Buty – subiektywny przegląd marek, część I
Jest bardzo wiele marek produkujących dobrej jakości, skórzane buty męskie. Są też wcale liczne małe zakłady szewskie, szyjące buty tradycyjnymi metodami; albo całkowicie ręcznie, albo częściowo ręcznie, a częściowo z wykorzystaniem maszyn. Buty szyte metodą Goodyear wymagają wielkiego nakładu pracy ręcznej nawet wtedy, gdy sam proces szycia jest wykonywany maszynowo. Obszernie pisałem o tym we wpisie ’Buty szyte metodą Goodyear’. Dziś postanowiłem pokazać pierwszy zestaw 33, wybranych przeze mnie, marek obuwniczych. Wybierałem tylko takie, które szyją buty, które sam chętnie bym założył. Jest to zatem wybór bardzo subiektywny. Także kolejność prezentacji jest subiektywna: zrezygnowałem z najbardziej oczywistej, czyli alfabetycznej, aby przyjąć kryterium rozpoznawalności wśród polskich sartorialistów. A ściślej mówiąc kryterium mojego wyobrażenia o tej rozpoznawalności. Czyli subiektywizm w subiektywizmie. Jakby tego było mało, w jednym przypadku odszedłem od tej kolejności i na miejscu 10 umieściłem markę, niemal całkowicie nieznaną – mały polski zakład, szyjący buty wyłącznie na zamówienie. Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem wzornictwa, jakości i przede wszystkim cen, które jak na buty wykonywane na miarę, są bardzo atrakcyjne.
W moim przeglądzie nie piszę nic o ofertach prezentowanych producentów. Podaję linki do ich stron, każdy może więc sam poszukać interesujących go informacji i obejrzeć więcej zdjęć.
NORD – Polska
PARTENOPE – Polska
YANKO – Hiszpania
SHOEPASSION – Niemcy
JAN KIELMAN – Polska
KRÓLEWSKI HERB – Polska
CROCKETT & JONES – Wielka Brytania
LOAKE – Wielka Brytania
TOD’S – Włochy
AGA PRUS – Polska
JOHN LOBB – Wielka Brytania
SANTONI – Włochy
J.M.WESTON – Francja
CHURCH’S – Wielka Brytania
BEXLEY – Francja
GORDON & BROS – Niemcy
CARLOS SANTOS – Portugalia
BERWICK – Hiszpania
BARKER – Wielka Brytania
GAZIANO & GIRLING – Wielka Brytania
CROWNHILL – Hiszpania
BERLUTI – Francja
GRENSON – Wielka Brytania
TRICKER’S – Wielka Brytania
HERRING – Wielka Brytania
LODING – Francja
CARMINA – Hiszpania
BONTONI – Włochy
JOSEPH CHEANEY – Wielka Brytania
ALFRED SARGENT – Wielka Brytania
AUBERCY – Francja
Dzień dobry,
Która marka używa lepszych skór, ma lepszą jakość Carlos Santos czy Yanko?
Carlos Santos ma kilka linii produktów. Najbardziej ekskluzywna nazywa się właśnie Carlos Santos i w tej linii jakość materiałów i jakość wykonania są na najwyższym poziomie. Yanko prezentuje podobny poziom i nie ma obiektywnych kryteriów, które by pozwoliły jednoznacznie wskazać, wyroby której z tych firm są lepsze. Ja bardziej cenię Santosa, ale podkreślam, że to moja ocena subiektywna. Mam jedną parę butów Yanko oraz jedną Carlos Santos i z obydwu jestem bardzo zadowolony.
Artykuł, na który czekałem, super!!!!!!
Dzień dobry, pomyłka w nazwie: Barker, nie Baker (pewnie komputer zmienił). Jeszcze jedno spostrzeżenie: sklep Partenope specjalizuje się w butach włoskich (bodajże z Neapolu), jednak – o ile wiem – szytych metodą Blake’a, nie Goodyeara.
Pozdrawiam
Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd; już poprawiłem.
