Epokowa zmiana. Wreszcie!

wreszcie

Jak się dowiedzieliśmy podczas konferencji prasowej ministra zdrowia – Konstantego Radziwiłła – nastąpi wreszcie długo oczekiwana zmiana w systemie opieki zdrowotnej. Zostanie wreszcie zlikwidowany Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), zaś w jego miejsce zostanie utworzona Narodowa Służba Zdrowia. Narodowa Służba Zdrowia będzie finansowana z budżetu (czyli z podatków), za pośrednictwem nowo utworzonego funduszu o nazwie: Państwowy Fundusz Celowy „Zdrowie” (PFCZ). Minister Radziwiłł uspokoił wszystkie osoby zatrudnione w NFZ, że nie muszą się obawiać utraty pracy, bowiem znajdą zatrudnienie w PFCZ. Zaś wszystkich obywateli pan minister zapewnił, że nie muszą się obawiać ograniczenia nakładów na opiekę zdrowotną, gdyż: ’w tym projekcie znalazła się również propozycja systematycznego podwyższania nakładów na służbę zdrowia’. Czyli zwiększania podatków.

Pan minister Konstanty Radziwiłł stwierdził, że ’jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów to wartości najwyższe’. Dodał, że ’resort realizuje program darmowych leków dla seniorów. W ubiegłym roku wydano z tego programu ponad 4 mln leków; w tym roku jest zabezpieczone w budżecie ponad 0,5 mld zł na ten cel’. Pan minister zauważył także, że gwarancją wzrostu jakości i dostępności usług medycznych dla wszystkich obywateli jest odpowiednia liczba ustaw. Przypomniał, że ’w minionym roku weszła w życie tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która gwarantuje zachowanie ich publicznego charakteru’. Zapowiedział, że: ’w połowie roku w życie wejdzie ustawa o sieci szpitali. W związku z nią wiele samorządów już zaczyna myśleć o różnego rodzaju rozwiązaniach polegających na konsolidacji albo tworzeniu nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli zupełnie publicznych szpitali, które muszą być podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli, polskich pacjentów’. Kolejną ustawą, która rozwiąże wiele problemów będzie ’ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, która ma pomóc w koordynowaniu opieki nad pacjentem’. Pan minister z dumą i satysfakcją poinformował, że: ’resort pracuje też nad ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta’.

Polskie społeczeństwo nie pozostało obojętne na ten istny wysyp dobrych wiadomości. W wielu zakładach pracy, urzędach, szkołach i uczelniach odbyły się spontaniczne masówki, podczas których wyrażano poparcie dla polityki resortu zdrowia i osobiście dla ministra Radziwiłła. Jak podkreślali uczestnicy masówek, szczególnie ujęła ich deklaracja ministra, że ’podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli muszą być zupełnie publiczne szpitale’. Nie od dziś wiadomo bowiem, że szpitale publiczne to przeżytek, zaś nową jakość mogą zapewnić tylko szpitale zupełnie publiczne.

Wszystkie cytaty zaczerpnąłem z artykułu ’Premier: minister zdrowia przedstawił mi projekt ustawy likwidującej NFZ’ w Bankier.pl.

One Response

  1. Jarosław 21/01/2017

Dodaj komentarz