Oszałamiająca kariera poszetki

poszetki

Zacznę od opisania pewnego zdarzenia, które miało miejsce jakieś 5 – 6 lat temu. Potrzebowałem poszetki, która pasowałaby mi do właśnie kupionego krawata i w jej poszukiwaniu zaglądałem do różnych sklepów. Odwiedziłem m.in. salon znanej polskiej marki odzieżowej w dużym centrum handlowym. W salonie nie było innych klientów, więc dwie miłe panie ekspedientki powitały mnie promiennymi uśmiechami. Gdy zapytałem o poszetki, panie nieco się zafrasowały a jedna z nich zapytała: a co to jest? Gdy wyjaśniłem, że jest to ozdobna chusteczka wkładana do kieszonki piersiowej marynarki, promienny uśmiech ponownie wypłynął na ich twarze. Ach! Chodzi panu o butonierkę! powiedziała jedna z nich i dodała: niestety nie mamy butonierek. To zdarzenie dobrze ilustruje zmiany, jakie w świadomości modowej Polaków nastąpiły w ciągu ostatnich kilku lat. Dla porządku dodam, że chodzi o zmiany na lepsze. Oszałamiająca kariera poszetki jest najlepszą ilustracją tych zmian. Dziś prawie nikt nie myli już poszetki z butonierką, zaś same poszetki – jeszcze niedawno trudne do zdobycia – są dziś w każdym salonie z męską odzieżą, nie mówiąc już o sklepach z krawatami i muszkami. A każdy, kto uruchamia sklep internetowy z męskimi dodatkami – zaczyna od poszetek. Jeden z najbardziej znanych sklepów tego typu, oferujący krawaty, koszule, szelki, buty, galanterię skórzaną, poszetki i wiele innych artykułów, nazywa się Poszetka.com.

Trudno byłoby wprawdzie powiedzieć, że poszetka jest dziś w powszechnym użyciu, ale jest na pewno widokiem dość częstym. Czemu trudno się dziwić zważywszy, że tak drobny i tani element może zdziałać tak dużo. Bo poszetka jest sygnałem wysyłanym otoczeniu, że jej posiadacz jest osobą z poczuciem własnego stylu, świadomą modowych trendów, dbającą o ubiór, nawiązującą do klasycznej elegancji i chcącą zaakcentować swoją wyjątkowość. To naprawdę dużo jak na taki drobiazg. Kariera poszetki ma wiele źródeł, ale najważniejsze są trzy:

 1. Filmy i seriale popularne w ostatnich latach, w których poszetka była ważnym elementem męskich ubiorów, szczególnie filmy z Jamesem Bondem;
 2. Blogi poświęcone modzie męskiej;
 3. Prezenterzy telewizyjni młodego pokolenia.
poszetki

James Bond – główny sprawca popularyzacji poszetki

poszetki

Toni Servillo jako Jep Gambardella w kultowym filmie Paolo Sorrentino ’Wielkie piękno’

Rola blogów w popularyzowaniu poszetek wydaje się oczywista. Warto wymienić te pierwsze blogi, które odcisnęły największe piętno na świadomości modowej polskich mężczyzn: Macaroni Tomato (od 2009 r.), Mr. Vintage (od 2009 r.), Szarmant (od 2011 r.). Sięgnięcie choćby do wpisu Michała Kędziory Poszetka, ze stycznia 2011 roku, wywołuje nostalgię, acz informacje tam zawarte pozostają ciągle aktualne. Tylko dziś nikt już raczej nie zechce samodzielnie wykonywać poszetki, wycinając materiał z pleców nie używanej koszuli. Ja dołączyłem do grona blogerów równo trzy lata temu, a swój pierwszy wpis poświęcony poszetkom zatytułowałem: Poszetka, głupcze! Co nie było zawołaniem skierowanym do osób nie noszących poszetek, lecz nawiązaniem do hasła wymyślonego w 1992 roku na potrzeby kampanii wyborczej Bila Clintona kandydującego na urząd prezydenta USA. Hasło to brzmiało: economy, stupid! (gospodarka, głupcze!). Choć kontrowersyjne, okazało się niezwykle trafne i w dużym stopniu pomogło w wyborze Clintona. Chodziło w nim o zwrócenie uwagi na fakt, że stan gospodarki ma dominujący wpływ na życie i pomyślność obywateli; przy dobrze rozwijającej się gospodarce przeciętnym ludziom powodzi się coraz lepiej, wzrasta optymizm i poczucie stabilności, a to wyzwala energię i przedsiębiorczość, szczególnie wśród młodych ludzi. Hasłem poszetka głupcze! chciałem zwrócić uwagę, na rolę jaką odgrywa poszetka w każdej męskiej stylizacji; rolę tę uważałem i uważam za nie do przecenienia.

poszetki

Biała poszetka sprawdzi się w większości przypadków

poszetki

Maciej Dolega, jeden z najlepiej ubranych prezenterów telewizyjnych (TVN) na ’Warszawie pod krawatem’