Buty Partenope są rzeczywiście szyte metodą Blake. Ale też nie przyjąłem założenia, że metoda Goodyear jest przepustką do mojego przeglądu. Wiele wymienionych marek szyje buty także innymi metodami, a nawet produkuje buty z klejoną podeszwą.
Wyczerpałeś temat 🙂
Może pochwalisz się w następnym wpisie swoją kolekcją i poddasz je wszystkie ocenie?
Przeceniasz mnie Kewin. Nie można nazwać ’kolekcją’ kilku par moich butów. Poza tym ciągle je pokazuję przy okazji różnych stylizacji.
Czy posiada Pan może buty Królewskiego Herbu? Jeśli tak to jak je Pan ocenia?
Niestety nie użytkowałem butów Królewskiego Herbu. Na różnych forach dyskusyjnych spotkałem się zarówno z opiniami pozytywnymi, jak i negatywnymi.
Witaj.
Posiadam jedną parę brogsów z linii książencej Królewskiego Herbu. Buty wyprodukowane w Portugalii ze skóry cielęcej na skórzanej podeszwie. Porównując do oksfordów Crownhill, które również posiadam wypadają gorzej, ale kosztowały połowę mniej. Nie zelowałem i krupon ściera się bardzo szybko przy niezbyt ostrym traktowaniu. Skóra, z której są uszyte jest cienka przez co bardzo podatna na zagniecenia i załamania więc trzymam na prawidłach i to zalecam. Ogólnie z butów jestem zadowolony i pewnie jeszcze kupię jakąś parę bo cena jest bardzo przystępna, a na Janki mnie nie stać, choć pewnie jakość użytych skór i kruponów jest nieporównywalna. Pozdrawiam.
Partenope to, zdaje się, tylko nazwa polskiego sklepu, marka tych włoskich butów zaś brzmi Otisopse.
Aha, a gdzie Meermin, ja się pytam? Yanko jest, Carmina jest, a Meermin dopiero w drugiej części się pojawi? Znaczy mniej rozpoznawalny niż Tye Shoemaker? 🙂
Partenope zaczynał jako sprzedawca obuwia marki Otisopse. Ten okres szybko się skończył i obecnie jest marką obuwniczą. Bez własnego zaplecza produkcyjnego, ale taki model biznesowy ma wiele innych marek. Produkcję butów według własnych koncepcji zleca producentom włoskim, ale z Otisopse nie ma już nic wspólnego.
Uprzedzałem, że w kolejności prezentowanych marek nie jestem do końca konsekwentny. W drugiej części znajdą się m.in. Prada, Tom Ford, Louis Vitton, Alden, Testoni, Meermin i wiele innych.
Czy tylko mi przez natłok obrazków o wysokiej rozdzielczości ten wpis przesuwa się po ekranie w bardzo uciążliwy sposób?
Dzięki za sygnał. Próbuję naprawić.
Mam podobnie coś strona nie halo ,Janie pozdr
U mnie jest to samo. Praktycznie strony nie da się oglądać i czytać.
Za dużo dałem zdjęć i serwer nie radzi sobie z przetwarzaniem. Właśnie przed chwilą pozmniejszałem wszystkie zdjęcia i wymieniłem na stronie. Sprawdź, proszę czy sytuacja się poprawiła.
Niestety nie poprawiła się.
Janie,
przede wszystkim przywitam się jako nowy czytelnik bloga. Myślę, że zagoszczę tu na dłużej, gdyż odpowiadają mi zarówno rzeczowa treść i przystępna forma wpisów. W Nowym Roku życzę lekkiego pióra i wielu oddanych Czytelników.
Po drugie, chciałbym skorzystać, że wpis jest o butach.
Czy byłbyś uprzejmy podzielić się opinią na temat poniższych dwu modeli butów?
https://nord-shoes.com/polbuty_meskie_4744,246.html
https://nord-shoes.com/polbuty_meskie_4314,431.html
Chciałbym je nosić do zestawu koordynowanego z szarymi spodniami lub do jeansów. Myślisz, że sprawdzą się w takiej roli? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Piotr
Witam nowego czytelnika!
