyją w Australii, gdzie mają licznych kuzynów z rodziny chwostkowatych (zdjęcie jednego z nich – chwostki rudoskrzydłej – zamieszczam na końcu wpisu).

Autorem wszystkich zdjęć w dzisiejszym wpisie jest Jules Guthridge z Australii, a pochodzą one z jego konta instagramowego: @gwenthewren. Warto je odwiedzić i obejrzeć więcej zdjęć oraz krótkich filmów. Trzeba wiedzieć, że Julie żyje z chwostkami w wielkiej przyjaźni. Jest ich mnóstwo wokół jego domu, a jedna para założyła nawet lęg na jego podwórku, dochowując się szóstki młodych. Chwostki są do tego stopnia oswojone z widokiem ludzi, że Julie karmi je z ręki, co rejestruje na filmach. Ptaki często nawet dopominają się jedzenia podchodząc pod drzwi tarasowe lub baraszkując na parapetach okien.

Prezentację zdjęć zaczynam od samca w okresie godowym. Ma on turkusową całą głowę, grzbiet oraz pokrywy podogonowe. To właśnie te turkusowe piórka opalizują, sprawiając wrażenie świecenia własnym światłem. Samiec ma czarną maskę, obrożę i przepaskę na piersi. Spód ciała jest ciemnoniebieski, natomiast sterówki, skrzydła i kuper niebieskie. Ostatnie zdjęcia w tym zestawie pokazują samca chwostki w okresie przejściowym. Prawdopodobnie pierwsze z nich było zrobione przed okresem lęgowym, gdy ptak przemieniał się z szarobeżowego w niebieskiego, zaś drugie po okresie lęgowym, gdy wracał do swojej normalnej szaty. Jednak są to tylko moje przypuszczenia, zresztą bez wielkiego znaczenia.

chwostki chwostki chwostki chwostki chwostki chwostki chwostki chwostki

W kolejnym zestawie zdjęć, chwostki prezentują się rodzinnie. Na pierwszym zdjęciu poniżej widać na pierwszym planie samicę, a na drugim samca – w okresie zmiany upierzenia po okresie lęgowym. Julie nadał ptakom imiona: samica to Gwen, zaś samiec – Bruce.

Jak u wszystkich ptaków, po opuszczeniu gniazda podloty są dokarmiane przez rodziców, zanim same nabędą umiejętność zdobywania pożywienia. W oczekiwaniu na pokarm, przeważnie przesiadują stłoczone obok siebie na gałęzi. Gdy okres oczekiwania się przedłuża, ptaszki zapadają w drzemkę. Ale po pojawieniu się któregoś z rodziców natychmiast się budzą i rozdziawiają dzioby.

chwostkichwostkichwostkichwostkichwostkichwostkichwostkichwostkichwostkichwostkiJules GuthridgeJules GuthridgeJules GuthridgeJules GuthridgeJules GuthridgeJules Guthridge

Na koniec – zapowiedziane zdjęcie przedstawiciela innego gatunku z rodziny chwostkowatych – samca chwostki rudoskrzydłej, w szacie godowej/lęgowej. Autorem tego zdjęcia (jak i wszystkich pozostałych we wpisie) jest Jules Guthridge.

Dodaj komentarz