Kolorowy Keukenhof

keukenhof

Keukenhof (w dosłownym tłumaczeniu: ogród kuchenny) to jedna z największych atrakcji turystycznych Holandii, odwiedzana co roku przez setki tysięcy turystów z całego świata. Położony jest w miejscowości Lisse niedaleko Amsterdamu i rozciąga się na obszarze 32 hektarów. Wiosną rozkwita ponad 7 milionami kwiatów tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów. Wszystkie cebulki są tu wysadzane ręcznie i w okresie kwitnienia tworzą bajecznie kolorowe, zachwycające rabaty. Keukenhof jest największym ogrodem z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie i najchętniej odwiedzanym. Od roku 1949, kiedy po raz pierwszy zaprezentowano tu wystawę kwiatów, przewinęło się przez jego tereny 50 milionów turystów.

Wiadomo, że okres kwitnienia kwiatów jest dość ograniczony, natomiast Keukenhof zachwyca swoimi kwiatami przez dwa miesiące. Dzieje się tak dlatego, że cebulki sadzone są warstwami – jedna na drugiej. Na samej górze sadzone są krokusy, które zakwitają najwcześniej. Pod nimi sadzone są cebulki wczesnych gatunków tulipanów, a na samym dole – gatunków kwitnących najpóźniej. Kwiaty zakwitają kolejno po sobie, stale tworząc kolorowe rabaty. Można je podziwiać wędrując po alejkach, których łączna długość wynosi około 15 km.

Park Keukenhof jest podobno najczęściej fotografowanym miejscem na świecie. Nic dziwnego, bowiem jego piękno jest obezwładniające i po prostu nie można się oprzeć pokusie jego uwieczniania. Być może jest też jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc, co trudno uznać za zaletę. Jedynym sposobem na zwiedzanie w znośnych warunkach jest rozpoczęcie zwiedzania zaraz po otwarciu i koniecznie w dzień poza weekendem. Warto jeszcze dodać, że park jest też doskonałym miejscem do obserwacji ptaków, których żyje tu bardzo wiele gatunków. Prezentowane poniżej zdjęcia są autorstwa Małgorzaty Adamskiej, a zostały zrobione w trzeciej dekadzie kwietnia 2017 roku.

keukenhof

2 komentarze

  1. spokojny 12/05/2017
    • Jan Adamski 12/05/2017

Dodaj komentarz