Zielone buty nubukowe są wyjątkowo piękne. Podeszwa jest wprawdzie klejona, ale skórzana. W moim mniemaniu skórzana podeszwa podnosi klasę buta i czyni go bardziej eleganckim. Buty w kolorze śliwkowym nie podobają mi się. Głównie jednak nie podoba mi się nazwa marki wypalona laserowo w bardzo eksponowanym miejscu na obłożynie. To jest w złym guście.
Witaj Janie, jestem stałym czytelnikiem, a od teraz – w dodatku aktywnym 😉
Ciekawe zestawienie p. Dzięki za kompleksowe podejście do tematu? Dwa pytania:
1. Czy zetknąłeś się może z marką Bow-tie, która – wbrew pozorom – produkuje obuwie? Jest dość mała, stylistycznie odwołuje się do angielskiej tradycji szycia butów. W Polsće – nie do dostania niestety. Ja kupiłem w Madrycie. Piękne wzory, dobrej jakości skóry…
2. Co sądzisz o Lodingu? Miałeś okazję testować?
Pozdrawiam,
Bartek
Przyznam, że pierwszy raz słyszę o marce obuwniczej Bow-tie. Spróbuję coś znaleźć na jej temat i, jeśli okaże się interesująca, to umieszczę ją w trzecim (ostatnim) odcinku przeglądu. (Odcinek drugi jest już napisany i czeka na publikację, która będzie miała miejsce w drugiej połowie stycznia).
Nie miałem okazji bezpośredniego kontaktu z butami marki Loding. Ale buty dla tej marki produkuje portugalski Santos. A tę markę znam i bardzo cenię. Trzeba jednak pamiętać, że duże marki produkują buty z różnych poziomów jakościowych; oprócz linii luksusowych – mają też linie popularne i tanie. Nie sposób wszystkiego poznać i przede wszystkim, nie można wszystkiego wrzucać do jednego worka.
z włoskich marek polecam markę Testoni, cała „wyższa klasa” we włoszech ich używa
Marka A.Testoni będzie na jednym z czołowych miejsc w drugiej części przeglądu. Zapraszam do lektury 22 stycznia.
Szanowny Panie,
świetne i bardzo pomocne zestawienie, zwłaszcza dla początkującego. Czy mógłby Pan oprócz tego polecić jakiś zakład z Warszawy, szyjący buty na miarę? Może powstanie o tym osobny wpis?
Pozdrawiam!
Przygotowuję wpis o najbardziej renomowanym polskim zakładzie szewskim – Jan Kielman. I tę firmę mogę zdecydowanie polecić. Wyrobów innych warszawskich szewców nie miałem okazji bliżej poznać, więc nie tyle polecam, co informuję o zakładzie pana Januszkiewicza. Warto też zwrócić uwagę na firmę Aga Prus.
NORD jako pierwsza marka? Brogsy kupione u nich za 625 zł mają podeszwę gumową. Jak szybko przyjechały, tak jeszcze szybciej odjechały. I nigdy więcej butów tej firmy.
Nie chcę reklamować, ale na rynku w tej cenie konkurencja oferuje na podeszwie skórzanej.
Skórzana podeszwa w NORDACH zaczyna się od kwoty 1200 zł, a tej cenie są już buty firmy na Y. A tutaj to już wybór oczywisty.
Szanowni Panowie,
Wpis pana Jana trafia jak zwykle w sedno!
Tak się składa że mam do sprzedania jedną parę klasycznych oxfordów marki Church’s rozm 43. Na mnie za duże, ale może znajdzie się ktoś chętny. Link do aukcji poniżej:
http://allegro.pl/klasyczne-meskie-oxfordy-church-s-rozm-43-nowe-i6946546739.html
Koneserom chciałbym zwrócić uwagę na markę butów Mercanti Fiorentini: świetna cena za piękne klasyczne buty męskie i bardzo, bardzo wygodne dzięki podwójnej podeszwie wewnętrznej. Możesz je znaleźć online tutaj: https://www.valentinacalzaturefirenze.com/en/36_mercanti-fiorentini