Podatki 2017

podatki

Trzy miesiące temu, w programie TVP Info premier Beata Szydło powiedziała: ’Podnoszenie podatków nie jest dobrym sposobem na rozwój gospodarczy. My jesteśmy nastawieni na rozwój, więc na pewno podatków podnosić nie będziemy’. Deklaracja ta, która padła przy okazji rozmowy na temat projektu budżetu na rok 2017, wywołała dość dużą sensację. Po pierwsze pani premier dała do zrozumienia, że wie, iż podnoszenie podatków spowalnia rozwój gospodarczy. Było to zaskakujące, gdyż nikt nie spodziewał się po pani premier takiej wiedzy. Nie mniej sensacyjne było drugie zdanie, czyli twarda deklaracja w sprawie niepodnoszenia podatków: na pewno podnosić nie będziemy’! Dziś mniej więcej wiemy już jak będą wyglądać podatki 2017, więc postanowiłem usystematyzować zapowiedziane podwyżki. A jest ich sporo.

podatki 1

Drastycznie wzrasta akcyza na samochody osobowe. W dodatku stosunkowo prosty dotychczasowy system z dwiema stawkami, zostanie zastąpiony biurokratycznym skomplikowanym tworem z 32 stawkami. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość, że nie we wszystkich przypadkach będzie to oznaczać podwyżkę. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup samochodu o wartości powyżej 200 tys. złotych, to zapłaci mniejszą akcyzę niż dotychczas.

podatki 2

O manipulacjach z kwotą wolną od podatku już pisałem. Dodam tylko, że według wyliczeń fundacji CenEA, manipulacja ta (w tym likwidacja kwoty wolnej dla części podatników) oraz zamrożenie limitów ulg i kosztu uzyskania przychodu, będzie kosztować gospodarstwa domowe 2,3 mld złotych w roku 2017.

podatki 3

Podniesienie stawki VAT z 22% na 23% zostało wprowadzone czasowo na lata 2011 – 2013. Później było przedłużane na kolejne lata, aż do końca 2016 roku. Obecny Sejm przedłużył obowiązywanie podwyższonej stawki na lata 2017 – 2018. Czyli mówiąc innymi słowy podniósł VAT. Według wyliczeń fundacji CenEA, będzie to kosztować gospodarstwa domowe 4 mld złotych w roku 2017.

podatki 4

Trzy dni temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się zapowiedź Obwieszczenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie stawek akcyzy na paliwa silnikowe w roku 2017. Na razie nie jest znana data ogłoszenia tego obwieszczenia, wiadomo jednak, że oznaczać ono będzie podwyżki i to znaczne. Już dziś podatki stanowią 85 procent ceny paliwa. W roku 2017 będą stanowić więcej!

podatki 5

Także na stronie Rządowego Centrum Legislacji możemy przeczytać informację o podniesieniu: średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów na rok 2017. Ten niewinny zapis oznacza podwyżkę akcyzy nakładanej na papierosy, bowiem bazuje ona właśnie na owej średniej ważonej. Trzeba dodać, że wpływy do budżetu wcale z tego powodu nie wzrosną, bowiem z roku na rok coraz więcej palaczy przerzuca się na papierosy z przemytu lub nielegalnej produkcji. Jak się szacuje stanowią one dziś około 30% rynku.

podatki 6

Brak waloryzacji progów podatkowych oznacza ukrytą podwyżkę podatków. Oczywiście w roku 2017 nie będzie waloryzacji progów. Metoda wypróbowana i z lubością stosowana przez rząd Donalda Tuska, została zastosowana przez rząd Beaty Szydło.

podatki 7

Tak jak każdego roku wzrośnie podatek zwany ZUS-em dla przedsiębiorców. Wzrośnie on o około 4,6%: z 1.121 zł miesięcznie do 1.173 zł. Wbrew pozorom ten podatek jest jednym z największych hamulców w rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Dla osób, które działając na własny rachunek, zarabiają miesięcznie 2 – 3 tysiące złotych, podatek w wysokości 1.173 zł – jest zabójczy.

number_8b

Z ’Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów’ (skądinąd fascynująca nazwa) możemy się dowiedzieć o wzroście parapodatku, który w sposób bezpośredni przełoży się na wzrost cen biletów i kosztów transportu towarów. Wzrost wysokości opłat za wydanie dokumentów jest kilkunastoprocentowy. Jak to się przełoży na wzrost cen usług – na razie nie wiadomo.

number_9b

W budżecie na rok 2017 zaplanowano wzrost podatków od hazardu aż o 23%. Ma to nastąpić wskutek wprowadzenia nowych przepisów, które mają skutecznie zablokować gry hazardowe w internecie. Zdaniem autorów pomysłu, hazardziści grający w internecie masowo przerzucą się na hazard legalny, co spowoduje deszcz pieniędzy do budżetu. Pożyjemy – zobaczymy. Co by jednak nie mówić wzrost podatków prawdopodobnie jednak nastąpi.

number_10b

Podatki lokalne, które są uchwalane przez gminy, nie mogą przekroczyć stawek maksymalnych ustalonych przez ministra finansów. Z uwagi na deflację w pierwszej połowie 2016 roku, podatki ustalane na rok 2017 powinny się zmniejszyć. Ale czy się zmniejszą? Śmiem w to wątpić. Wyjaśnię tylko, że chodzi m.in. o takie podatki jak: podatek od gruntów, podatek od budynków, podatek od środków transportu, podatek od psów, opłata targowa, opłata uzdrowiskowa, podatek od ładnych widoków, czy podatek od ładnej nazwy. Te dwa ostanie podatki wcale nie są moim żartem, zmodyfikowałem tylko trochę ich nazwę. Ten pierwszy w rzeczywistości nazywa się: ’opłatą miejscową w miejscowościach, posiadających korzystne walory krajobrazowe’, zaś ten drugi: ’opłatą miejscową w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej’. Przy czym ten drugi jest podatkiem zupełnie niezależnym od ’opłaty uzdrowiskowej’ wymienionej wcześniej.

8 komentarzy

  1. Marek 06/12/2016
  2. Michał 06/12/2016
    • Mateusz 06/12/2016
      • Nebelwerfer 06/12/2016
  3. Mad 06/12/2016
  4. Mateusz 06/12/2016
  5. Arkadiusz 06/12/2016

Dodaj komentarz