Tak jak wspomniałem powyżej, poszetki noszą mężczyźni pewni siebie, świadomi swojego stylu, pragnący zasygnalizować swoje przywiązanie do klasycznej męskiej elegancji, a także swoją wyjątkowość. Ale równie ciekawe, jak zdefiniowanie grupy noszących poszetki, jest przyjrzenie się kto poszetek nie nosi. Takich grup można by zapewne wymienić co najmniej kilka, ale co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że poszetek nie noszą politycy. Nawet tacy, którzy przywiązują wagę do ubioru i wyraźnie znają zasady klasycznej elegancji. Nie jest to oczywiście przypadkiem, a bierze się z powszechnego wśród polityków przekonania, że gawiedź tego nie lubi. A wiadomo, że nie ma wielu odważnych, gotowych do zadzierania z gawiedzią.

poszetki

Były premier Wielkiej Brytanii należał do grona najlepiej ubranych polityków, ale na noszenie poszetki się nie odważył. Natomiast strach przed opinią gawiedzi nie ima się członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Dobieranie i noszenie poszetek nie jest obwarowane zbyt wieloma regułami, ale o kilku sprawach trzeba pamiętać. W przypadku ubiorów formalnych zasada jest oczywista: obowiązuje biała poszetka równo złożona i wystająca z brustaszy na około 1 – 2 cm. Im bardziej odchodzi się od formalności, tym większa jest swoboda w doborze poszetek i w sposobie ich składania. Poszetka może nawiązywać kolorystycznie do innych składników garderoby (najczęściej do krawata lub muszki), ale może też wnosić zupełnie nowe akcenty kolorystyczne; ważne, żeby współgrały z pozostałymi składnikami ubioru. Pomocne może być tu koło kolorów, o którym pisałem we wpisie Dobieranie i mieszanie kolorów. Jest wiele sposobów składania poszetki i nawet mają one swoje nazwy, ale proponuję nie przywiązywać do nich wagi, bowiem wszystkie one są wymyślone dla poszetek wykonanych ze sztywnych tkanin, albo wręcz z papieru 🙂 Poszetki z jedwabiu lub kaszmiru będą stawiać zdecydowany opór przy próbach złożenia ich według niektórych recept. Poniżej zamieszczam zestaw zdjęć pokazujących sposób 'składania’ proponowany przez Lucę Rubinacciego. Słowo 'składania’ ująłem w cudzysłów, gdyż niezupełnie oddaje ono sens operacji, którą proponuje Luca. Jego poszetka jest jedwabna.

Luca Rubinacci pokazuje jak postępować z poszetką

Luca z poszetką złożoną na swój sposób i z kwiatkiem, który otrzymał ode mnie

Moi znajomi z Portugalii postawili na białe poszetki, które w obu przypadkach są oczywistością. Więcej uwagi warto by poświęcić ich okularom, ale to już zupełnie odrębny temat.

Przykład kolorystycznego zgrania poszetki kwiatka i krawata

Przykład kolorystycznego zgrania poszetki, kwiatka i muszki

Przykład poszetki niezależnej kolorystycznie od krawata

Stylowa poszetka powinna mieć krawędzie uformowane w postaci wałeczka i ręcznie obszyte. Nieuniknionej w takich przypadkach nierównomierności szycia nie należy traktować jako wady – dodaje ona wrażenia nietuzinkowości. Trzeba tylko uważać przy prasowaniu takiej poszetki, żeby nie przejechać żelazkiem po krawędzi. Bowiem poszetkowych krawędzi nie wolno prasować! Rozprasowane na płasko – stracą cały swój urok. Trzeba też jeszcze pamiętać o dwóch sprawach: poszetka nie powinna być z tego samego materiału co krawat lub muszka (takie 'komplety’ są uważane za niegustowne) oraz powinna rzeczywiście być kwadratową chusteczką, a nie atrapą przyszytą do tekturki wkładanej do brustaszy. Taka atrapa to wyjątkowy obciach i trzeba jej unikać jak diabeł święconej wody.

Ręcznie obrębione krawędzie poszetek: lnianej i jedwabnej

Takich kompletów należy unikać

Gotowa muszka i 'gotowa’ poszetka, w dodatku z błyszczącego poliestru. Takie rzeczy można spotkać na Allegro, więc ktoś je kupuje. Niestety 🙁

Len jest materiałem dość sztywnym dlatego lniane poszetki prezentują się doskonale z wystającymi rogami

Poszetki jedwabne trudno poddają się procesom składania, ale wyglądają bardzo efektownie włożone do brustaszy w każdy możliwy sposób

Poszetki wełniane dobrze współgrają z 'zimowymi’ tkaninami marynarek, takimi jak flanele i tweedy. Pasują do wełnianych/kaszmirowych krawatów oraz do knitów

Poszetkowe inspiracje: Lino Ieluzzi

Poszetkowe inspiracje: książę Karol

Poszetkowe inspiracje: Hugo Jacomet

Poszetkowe inspiracje: Samir Imran

Ile poszetek powinien mieć w swojej szafie, elegancki mężczyzna? Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Powinien ich mieć tyle, żeby znaleźć coś odpowiedniego do każdej stylizacji.

13 komentarzy

 1. TheEleganceof... 17/07/2017
  • Jan Adamski 17/07/2017
 2. Miro 17/07/2017
  • Arti 17/07/2017
  • Jarek Gibas 17/07/2017
   • Miro 21/07/2017
 3. Paweł 17/07/2017
  • Jan Adamski 17/07/2017
  • Adam 18/07/2017
  • Jarek Gibas 21/07/2017
 4. Cezary 21/07/2017
 5. Michał 14/07/2018

Dodaj komentarz