Ciekawy sondaż

Partie_5a

Właściwie to nie jest sondaż, gdyż przedmiotem badania nie była próbka reprezentatywna wyborców. Jest to ankieta przeprowadzona przez portal Bankier.pl wśród swoich użytkowników. Więc siłą rzeczy w ankiecie wzięli udział ludzie, którzy ponadprzeciętnie interesują się gospodarką i ekonomią. Przytaczam te wyniki, gdyż obrazują one sposób myślenia ludzi, którzy rozumieją mechanizmy gospodarcze. Jest oczywiste, że nie popierają one partii lewicowych i populistycznych, których program jest prostą drogą do ruiny finansów publicznych. Muszę tu wyjaśnić, że do partii lewicowo-populistycznych zaliczam przede wszystkim PiS, Kukiz’15 i Zjednoczoną Lewicę, a w nieco mniejszym stopniu PO, PSL i Partię Razem. Ta ostatnia, która w oficjalnych sondażach ma poparcie w granicach błędu statystycznego, tutaj plasuje się całkiem nieźle.

Partie_7

Jeszcze ciekawiej wygląda przeliczenie głosów na mandaty, bowiem okazuje się, że ewentualna koalicja Korwin-Nowoczesna miałaby większość konstytucyjną. Ale to tylko zabawa liczbami, bowiem rzeczywisty wynik wyborów nie będzie miał z tym nic wspólnego. Pytaniem na czasie jest, czy Korwin i Nowoczesna przekroczą próg wyborczy. Wydaje się, że obie partie mają na to szansę. Większą zapewne – Nowoczesna Ryszarda Petru, gdyż cieszy się sympatią większości mediów, w tym telewizji tzw. publicznej. Partia Korwin, która potrafi ściągnąć na wiec dwadzieścia tysięcy ludzi, jest przez media głównego nurtu konsekwentnie zamilczana.

Uważam, że obecność w Sejmie nawet niewielkich reprezentacji takich partii jak Korwin czy Nowoczesna, byłaby bardzo pożyteczna, bowiem pokazywałaby inny punkt widzenia na naszą rzeczywistość, niż tylko przez lewicowo-populistyczny pryzmat PiS, PO, Kukiz’15, PSL, ZL.

2 komentarze

  1. Mariusz 05/11/2015
    • Jan Adamski 05/11/2015

Dodaj komentarz