The Flock

The Flock

Jeden z moich pierwszych blogowych wpisów z działu ROCK PROGRESYWNY nosił tytuł Pierwsza fascynacja i był poświęcony zespołowi The Flock. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku miałem kilka ulubionych zespołów, których płyt mogłem słuchać bez końca. Na pierwszym miejscu był właśnie The Flock, którego brzmienie było niepowtarzalne i niepodobne do żadnego innego. W owym czasie wejście w posiadanie płyt pochodzących z zachodniego świata nie było łatwe. A tak się składało, że miałem wszystkie płyty nagrane przez The Flock. Wszystkie – czyli dwie. Bo tyle zostało nagranych w krótkiej historii grupy.

Do dziś pamiętam niezwykłe emocje jakie mi towarzyszyły, gdy pierwszy raz odtwarzałem płytę wydaną w roku 1969, której tytuł brzmiał po prostu: The Flock. Pierwszy utwór na tej płycie – Introduction – był w całości instrumentalny i był duetem… gitary akustycznej i skrzypiec elektrycznych. Dziś wracam do tej muzyki, gdyż znalazłem na Youtube film z fragmentem koncertu The Flock z roku 1970. Zespół wykonuje właśnie Introduction z tym, że gitara akustyczna została zastąpiona elektryczną. Film jest reklamą festiwalu rockowego w Essen dlatego pojawiają się napisy informujące o występie różnych zespołów w dniu 24 kwietnia 1970 roku w Essen oraz o występie samego The Flock w kilku innych miastach. Warto posłuchać tego niezwykłego brzmienia tym bardziej, że jakość dźwięku jest całkiem niezła. Niestety pogarsza się w drugiej części filmu, gdy grupa wykonuje utwór Clown (zresztą wyciszony w połowie).

W Wikipedii można znaleźć trochę informacji na temat zespołu The Flock, jednak trzeba pamiętać, że wszelkie projekty pod tą nazwą, które miały miejsce po roku 1970, to już była zupełnie inna muzyka. Ciekawa jest jedynie płyta nagrana w roku 1973 podczas europejskich występów grupy i wydana… w roku 2004. Jerryego Goodmana zastąpił wówczas na skrzypcach Michael Zydowsky. Na filmie z Youtube zespół występuje w składzie: Fred Glickstein (gitara, wokal), Jerry Goodman (skrzypce), Jerry Smith (gitara basowa), Ron Karpman (perkusja), Rick Canoff (saksofon), Tom Webb (saksofon), Frank Posa (trąbka). Genialny skrzypek Jerry Goodman zyskał sobie później sławę jako członek najsłynniejszej grupy jazzrockowej wszechczasów, czyli Mahavishnu Orchestra.

Dodaj komentarz