Zdjęciowe zestawy

zdjęciowe zestawy

Dla zilustrowania zachowań ptaków, które fotografuję, często tworzę zdjęciowe zestawy składające się z dwóch lub trzech zdjęć zrobionych w krótkich odstępach czasu. Daje to ciekawy efekt, z którego można wyciągnąć wniosek na temat zachowania ptaka, a nie tylko jego wyglądu. W dzisiejszym wpisie postanowiłem umieścić wybrane zestawy, które stanowiły ilustracje do różnych wpisów. Na zdjęciu głównym widzimy samicę dzięcioła dużego, która wydziobuje przysmaki z karmnika, specjalnie skonstruowanego dla dzięciołów.

Na zdjęciach poniżej uchwyciłem sosnówkę – jedną z najmniejszych sikorek – na tym samym karmniku dla dzięciołów. Sosnówka jest wielką amatorką pokarmu sporządzonego według mojego pomysłu, który jest mieszaniną mielonych orzechów ze smalcem. Kolejne zdjęciowe zestawy przedstawiają: kwiczoła na karmniku jabłkowym, czyża, samicę kapturki, i modraszkę, która podobnie jak sosnówka, lubi pokarm dla dzięcioła.

zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy

Częstym gościem w moim ogródku – zarówno zimą jak i latem – jest samiec kosa. Zawsze jest to ten sam osobnik, którego rozpoznaję po jednym białym piórze w prawym skrzydle. Zimą przylatuje do karmnika, zaś latem chętnie korzysta z łazienki, którą zainstalowałem właśnie z myślą o nim. Kolejne zdjęciowe zestawy przedstawiają: bogatkę próbującą sobie poradzić z fistaszkiem, młodego szpaka podczas zabiegów pielęgnacyjnych swojego upierzenia, oraz kolejno: samca i samicę kapturki przy karmniku jabłkowym. Można zobaczyć różnice w upierzeniu obu osobników: samiec ma czarną czapeczkę, a samica – rudobrązową.

zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy

Na wyciągnięcie ręki od tarasu, gdzie przesiaduję w ciepłe dni, znajduje się budka lęgowa dla szpaków. Mam więc okazję obserwować cały proces wysiadywania, a następnie wychowywania młodych. Zdjęcia poniżej pokazują samicę, która na chwilę zeszła z jajek, żeby doprowadzić do porządku swoje upierzenie. Po takiej intensywnej toalecie trwającej kilka minut – samica wraca do wysiadywania. Kolejne zdjęciowe zestawy przedstawiają: samca dzięcioła dużego, walczące szpaki oraz czeczotkę. Na ostatnich zdjęciach widać sójkę rozłupującą fistaszka.

zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy zdjęciowe zestawy

Dodaj komentarz