Ptaki i mniszek lekarski

ptaki

Mniszek lekarski to roślina którą każdy zna; rośnie dosłownie wszędzie, na wszelkich trawiastych skrawkach i bywa powszechnie – choć błędnie – nazywana mleczem. Mlecz zwyczajny jest chwastem bardzo do mniszka podobnym, ale występującym zdecydowanie rzadziej. Mniszki właśnie kończą okres kwitnienia a ich owoce wyposażone w cieniutkie ogonki zwieńczone puchową rozetką, tworzą kuliste dmuchawce.

ptaki

Okazuje się, że owoce mniszka lekarskiego są przysmakiem dla wielu ptaków. Przyznaję się, że o tym nie wiedziałem dopóki nie zobaczyłem jak szczygły i dzwońce żerują na owocach mniszka. A zobaczyłem je mimochodem, gdy fotografowałem kwiczoły, którym poświęcony był poprzedni wpis. Nie omieszkałem oczywiście zrobić kilku zdjęć, które dzisiaj chcę zaprezentować. Różne gatunki ptaków żerujące w różnych miejscach to widok częsty i oczywisty, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że ja fotografuję ptaki albo w moim ogródku, albo w bezpośrednim sąsiedztwie mojego domu znajdującego się w ruchliwej dzielnicy Warszawy, to ta oczywistość staje się mniej wyraźna. Jednak ptaki towarzyszą nam zawsze i wszędzie, zatem nie ma powodów, żeby nie było ich w miastach.

Szczygły i dzwońce to gatunki licznie występujące na terenie całej Polski. Oba należą do rodziny łuszczaków, do której należą także m.in. czyże, zięby, gile czy grubodzioby. Zimą zarówno szczygły jak i dzwońce odwiedzają mój karmnik, co dokumentują dwa ostatnie zdjęcia w zestawie.

ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki ptaki

ptaki

ptaki

ptaki

Dodaj komentarz