Czeczotka

czeczotka

Czeczotka to piękny, nieduży ptaszek z rodziny łuszczaków. Wielkością przypomina powszechną u nas sikorę bogatkę, choć jest od niej trochę mniejsza. O kontakt z nią nie jest łatwo gdyż czeczotka w zasadzie nie gniazduje na terenie Polski (poza nielicznymi wyjątkami na wybrzeżu oraz w górach). Można ją natomiast spotkać w czasie przelotów, czyli wiosną i jesienią. Podczas przelotów czeczotki tworzą własne stada (niekiedy bardzo liczne), albo przyłączają się do stad czyży. Dwa lata temu zdarzyło mi się obserwować te piękne ptaki, które przez ponad tydzień korzystały z karmnika w moim ogródku. Towarzyszyły właśnie stadu czyży, które tłumnie odwiedzały mój karmnik – jak co roku zresztą.

Czeczotka jet bardzo charakterystyczna i trudna do pomylenia z innym gatunkiem, dzięki jaskrawoczerwonej plamce na czole. Plamkę tę widać doskonale na zdjęciach, które zrobiłem. Inną charakterystyczną rzeczą, którą można zauważyć na zdjęciach, jest sposób jedzenia ziaren słonecznika. Otóż czeczotki, podobnie jak inne ptaki z rodziny łuszczaków, zanim połkną ziarenko (np. słonecznika), obracają je w dziobie, złuszczając cienką błonkę znajdującą się na jego powierzchni. Przy czym nie chodzi tu o łupinę – tę usuwają wszystkie ptaki. Chodzi o błonkę, która znajduje się na powierzchni ziarna słonecznika łuskanego. Gdy czeczotka obraca ziarenko w dziobie, widać jak ta błonka się złuszcza i odpada. Gdy w karmniku żeruje większa grupa łuszczaków (np. czyży, dzwońców, szczygłów czy kulczyków), to po ich uczcie podłoga karmnika jest usłana tymi błonkami. Co ciekawe są one chętnie zjadane przez inne ptaki, np. mazurki lub sikorki.

W swoim naturalnym środowisku na granicy tundry i tajgi, czeczotka żywi się głównie nasionami drzew (np. brzóz lub olch) i chwastów (np. ostów). Przy wydłubywaniu nasion wykazuje się wręcz akrobatyczną zręcznością, zwisając często na bardzo cienkich gałązkach głową w dół. W okresie lęgowym dieta jest uzupełniana o małe owady, pająki i inne bezkręgowce. Pisklęta karmione są owadami i nasionami. Gniazda budują czeczotki na niezbyt dużej wysokości; na niskich drzewach i krzewach. Zdarzają się też gniazda tuż nad ziemią. Jest wiele podgatunków czeczotek; niektóre z nich trudno od siebie odróżnić. Nie jestem w stanie stwierdzić czy na zdjęciach, które prezentuję jest czeczotka zwyczajna czy może czeczotka tundrowa.

Więcej o czeczotkach można przeczytać tutaj.

czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka czeczotka

Dodaj komentarz