Jack Bruce nie żyje

25 października 2014 roku, w wieku 71 lat, zmarł Jack Bruce – legendarny gitarzysta basowy, członek wielu zespołów rockowych, blues-rockowych, jazz-rockowych i jazzowych, autor lub współautor wielu utworów i piosenek, w tym wielkich przebojów takich jak np. Sunshine of Your Love. Z tego utworu pochodzi najsłynniejszy riff gitarowy wszechczasów, którego autorstwo niesłusznie przypisuje się Ericowi Claptonowi. Pomysłodawcą riffu był Jack Bruce.

137467443_O1K4Z6FC

Foto: Marek Hofman

Największą sławę przyniosła Jackowi Bruce’owi gra w kultowym zespole Cream, gdzie obok niego występowali Eric Clapton i Ginger Baker. Ale jego największe dokonania artystyczne to solowe albumy, których wydał 24. Pierwszy z nich – Songs for a Tailor – ukazał się w roku 1969, ostatni – Silver Rails – w roku 2014. 14 sierpnia 2011 Jack Bruce wystąpił w Polsce, na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Byłem na tym koncercie i było to dla mnie wielkie przeżycie. Jack grał nie tylko na gitarze basowej, ale także na klawiszach. Wykonał utwory z różnych okresów swojej twórczości, w tym najbardziej znane przeboje zespołu Cream: White Room, I Feel Free i wspomniany wcześniej Sunshine of Your Love.

Jack Bruce 1

Jack Bruce w Dolinie Charlotty. Foto: Marek Hofman

Jack Bruce nie należał nigdy do nurtu rocka progresywnego. Bliżej mu było raczej do bluesa i jazzu, a w początkowym okresie twórczości – do psychodelii. Nigdy nie zdobył sławy tak wielkiej, jak jego kolega z Cream – Eric Clapton, ale przyczyna tego jest oczywista. O ile Clapton poszedł w kierunku popu i zaczął nagrywać miałkie i nijakie piosenki, o tyl Bruce pozostał wierny muzyce ambitnej. Dla mnie bohaterem jest Bruce, a nie Clapton.

One Response

  1. Maciej 02/12/2021

Dodaj komentarz