Pitti Uomo – rzut oka na buty

Pitti Uomo buty

Obserwując uczestników Pitti Uomo zauważyłem, że o ile przykładają oni wielką wagę do garniturów, koszul czy krawatów i mniejszą – ale też sporą – do różnych dodatków takich jak np. teczki czy kapelusze, o tyle znacznie mniej uwagi poświęcają obuwiu. Nawet jeśli pominąć sneakersy – czyli dominujący rodzaj obuwia wśród uczestników florenckich targów – to nie sposób nie zauważyć, że skórzane buty będące naturalnym partnerem eleganckich stylizacji (przecież nie bez przyczyny mówi się o nich: buty garniturowe) u niektórych uczestników Pitti Uomo, pozostawiały wiele do życzenia. Oczywiście nie w tym rzecz, że były zaniedbane (bo nie były!), ale w wielu przypadkach nie dorównywały klasą pozostałym elementom stylizacji.

Robiąc we Florencji zdjęcia na potrzeby blogowej fotorelacji, zrobiłem sporo zbliżeń butów i dziś chciałbym niektóre z nich zaprezentować. Oczywiście moja prezentacja nie odzwierciedla obuwniczej średniej Pitti Uomo – jest subiektywnym wyborem tych butów, które zwróciły moją uwagę. Muszę tu dodać, że w obszarze butów garniturowych (czyli po odrzuceniu sneakersów, trampek, sandałów itp.) absolutnie dominującym rodzajem obuwia – są loafersy. To rzecz jasna nie może dziwić jeśli się weźmie pod uwagę, że jest to ulubiony rodzaj butów noszonych przez Włochów. Pod względem stopnia formalności loafersy lokują się poniżej monków, brogsów czy angielek, o wiedenkach czy lotnikach nawet nie wspominając. Idealnie też wpisują się w letnią – czy wręcz tropikalną – aurę czerwcowych edycji Pitti Uomo. Noszone są oczywiście z krótkimi skarpetkami, które nie wystają ponad krawędź cholewki buta (czyli tzw. stópkami), co w połączeniu ze spodniami nieprzesadnie długimi, daje efekt gołych kostek. Jak zapewne wszyscy wiedzą, efekt ten, który jest oczywisty w krajach południa Europy, jest wielce bulwersujący w naszym kraju.

Pitti Uomo

Pisząc o loafersach nie mogę nie wspomnieć o tym, że istnieje wiele odmian tego obuwia; tassel loafers, penny loafers, Belgian loafers itp., zaś w ostatnich latach furorę robi nowa odmiana, która nie dorobiła się jeszcze nawet własnej nazwy rodzajowej. Ja nazywam ją loafersomonkami co brzmi okropnie, ale chyba dobrze oddaje trochę bezsensowną ideę tych butów, polegającą na dodaniu do zwykłych loafersów, klapki zapinanej na sprzączki – takiej jaka występuje w monkach. Ale o ile w monkach klapka ma funkcję użytkową (zastępuje sznurowanie), o tyle w loafersomonkach pełni jedynie funkcję ozdobną. Pytanie tylko czy rzeczywiście jest ozdobą? Z tym różne bywa, co można będzie ocenić oglądając zdjęcia zamieszczone w tym wpisie. Jednak zdjęcie, które wybrałem na zdjęcie główne wpisu pokazuje, że loafersomonki mogą być bardzo udane, żeby nie powiedzieć: piękne. W mojej opinii buty ze zdjęcia głównego to najładniejsze buty spośród tych, które sfotografowałem we Florencji.

A jak na tym tle zaprezentowały się moje buty? Moim zdaniem nieźle, a można to sprawdzić na samym końcu wpisu, gdzie prezentuję moje stylizacje w całości i zbliżenia butów. Przy okazji okazało się, że nie mam ani jednego solowego zdjęcia z pierwszego dnia targów, zatem prezentuję zdjęcie w towarzystwie pana, którego nawet nie znam. Niestety na samym Pitti Uomo nie pomyślałem o tym, żeby sfotografować swoje buty – czyli poprosić kogoś żeby to zrobił moim smartfonem. Dlatego zdjęcia butów są zrobione już po moim powrocie z Florencji ale zadbałem o to, żeby spodnie – a także skarpetki – były te same, których użyłem na Pitti Uomo.

Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo

 

Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo Pitti Uomo

Pitti Uomo

Pitti Uomo

Pitti Uomo

Pitti Uomo

13 komentarzy

 1. Krzysztof 22/07/2023
  • Greghork 22/07/2023
   • Krzysztof 22/07/2023
 2. MCZ 22/07/2023
  • Jan Adamski 22/07/2023
   • MCZ 24/07/2023
 3. Jarek 25/07/2023
  • Jan Adamski 25/07/2023
 4. Bizancjum 25/07/2023
 5. Maciej 27/07/2023
 6. lukaszb 01/08/2023
  • Jan Adamski 01/08/2023

Dodaj komentarz