To zjawisko dziwi mnie nieodmiennie: pomimo, że mieszkam w mieście, w dodatku w rejonie dość mocno zurbanizowanym, przez mój ogródek przewija się całe mnóstwo gatunków ptaków. Głownie są to oczywiście te gatunki, które w miastach występują bardzo licznie: sikorki, mazurki, sójki, szpaki, wróble, kosy itp. Ale bywają też ptaki dla miast nietypowe: szczygły, pokrzywnice, jery, czyże, grubodzioby, a nawet lelki. Każdego roku odwiedzają mnie dzięcioły białoszyje, które należą do gatunków bardzo rzadko w Polsce występujących. To zresztą przypadek bardzo ciekawy z ornitologicznego punktu widzenia. Jeszcze całkiem niedawno dzięcioły białoszyje nie występowały w Polsce w ogóle. Zresztą nosiły wtedy inną nazwę gatunkową – dzięcioły syryjskie – która to nazwa odzwierciedlała miejsce ich występowania; Bliski Wschód, Azja Mniejsza. Łacińska nazwa do dziś brzmi: dendrocos syriacus. Pierwsze, potwierdzone gniazdowanie dzięcioła białoszyjego w Polsce miało miejsce w roku 1979 (w okolicach Rzeszowa). Od tego czasu trwa ekspansja gatunku na terenie naszego kraju, ale ciągle jest to gatunek bardzo rzadki. Dziwnym zbiegiem okoliczności dzięcioły białoszyje upodobały sobie rejon, w którym mieszkam i każdego roku licznie odwiedzają mój ogródek. A w okresie lęgowym mam okazję obserwować młode podloty dokarmiane przez rodziców.
Ptaki odwiedzające mój ogródek zimą znajdują tu różnorodny pokarm odpowiadający potrzebom różnych gatunków. Najwięcej ptaków korzysta z tradycyjnego karmnika, do którego wysypuję ziarna słonecznika (a dla sójek – orzeszki arachidowe). Jest też specjalny karmnik dla dzięciołów, w którym pokarmem są mielone orzechy wymieszane ze smalcem. Zaś dla kosów i kwiczołów są jabłka rozwieszane na gałęziach.
Najwięcej ptaków odwiedza mnie wczesną wiosną, gdy do stałych bywalców korzystających z karmników, dołączają ptaki będące w trakcie przelotów: czyże, jery, droździki, a nawet jemiołuszki. Wszystkie prezentowane poniżej zdjęcia zrobiłem na przełomie marca i kwietnia tego roku, stąd obecność na nim jerów, który to gatunek nie gniazduje w Polsce a wczesną wiosną zatrzymuje się na kilka dni w trakcie swojej wędrówki z zimowisk w basenie Morza Śródziemnego do rejonów gniazdowana w Europie Północnej.
Dziś zaprezentowałem kilka gatunków ptaków przewijających się przez mój ogródek. Kolejne odcinki cyklu – już wkrótce.